Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Log entries Najada    {{found}} 130x {{not_found}} 1x {{log_note}} 18x Photo 17x Gallery  

627967 2012-07-04 19:11 meteor2017 (user activity3452) - Note

Jak zaliczyć dwie rzeczki naraz? Umieścić skrzynkę u ujścia jednej rzeki do drugiej - tak też zrobiłem:-)A miałem niemały problem, którą z mazowieckich rzeczek wybrać.

Pierwsza rzeczka, to Sucha... ma ona też w środkowym i dolnym biegu podaną drugą nazwę, która jest podawana w nawiasie - Sucha (Nida). Źródeł należy szukać w Wólce Wręckiej, a jedną z ciekawostek jest to, że pod Miedniewicami wpada do drugiej Suchej, albo na odwrót - druga Sucha wpada do tej Suchej (za tą drugą opcją świadczy to, że ta druga Sucha to po prostu Sucha, a za miedniewicami Sucha nadal ma w nawiasie Nida). Tak więc Sucha (Nida) płynie dalej aż do Bzury, do której wpada w Zakrzewie. Warto dodać, że n a przedwojennej mapie do Miedniewic rzeczka jest Suchą, a za M. jest Nidą... ot, kolejna mazowiecka łamigłówka.

Kolejną ciekawostką jest to, że w pobliżu rzeczki jest stacja kolejowa Sucha Żyrardowska - takiej miejscowości nie ma, stacja jest w Jesionce, ale że już jedna stacja Jesionka jest, to ta wzięła nazwę od naszej rzeczki. warto też dodać, że tuż przed Bzurą, nad rzeczką są dwie wsie - Stara Sucha i Nowa Sucha... i tu kolejne pytanie, która nazwa była pierwsza - wsi, czy rzeczki?

W miejscu gdzie trafiła Najada, do Suchej wpada bezimienny strumyk, który na własne potrzeby nazywam Suchszym Dopływem Suchej;-)Niby niepozorny, ale własną skrzynkę ma OP31F2, można też nad nim spotkać bardzo dużo śladów działalności bobrów. Początek ma w okolicach olszówki, a tu pod Tomaszewem wpada do Suchej.

Ponieważ było już ciemno, to nie zrobiłem aktualnego zdjęcia rzeczek, ale aby je obejrzeć, można skorzystać z linków do skrzynek tym rzeczkom dedykowanym.

Pictures for this log entry:
Tu zamieszkała
Tu zamieszkała