Logs Wehikuł Czasu z Hebrondamnitz
25x
0x
4x
21x Galerij
2025-05-03 19:06
Grazka
(
3203)
- Gevonden
Skrzynkę podejmowałam kolektywnie z Wiedźma&Tequilla dnia 16 lutego 2025 roku. Zabawy było z tym nie mało, więc leci zielone :)
Na historię trzeba było trochę poczekać... Zatem słów parę o mieście, w którym mieszkam - Redzie:
Dokumenty pisane pochodzące ze średniowiecza wymieniają Grężlewo – osadę na obecnym obszarze Redy. W 1358 roku osada występuje pod nazwą Granslaw, w 1398 Granissow lub Granslow. W 1400 roku nazwa miejscowości brzmiała Redau, zaś w 1433 Rede. Od 1500 roku nosi stale nazwę Reda pochodzącą od nazwy rzeki nad którą jest położona.
We wczesnym średniowieczu, w drugiej połowie X wieku, administracyjny obszar Redy wchodził w obręb Pomorza Wschodniego. W tym czasie następowało intensywne wypalanie i wycinanie lasów dla potrzeb gospodarczych. Pojawiło się skupisko osad otwartych na obszarze Ciechocino – Pieleszewo – Reda. W tym okresie spotykamy się z własnością drobnorycerską, która przechodziła często w posiadanie kościoła. W papieskim potwierdzeniu posiadłości klasztoru oliwskiego w 1245 roku, mówi się o dziesięcinie z jazu w Redzie. Pieleszewo, Reda i Ciechocino należały jednak do panującego. Pomorzem Wschodnim zarządzał z ramienia panującego władcy namiestnik. Po zagarnięciu w 1309 roku Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków, omawiane obszary należały do komturstwa gdańskiego i podlegały urzędowi rybackiemu w Pucku.
Pierwsza źródłowa informacja o Redzie pochodzi z kontraktu lokacyjnego z 1357 roku. Dokument ten stwierdza istnienie na tym terenie osady na prawie chełmińskim. Właścicielami tej osady byli Krzyżacy. Mieszkańcy wsi uzyskali wówczas prawo spławiania drewna rzeką Redą do morza. Rzeka przez wiele wieków była wykorzystywana jako arteria komunikacyjna i w związku z tym nie wolno było budować na niej jazów i innych zapór uniemożliwiających żeglugę. Uruchomiono jednak nad jej brzegami zakłady produkcyjne, o czym informuje wzmianka z 1400 roku, mówiąca o istnieniu w Redzie młyna zbożowego ([RI] Stary Młyn w Redzie - OP936H), istniejącego od 1340 roku, oraz kuźnicy. W 1340 była tu również karczma oraz drewniany kościół z XII wieku. Przetrwał on do XVII wieku, kiedy to spłonął. Został on wkrótce odbudowany z tzw. muru pruskiego i służył wiernym do końca XIX. W 1903 roku zbudowano nowy kościół w stylu neogotyckim, a stary rozebrano.