Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Czcij stare    {{found}} 17x {{not_found}} 1x {{log_note}} 0x  

4425622 2023-08-10 11:40 A walon (user activity2765) - Znaleziona

10 sierpnia 2023 11:40 Czcij stare

Keszu mikro nawet pół kreta by nie zmieścił; wyraźnie GK-ty jakiś numer wykręciły.

Pomnik mauzoleum upamiętniający żołnierzy niemieckich z okolicznych miejscowości, poległych w I WŚ - to nie miejsce ich pochówku. Czytałem niedawno o obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen (Austria), gdzie więziona i mordowana była polska inteligencja, uczestnicy Powstania Warszawskiego oraz polscy Żydzi (zginęło 30 tys. Polaków) - na jego terenie zostało wybudowane osiedle mieszkaniowe eleganckich domów z basenami w ogródkach; wśród nich stoi ocalałe z obozu tylko krematorium-memorial; czy z nazwiskami pomordowanych?

W planach jest nowe osiedle na terenach byłego obozu koncentracyjnego Bad Sulza w Turyngii (Niemcy). Tam więziono i mordowano polskich żołnierzy Września, a później żołnierzy Powstania Warszawskiego). Czy przewiduje się jakieś mauzoleum??? Landowy konserwator zabytków Sven Ostritz, dla zachowania „wysokich wymagan etycznycb”, podkreśla, że nie można dopuścić do tego, by takie miejsca pamięci utraciły swój pierwotny charakter; co zatem z piecami krematoryjnymi? nie wygaszać? 

Nasz wkład w nowy ład cywilizacyjny: burmistrz Zgorzelca (Polska) zgodził się na budowę domów w miejscu dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIIIA, gdzie zginęły tysiące ludzi; osiedle zostało precyzyjnie wpisane w plany zabudowy obozu: układ osiedla ma zachować dokładnie układ stalagu - ścieżki osiedlowe mają pokrywać się ze ścieżkami obozowymi, a domy w miejscach dawnych baraków. Swoiste mauzoleum?

Ostatnio powstały pragmatyczne plany umieszczania imigrantów w zachowanych blokach obozowych KL w Niemczech. Z planów zrezygnowano wobec silnego oporu lokalnych społeczeństw.

W Londynie, w niewielkim, uroczym parku, jest pomnik żołnierzy brytyjskich poległych w trakcie wojen burskich, w czasie których Brytyjczycy założyli obóz koncentracyjny dla rodzin tych Burów, którzy zbrojnie wystąpili przeciwko brytyjskim kolonizatorom. W obozie zmarło 30 000 kobiet i dzieci z powodu niedożywienia, ciężkich warunków sanitarnych i braku lekarstw.

Budynek na lokalnym stadionie, położony za pomnikiem, nie wzbudził negatywnych odczuć. Pomnik jest w bardzo dobrym stanie, wkomponowany w otaczającą zieleń. Każdy może tu przyjść i uczcić pamięć poległych, upamiętnionych na pomniku z imienia i nazwiska.

T4TC