Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Bifurkacja Wągrowiecka    {{found}} 127x {{not_found}} 5x {{log_note}} 6x Photo 1x Galeria  

4152801 2022-09-16 10:34 A walon (user activity2765) - Komentarz

●Nie ma tu bifurkacji. Jej istotą jest rozdzielenie rzeki na co najmniej dwa ramiona, które płyną do różnych dorzeczy, a Nielba ok. 2 km dalej wpływa do Wełny.
●Nie ma tu również skrzyżowania rzek. Rzeka to naturalny ciek płynący korytem wyżłobionym przez wodę, a tu Nielba płynie kanałem przekopanym przez Cystersów.
Zatem mamy tu doczynienia ze sztucznym skrzyżowaniem rzeki Wełny z kanałem Nielby. Jeśli  przyjąć pragmatycznie 'skrzyżowanie rzek', przynajmniej na dziś jest jeszcze jeden problem.
●Aktualnie woda kanałem Nielby nie płynie, a przynajmniej jest to niedostrzegalne konwencjonalną "metodą" kawałka drewna rzuconego na wodę. Sam kanał zarasta roślinnością wodną, jak zastoisko. Może to efekt obniżonych opadów w ostatnich latach, a może... (z Wikipedii) 'Prace melioracyjne prowadzone w zlewni Nielby doprowadziły lokalnie do zmiany kierunku odpływu wód, jak również do podziału istniejącego Jeziora Rgielskiego na osobne akweny'.
A co z keszem? Nie wiem; nawet nie próbowałem podjąć. Na najbliżej ławce siedziała Babcia i obserwowała z dużym zainteresowaniem, szczególnie jak rzucam drewienka na wodę i jak kaczki się na nie rzucają. Czy pomyślała może o tym młodym pokoleniu, co zamiast chlebem karmi kaczki drzewem? W końcu Babcia wstała i odeszła z wózkiem, z niemowlakiem. Na ławeczce został Dziadek, który wózek przyprowadził, nie mniej ciekawski. Po kilku zmianach powrotnych wymiany sztafety pchającej wózek, nie znając godziny karmienia niemowlaka - odpuściłem.
Czy warto tu przybyć? No jasne, super miejsce - projekt zrealizowany jeszcze przed Powstaniem Listopadowym. Ciekawe, czy nadal funkcjonuje w razie fali powodziowej i ochrania Wągrowiec?! Podobno celem Cystersów było również utrzymanie na Wełnie odpowiedniego poziomu wód do napędzania młynu - czyli zielona energia już w pocz. XIX w.

TFTC 

Ostatnio edytowany 2023-02-09 10:06:16 przez użytkownika A walon - w całości zmieniany 1 raz.