Wpisy do logu Wehikuł Czasu z Hebrondamnitz 22x 0x 4x 21x Galeria
2023-01-07 18:29 Kika (15158) - Znaleziona
Słyszeliście może o jednym z najważniejszych miejsc portowych i handlowych basenu morza bałtyckiego w okresie wikińskiego? Leżącym u ujścia Wisły? Do głowy przychodzi Wam pewnie Gdańsk … Ale ja chcę Wam powiedzieć o potężniejszym mieście – o Truso.
Jeszcze w XX w. uważano, że to legendarne miasto leżało na ternie dzisiejszego Elbląga. Dopiero 40 lat temu odkryto jego pozostałości nad brzegami jeziora Drużno. To ogromne emporium handlowe obsługiwało Skandynawię oraz Wschodnią i zachodnią Słowiańszczyznę. Z Imperium rzymskim łączył Trusu bursztynowy szlak. Głównymi towarami handlowymi były nie tylko wyroby bursztynowe, lecz przede wszystkim sól, broń i niewolnicy. Zapłatę przyjmowano albo w dirmhach arabskich albo po prostu w srebrnych odważnikach wagowych, które były pierwszą tutejsza walutą (stosowaną jeszcze prez Mieszka I).
Choć emporium rodowód miało wikiński, w Truso zamieszkiwali już pierwsi chrześcijanie. Truso było miastem bogatym i całorocznym, funkcjonującym również zimą o czym świadczą odnalezione choćby łyżwy kościane czy raki wbijane w końskie kopyta, a służące do przewożenia towarów również po lodzie. W łodziach wikińskie - w przeciwieństwie do łodzi słowiańskich gdzie używano drewnianych kołków – do łączenia klepek poszycia używano nitów szkutniczych. W długie zimowe wieczory grano w grę przypominającą szach – w Hnefatafl, w której jednak zwycięstwo gwarantowało dojście do narożnika planszy. Przy czym nie chodziło tu o czystą rozrywkę lecz również o rodzaj wróżby, wyroczni.
A jak to się stało, że Truso zniknęło z mapy 1000 lat temu? Wikińskie emporia handlowe, leżące jednak w głębi lądu, ustępować zostały nowocześniejszymi miastami mającymi za sobą strukturę państw wczesnofeudalnych i chrześcijaństwo. Następcą wikińskiego Truso został królewski Gdańsk.
Zdjęcia z tamtego okresu gdzieś mi się chwilowo zapodziały, jak odszukam to dorzucę????
(na podstawie wykładu dr Marka Jagodzińskiego)
Chcieli byście się dowiedzieć więcej? To zapraszam do osobistych odwiedzin Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, naprawdę warto.