Wpisy do logu Naturalne stanowisko cisa
3x
0x
2x
1x Galeria
2022-05-21 14:51
A walon
(
3108)
- Komentarz
21 maja 2022 14:51
@dzejbi, sorki, że się wtrącę, ale robi się niebezpiecznie. Nie doczytałem wcześniej o założeniu kesza w lutym, o pulsujących, niezamarzających zimą źródłach. W mojej dalszej rodzinie było dwóch kilkuletnich braci. 24 I weszli na lód na niewielkim stawku. Stawek był zasilany przez niezamarzające źródło. W okolicy dopywu wody lód był kruchy i załamał się. Starszy ratował młodszego... utonęli razem.
Tu, w rezerwacie, bobry stworzyły specyficzne "terasy zalewowe" - budując kolejne tamy w górę strumienia, stworzyły kolejne, coraz wyżej położone podmokłe tereny. Podniesienie poziomu wód gruntowych spowodowało, oprócz podtopień, wyrastanie trzciny wodnej na łące wdłuż lasu - zaskakujący krajobraz. Widok kolejnej tamy podsunął pomysł, jak dotrzeć do kesza.
Umieszczam mapkę obszaru rezerwatu z przebiegiem poziomic - rozwiązanie problemu nasuwa się samo. A gdyby ktoś za mapami nie przepadał, niech szuka wesołego arbuza; gdzieś w jego okolicy zaczyna się leśna ścieżka prowadząca do granicy rezerwatu. Pod koniec września można było przejść suchą stopą. Z powodu arbuza ustanawiam mapkę jako spoiler.
A co do samego kesza, z nim też będą przeboje - oczy trzeba mieć dookoła globusa.
Powodzenia!!!
01. Czewona strzałka wskazuje oryginalne położenie parkingu;
podane kordy: N 50° 44.367' E 20° 39.930' (czeski błąd)
poprawne: N 50° 44.367' E 20° 38.930'
02. Obszar w szarej obwódce: rejon spenetrowany, częściowo zalany przez bobry.
03. Co do czerwonej osnówki, zjadłem kilka na próbę - zbyt mało, by mówìć o smaku. Niestety, reszta osnówek zniknęła... w śmietniku domowego home guard.