Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Pomnik wielu znaczeń    {{found}} 8x {{not_found}} 3x {{log_note}} 2x Photo 3x Galeria  

3722042 2021-07-10 15:48 A walon (user activity2768) - Znaleziona

10 lipca 2021 15:48
Dodam coś jeszcze do wielu znaczeń...
W okresie kiedy zginęła (a może też i zmarła w sposób naturalny) większość pochowanych tu żołnierzy radzieckich, ich armia na tych terenach, pełniła rolę okupanta i wywoziła stąd co się  dało (np. wyciętą trakcję elektryczną linii kolejowej Szklarska Poręba - Harrachov, archiwa niemieckie), choć określana była armią sojuszniczą.
Kiedy wojska sowieckie opanowały region jeleniogórski, tereny te zamieszkiwała ludność narodowości niemieckiej - czyżby niemiecka dziewczynka ich witała. A polscy osiedleńcy np. z kresów wschodnich, przybyli po czerwonoarmistach i zapewne dalecy byli od wyrażania wdzięczności za wywiezienie z ich rodzinnych stron. Żołnierz jest w zimowym mundurze - zatem kompozycja typu kwiaty do kożucha. Powstaje pytanie: czy opisane niejednoznaczności powstały na etapie tworzenia pomnika, czy to wyłącznie współczesna interpretacja na bazie ujawnianej historii tamtych czasów?
TFTC

Właśnie przeczytałem opis zarchiwizowanego kesza "Iwan" - kurcze, nie poznałem Iwana; teraz rozumiem, czemu on tu pasuje jak pięść do nosa (tak formą, jak i treścią). Pomnik stworzony na początku lat 50-tych, w okresie stalinizmu, pod nadzorem komitetu Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w Jeleniej Górze, za aprobatą partyjnych władz powiatowych i państwowych, wykonany przez rzeźbiarza - Jana Serafina, któremu jako model służył jeden z podchorążych ze szkoły radiotechnicznej. Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej (zwany także Pomnikiem Chwały Żołnierza Radzieckiego oraz Pomnikiem Bohaterów Armii Radzieckiej). Uroczystego odsłonięcia dokonał przewodniczący Wojewódzkiej Wrocławskiej Rady Narodowej - towarzysz Szczęściak, 7 listopada 1952 r. (w rocznicę rewolucji październikowej). Cała historia powstania pomnika to kwintesencja PRL-owskiego socrealizmu. Zatem ten pomnik powinien trawić do Muzeum PRL-u w Kowarach, w danej fabryce dywanów.

A co do problemów ze znalezieniem kesza: einadęisćyzrtapywejatsozopeinacam. Jeśli podpowiedź idzie za daleko - usunę ją.

Ostatnio edytowany 2021-07-14 23:10:33 przez użytkownika A walon - w całości zmieniany 4 razy.