Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Kamienica Józefa Frageta    {{found}} 46x {{not_found}} 0x {{log_note}} 5x Photo 3x Galeria  

270844 2010-12-28 10:43 ciastekmartuch (user activity40) - Komentarz

Dziekuje za wszystkie wpisy.

Elektoralna jest pełna takich ciekawostek historycznych! Przed blokiem przy Elektoralnej 20 mijamy kamień pamiątkowy. Przypomina on że stał tu dom(z 1784r.) w którym mieszkał Juliusz Słowacki. Poeta ten pracował na placu Bankowym w gmachu Komisji Przychodu i Skarbu. W mieszkaniu przy Elektoralnej napisał między innymi osławiony ,,Hymn". Następnie jest właśnie kamienica Frageta. Idąc dalej w stronę bankowego zobaczymy przy Elektoralnej 12 Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Do 1939r. mieścił się tu Szpital św. Ducha. Gdy w czasie okupacji Elektoralna znalazła się w getcie żydowskim,ogród na tyłach spalonego szpital był jednym z nielicznych terenów zielonych. Po drugiej stronie stał kiedyś pałac Wielopolskich przy Elektoralnej 6,obecnie wznosi sie pseudohistoryczny z lat 50. XX pomalowany na pomarańczowo. Mieszkał tu Stanisław Węgrzecki(prezydent Warszawy w latach 20. XX).

 Na Elektoralnej mieszkał Antoni Malczewski(napisał najwybitniejszą polską powieść romantyczną ,,Maria"), Adam Czerniaków(prezes Judenratu).

 

 Pod dawnym adresem Elektoralna 8 (dziś róg Orlej)mieszkała polska piosenkarka Wiera Gran. We wrześniu wyszła książka Agaty Tuszyńskiej,, Oskarżona Wiera Gran". W tej książce Gran oskarża o współpracę z hitlerowcami Władysława Szpilmana.

,,(...)Ukazanie się tomu pewnie wywoła szerszą dyskusję. I to nie tylko z powodu samej Wiery Gran. Otóż na kartach książki piosenkarka wprost oskarża o współpracę z hitlerowcami w getcie Władysława Szpilmana - słynnego "Pianistę" z filmu Romana Polańskiego, za który reżyser dostał Oscara. I choć po lekturze książki Tuszyńskiej nie wiadomo, czy owo oskarżenie to jedynie rojenia chorej osoby, czy racjonalne sądy, to wątpliwości zostają.

Był naprzeciw, tuż przede mną, widziałam wyraźnie. Szpilman w czapce policjanta. Ten sam Szpilman, pianista. Nie mogę tego zapomnieć. Wywlekał za włosy kobiety. Chronił dłonie. Ręce pianisty wymagały specjalnej opieki. Nigdy o tym nie mówiłam, nie chciałam mu szkodzić. Teraz chcę, żeby wiedział, że ja wiem. Daleka jestem od wydawania wyroków. Ale to musi zostać, to jest historia i to musi zostać z nazwiskiem. On wie, że ja wiem. I milczy."


Przy Elektoralnej  5/7 mieści się XVII LO im. Frycza-Modrzewskiego. Na budynku wisi tablica poświecona uczniowi tej szkoły- Grzegorzowi Przemykowi. Zamordowany został przez SB, a jego pogrzeb stał sie wielką manifestacją patriotyczną.

W tablicę pamiątkową jest wtopiona kartka z białego marmuru z wierszem Przemyka ,, Gra w szczerość"-,, Lecz o jutro mnie nie pytaj/bo nie wiem/czy w ogniu utonę/czy w wodzie spłonę".

 

Zachęcam do zwiedzania,bo jest to ulica bardzo spokojna choć w samym centrum Warszawy. fascynująca...:)