Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Kościół św. Michała Archanioła - xlud    {{found}} 28x {{not_found}} 1x {{log_note}} 1x Photo 1x Galeria  

2648481 2017-11-22 08:16 rekomendacja j_janus (user activity2143) - Znaleziona

Gotycka budowla została wzniesiona na planie kwadratu ze słupem pośrodku - kolumnie podtrzymującej sklepienie palmowe. Podobne rozwiązanie można spotkać w kościele św. Piotra i Pawła obok Mostu Tumskiego.
Sklepienie wieży pierwotnie było w kształcie piramidy - drewniany dach kryty gontem.
Na uwagę zasługują 16-wieczne freski.
Kościół został rozbudowany na początku XX wieku - po przyłączeniu do parafii okolicznych wsi stary budynek okazał się zbyt mały. Rozbudowa była wykonana pomysłowo - do obecnego kościoła dodano drugi taki sam budynek.

Wieża kościelna nie miała szczęścia. Podobnie jak szczyty pylonów Mostu Grunwaldzkiego została obniżona z obawy o pułap startujących samolotów pobliskiego lotniska na Strachowicach.

Muchobór Wielki oraz kościół są świadkami jeszcze jednego ważnego wydarzenia:

To było ponad 500 lat temu. Wrocław, jak i Śląsk, znajdował się w granicach państwa czeskiego. Były to czasy niezmiernie burzliwe i skomplikowane. Na tronie czeskim zasiadał król Jerzy z Podiebradów, którego panowanie uspokoiło nieco sytuację po wojnach husyckich

Panujący król sprzyja husytom, a kiedy 12 sierpnia 1462 roku oficjalnie składa deklarację ich poparcia, stolica apostolska, 24 grudnia 1466 roku, nakłada na niego ekskomunikę. Rozpoczyna się wojna między zwolennikami papiestwa i króla, określanymi mianem heretyków.
 Za zgodą papieża, 3 maja 1469 roku, na tron czeski zostaje wybrany katolik, król Węgier Maciej Korwin. Nie udaje się jednak Korwinowi objąć swoją władzą całej korony czeskiej. Uzyskuje poparcie jedynie na Morawach, Śląsku i Łużycach. Potężny Wrocław od początku znalazł się wśród stronników króla Węgier. Już 31 maja 1469 roku rada miejska złożyła hołd nowemu władcy.
 Tymczasem w Pradze rządzi nadal Jerzy z Podiebradów, popierany przez husytów. Po jego śmierci, w marcu 1471 roku, na tron czeski zostaje wybrany Władysław Jagiellończyk, syn Kazimierza Jagiellończyka, króla Polski. Korona czeska zostaje mocno osłabiona. Pragnie to wykorzystać król Polski, dążąc do przywrócenia swych wpływów na Śląsku, a szczególnie we Wrocławiu. Dochodzi do wojny. Jesienią 1474 roku wojska polskie, przez Opole, Brzeg, Oławę, po zajęciu Oleśnicy i Strzelina, stają pod Wrocławiem, zakładając obóz w Świętej Katarzynie. Od strony zachodniej, pod Wrocławiem staje armia czeska.
 Wrocław, mimo dobrego systemu wzmocnień, nie jest przygotowany do obrony. Brak zapasów żywności oraz epidemia cholery dziesiatkująca ludność nie przeszkadzają jednak w uporczywej walce. Zanosi się na wielomiesięczne oblężenie i duże straty w obu armiach. Kazimierz Jagiellończyk, korzystając z propozycji czeskiego wielmoży Zdenka ze Stenbergu, proponuje spotkanie trzech monarchów.
 Ma się ono odbyć na niewielkim wzniesieniu w pobliżu wsi Muchobór Wielki. Tu na polecenie Kazimierza ustawiono dwa wielkie namioty, jeden dla króla Polski, a drugi dla Władysława, króla Czech. Rada Miejska Wrocławia ustawiła bogato przystrojony namiot dla Macieja Korwina.
 Na dzień spotkania wyznaczono 15 listopada 1474 roku. Rankiem przybył Maciej Korwin na czele trzytysięcznej jazdy. Bogato ubrany król, w zielony strój, wysadzany brylantami kaftan, wysokie buty i miecz w złotej pochwie, spotkał się z królem Polski. Kazimierz Jagiellończyk odziany był w skromny czarny ubiór, uzbrojony tylko w szpadę. Króla Władysława nie było. Po wymianie ukłonów władcy odjechali.
 Następnego dnia odbyło się już spotkanie trzech monarchów. Podjęto na nim decyzję o szczegółowym omówieniu problemów przez kolejne delegacje. Rokowania królewskich przedstawicieli trwały przez trzy tygodnie i zakończyły się porozumieniem.
 Na jego mocy wojska polsko-czeskie miały odstąpić od oblężenia, a Maciej Korwin zatrzymał we władaniu Wrocław. Zawarty pięć lat później w 1479 roku pokój w Ołomuńcu, potwierdził istniejącą sytuację. Maciej Korwin otrzymał dożywotne panowanie nad Śląskiem i Wrocławiem oraz Morawami i Łużycami.
 Maciej Korwin we Wrocławiu rządził silną ręką. Liczne reformy, wysokie podatki oraz bezpośrednie kierowanie radą miejską były jednak mało popularne. Zmiana sytuacji następuje dopiero po nagłej śmierci króla, 6 kwietnia 1490 roku.
 Umierając w wieku 50 lat, Maciej Korwin pozostawił po sobie nie najlepsze wspomnienia z 31-letniego panowania we Wrocławiu. O jego pobycie w naszym mieście świadczą dziś herby Korwina we wrocławskim ratuszu, który zakończono budować za jego panowania.
 Pamiątką spotkania monarchów były ustawione na niewielkim wzniesieniu koło Muchoboru Wielkiego trzy kamienne krzyże, z których dwa dotrwały do naszych czasów.


{FTF}

Ostatnio edytowany 2017-12-02 19:41:14 przez użytkownika j_janus - w całości zmieniany 1 raz.
Obrazki do tego wpisu:
Spoiler
Spoiler