Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu [PK] Żyła złota za półdarmo    {{found}} 35x {{not_found}} 0x {{log_note}} 9x Photo 1x Galeria  

2382266 2017-01-23 16:20 sułek (user activity167) - Komentarz

Ponieważ Sprawdzacz w końcu łaskawie potwierdził obliczone przeze mnie współrzędne i w najbliższych dniach mam zamiar wybrać się na tę skrzynkę, czuję się w obowiązku napisać parę słów na temat tego etapu moich zmagań:

Muszę przyznać, że "zagadka" bardzo mi się nie podoba, gdyż zawiera zasadnicze błędy.

Jako zatwardziały przeciwnik "telefonów do przyjaciela", "telefonów do Autora' w końcu na krótką chwilę skapitulowałem, prosząc o podpowiedź jednego z wcześniejszych "zdobywców" skrzynki- dużo nie pomógł, bo nic nie pamiętał, gotowy wynik dostając swego czasu od "kogoś"(!)... Nie było mowy nawet o przybliżeniu zgrubnie zarysowanego szkicu rozwiązania!

Wyniku również nie pamiętał, ale w sumie nawet nie byłbym tym zainteresowany.

Trudno. Zacząłem główkować samodzielnie. W końcu, po licznych szkicach, przypomniał mi się znany w matematyce problem, opisany na początku XX wieku przez polskiego matematyka Stefana M. Teraz poszło szybko. Po zoptymalizowaniu kształtu (zwykła pochodna- w poszukiwaniu ekstremum lokalnego funkcji kształtu) miałem wynik. Ale Sprawdzacz milczy.

Przegooglałem więc świat- ok, popełniłem prosty błąd rachunkowy (sgr(6)=2*sgr(3)!!), reszta OK- Ale Sprawdzacz milczy.

Po wielokrotnym sprawdzeniu (błędów brak)-  Sprawdzacz milczy.

Niestety, skapitulowałem i otworzyłem podpowiedzi (nie lubię tego robić). I tu niespodzianka!- operując na liczbach niewymiernych, trzeba dokonać poważnych przybliżeń. Szum obliczeń jest na tyle poważny, że niefortunnie wyznaczona funkcja- wzór na współrzędne, całkowicie kładzie wynik końcowy, nie tylko w sensie samego Sprawdzacza, co kompletnego pomylenia pozycji w terenie.

Nie wiem, co Autor miał na myśli, pisząc o "wielopoziomowości" rozwiązania...

Rozwiązanie jest jedno, jednak nawet mając je , trzeba bezwzględnie przeczytać "informacje dodatkowe"- które są tak naprawdę "informacjami podstawowymi" (powinny więc być zawarte w tekscię podstawowym) i są niezbędne, przez fatalnie wyznaczony wzór końcowy, który zamiast wygaszać szumy przybliżeń, mocno je wzmacnia.

Mam tylko nadzieję, że sam cache będzie dużo lepszy od "zagadki".