Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Al-Chemik    {{found}} 121x {{not_found}} 0x {{log_note}} 23x Photo 157x Galeria  

2359130 2016-12-04 23:06 snack (user activity2004) - Znaleziona

OK to coś bardziej z mojej branży.

Antocyjany - wielofenolowe barwniki roślinne: czerwone, niebieskie lub fioletowe o charakterze glikozydowym (czyli występują w połączeniu z cukrami np. glukozą lub galaktozą) 

Są bardzo rozpowszechnione w świecie roślin, występują w kwiatach, owocach, liściach i łodygach. To dzięki nim m.in. owoce maliny, czarnej porzeczki, czarnego bzu, jeżyny, aronii, winogrona oraz bakłażany mają taki a nie inny kolor. To dzięki nim chaber bławatek ma kwiaty koloru no... chabrowego.

Zabarwienie antocyjanów w tkankach roślinnych zależy od odczynu środowiska (pH soku komórkowego), ale też od kompleksów jakie tworzą z różnymi metalami, np. żelazem, glinem, miedzią. Obserwowana barwa kwiatów czy owoców jest wypadkową zależną od powyższych i od mieszaniny rodzajów poszczególnych antocyjanów (poznano ich dotąd ok. 300)

W moim doświadczeniu wykażę zmianę zabarwienia antocyjanów w zależności od odczynu środowiska. W tym celu wykorzystuję sok malinowy popularnej marki. Przy okazji patrzcie na etykiety!!! Bo często w soku malinowym głównym składnikiem jest sok z aronii, czarnej marchwi albo niezidentyfikowany "sok wieloowocowy" a soku malinowego w nim zaledwie 3% także te kupione w aptece mają często taki lipny skład....

Ale do rzeczy. Sprawę nieco utrudnia dodany przez producenta do soku regulator kwasowości - kwas cytrynowy. Jak ktoś chce sobie zrobić coś takiego w domu to niech weźmie czerwoną kapustę i wyciśnie trochę soku. Nie będzie sztucznych dodatków.

W 4 pierwszych kieliszkach od lewej mamy wodę z dodatkiem subst. zmieniających odczyn: 1. bardziej kwaśny 2. mniej kwaśny 3. lekko zasadowy 4. bardziej zasadowy. 5 kieliszek to wspomniany wcześniej sok który w identycznej ilości dodaję do wszystkich 1-4.

 


Po dodaniu antocyjanów tj. soku do roztworów od 1 do 4 widzimy coś takiego:

 

 

 

Fajnie, nie? z ciekawości do soku (5) dodaję jeszcze silnie zasadowego wodorotlenku sodu (uwaga żre!!) i w takim środowisku związki te przyjmują barwę żółtą.

 

 

No i to tyle, udowodniłem właśnie że barwa antocyjanów zależna jest od pH środowiska. Tylko nie bardzo widać różnicy pomiędzy bardziej a mniej kwaśnym. Pewnie to wina wcześniej wspomnianego kw. cytrynowego.

 

Drugiej części doświadczenia nie będę upamiętniał na zdjęciach. Chodzi o to, że w wielu próbach będę dodawał powoli do soku malinowego tajemny składnik XXX z ostatniego szkła w różnych proporcjach a następnie katalizator reakcji chemicznej w postaci soku tabasco.

1. próba - już całkiem udana, smak i działanie prawidłowe

2. próba na drugą nóżkę - jeszcze lepsza

3. próba - mniej soku jest bardziejj ok

4. pruba - po co ten sok??

5 prba Uchyl się duszo, bo ulewa idzie

6.;;'mkl..............