Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Na całym placu    {{found}} 184x {{not_found}} 1x {{log_note}} 7x Photo 1x Galeria  

20073 2008-04-16 00:00 Saracen (user activity731) - Znaleziona

A może co NIE obowiązuje;-) Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym jak również wydanych na jej podstawie rozporządzeń wykonawczych nie mają zastosowania zawsze i wszędzie:
art. 1 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym wyraźnie wskazuje zakres obowiązywania ustawy.

"...Art. 1. 1. Ustawa reguluje zasady ruchu na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, warunki dopuszczenia pojazdów do tego ruchu, wymagania w stosunku do osób kierujących pojazdami i innych uczestników ruchu oraz zasady kontroli ruchu drogowego."...

Artykuł ten jest ściśle powiązany z inną ustawą - z dnia 21 marca 1985 r. o drogach  publicznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 71, poz. 838, z późn. zm.), która określa status poszczególnych dróg. 

Warunkiem uznania drogi za publiczną jest zaliczenie jej do jednej z następujących kategorii:
1) drogi krajowej,
2) drogi wojewódzkiej,
3) drogi powiatowej,
4) drogi gminnej.
  Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o drogach publicznych, drogami wewnętrznymi są drogi nie zaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych... 

Postawiony na placu  znak "hasło do LOGu" w zasadzie nie daje policjantowi uprawnień do ukarania kierowcy mandatem, bowiem ten dopuścił się jedynie naruszenia normy porządkowej ustanowionej przez właściciela terenu, nie naruszając Prawa o ruchu drogowym;-) 

Oznakowanie, regulamin czy też tablice o treści „na terenie stosuje się przepisy kodeksu drogowego” mają charakter iluzoryczny i niestosowanie się do nich, o ile nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu, nie stanowi podstawy do karania mandatem. Dlatego też poza drogami publicznymi Policja posiada dość ograniczone uprawnia jeśli chodzi o karanie niesfornych kierowców.

Koncentrując się na problematyce niewłaściwego zatrzymywania i postoju pojazdów poza drogami publicznymi i strefą zamieszkania, policjant może nałożyć mandat wówczas, gdy:

  1. zatrzymanie lub postój, w skutek nie zachowania należytej ostrożności, powoduje jednocześnie zagrożenie bezpieczeństwa innych osób (art. 98 kodeksu wykroczeń),

  2. pojazd zatrzymano w takim miejscu, w którym powoduje niszczenie lub uszkodzenie roślinności (art. 144 kodeksu wykroczeń).

 Wybaczcie proszę ten przydługi wpis (nudziłem się trochę, przez ten deszcz za oknem;-)

Dziękujemy;-)

Saracen: Tomasz & Aneta™