Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu [Białystok] Tunelem pod Rocha    {{found}} 104x {{not_found}} 3x {{log_note}} 4x  

1998785 2016-01-11 00:47 3po3 (user activity299) - Komentarz

W czasie wojny ludność chroniła się przed nalotami pod kościołem Św. Rocha. Było tam centralne ogrzewanie, duży piec a  ogrzane powietrze było rozprowadzane systemem tuneli pod kościołem. Tam właśnie chowali się ludzie. Kościół jako bardzo widoczna budowla była szczególnie narażona w czasie nalotu. Aby uniknąć zasypania ludzi w razie zawalenia się kościoła, wykonano system tuneli ewakuacyjnych tak aby można było wyjść ("na czworakach") z zawalonego kościoła. Wychodziły one w stronę ul. Krakowskiej i ul. Św. Rocha. Te zachowały się dość długo. Czy były w inną stronę? Nie wiem, nie były widoczne w czasie mego dzieciństwa.
Do dziś zachował się piec centralnego ogrzewania (duży, nietypowy, robi wrażenie) oraz system tuneli do ogrzewania pod kościołem. Wysokość tuneli jest taka, że dorosły człowiek, o przeciętnym wzroście,  może swobodnie poruszać się w pozycji stojącej. Wejście, to duże, jasne drzwi, pod ołtarzem na dziedzińcu wewnętrznym. Obecnie miejsce niedostępne.
(Źródło: opowiadania sąsiadów i rodziców, którzy mieszkali niedaleko. Przy piecu i w podziemiach kościoła byłem).
Inną ciekawostką "podziemną" jest schron przeciwatomowy, którego wejście było przy kościele od strony kolei. Schron został wybudowany po wojnie. Drugi schron znajdował się przy wiadukcie od strony kościoła. Być może to było tylko wejście (wyjście). Legenda mówi, że oba schrony były połączone podziemnym tunelem. Nigdy nie udało mi się wejść do żadnego ze schronów a podziemne przejście pozostało tylko legendą. Może kiedyś, ktoś znajdzie plany, schematy itp. podziemnych schronów przeciwatomowych pobudowanych po wojnie. Było ich dość sporo na terenie B-stoku.