Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Pokazywacz    {{found}} 21x {{not_found}} 2x {{log_note}} 8x Photo 23x Galeria  

1446018 2014-09-21 12:27 Liriela (user activity1844) - Skrzynka przeniesiona

I Pokazywacz znalazł nowe miejsce, by je POKAZAĆ :) 

Znajduje się obecnie w Wielkopolskim Parku Narodowym, do którego przywędrował ze mną i @Zablem na rowerkach. Pojawił się teraz w okolicy Jeziora Skrzynka, które jest rezerwatem. Czemu tu? Z paru powodów!

1) Wielkopolski Park Narodowy - śliczne miejsce, warte odwiedzenia - zwłaszcza idealne na jesienne spacery! A w pobliżu jeziora przebiega szlak turystyczny czerwony z Puszczykówka do Osowej Góry. Pokazywacz już tu był - jednakże teraz znalazł się w innym miejscu :) 

2) Z jeziorkiem tym związana jest pewna LEGENDA:

"Według legendy na dnie zbiornika zatopiony jest skarb rodziny Pożegowskich. W czasie potopu szwedzkiego Bronisława Pożegowska zebrała wszystkie rodowe klejnoty do skrzyni i wywiozła je na saniach w obawie przed rabunkiem przez żołnierzy Karola Gustawa. Jadąc po zbyt cienkim lodzie jeziora Skrzynka utopiła się jednak i spoczywa tam do dziś wraz ze skrzynią.
Edward Raczyński, zbieracz wielkopolskich legend i podań, zamówił u Adama Mickiewicza napisanie ballady o jeziorze Skrzynka. Przesłał nawet tysiąc franków wynagrodzenia na ten cel. Pomysł nigdy nie został jednak zrealizowany."

3) I nauczyć się czegoś można:

"Rezerwat przyrody Jezioro Skrzynka to obszar ochrony ścisłej. W akwenie brak jest jakiegokolwiek przepływu.

Przedmiotem ochrony jest flora i fauna zarastającego, bardzo płytkiego, dystroficznego jeziora, charakteryzującego się niedoborem tlenu i pokarmu (brunatne zabarwienie wody). Chronione są też obszary torfowiska przejściowego, wytworzonego wskutek zarastania akwenu. Jezioro jest najmniejszym i najwyżej położonym (67 m n.p.m.) ze znajdujących się na terenie Parku Narodowego. Jest całkowicie otoczone przez las. Charakteryzuje się zmiennością poziomu wód, znacznym tempem akumulacji osadów dennych (warstwa mułu na dnie ma do 4 metrów grubości) i przekształceniami roślinności wodnej i torfowej. Przez 80 ubiegłych lat powierzchnia Skrzynki zmniejszyła się o 42%, a objętość o 60%. Minimalna zawartość wapnia w wodzie sprawia, że woda jest tu bardzo miękka.

Pas roślinności torfowiskowej i pło (regionalnie także pod nazwą spleja – kożuch roślin torfowiskowych występujący na wodzie w formie zarastającego brzegu lub rodzaj pływającej wyspy, powstałej w wyniku odrywania się mszarów torfowcowych porastających brzegi jeziora. Stanowi etap zarastania zbiornika wodnego, tworząc trzęsawisko. Zwykle ma charakter torfowiska przejściowego.) jest ostoją wielu rzadkich dla Wielkopolski owadów, zwłaszcza ważek i prostoskrzydłych. Jest to jedno z dwóch miejsc w Europie, gdzie występuje gwiazdoszek pediastrum integrum var. scutum.

Parametry jeziora: powierzchnia - 3 ha (z tego lustro wody - 1,74), objętość - 24 tys. m³, głębokość maksymalna - 2,9 m, głębokość średnia - 1,43 m, długość linii brzegowej - 620 m, powierzchnia zlewni - 78 ha."

Co do kesza - podpowiedź - zachował swoje właściwości magnetyczne :)