Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Kamieniołom    {{found}} 3x {{not_found}} 1x {{log_note}} 0x   Pokazuj usunięcia Pokazuj usunięcia

3518556 2020-10-25 19:02 dar29ko/opo (user activity24) - Znaleziona

Znalezona za drugim razem, ostatno byłem blisko ale trzeba było uciekać bo ciemno się robiło. Bardzo ciekawe historie związane z tym kamieniołomem. TFTC

3514520 2020-10-19 17:45 rekomendacja KrystianT (user activity2218) - Znaleziona

Starość nie radość, ślepota człowieka dopadła... Jak ja mogłem nie zauważyć tego loga... Dziś od razu rzuciło się w oczy, ale też od lepszej strony na kordy dotarłem.
TFTC

3513685 2020-10-18 14:55 KrystianT (user activity2218) - Nieznaleziona

Pierwsze podejście nieudane... Więcej informacji jak wrócę do domu, bo albo jest błąd, albo za słabo szukałem... Pierwszy etap bez problemu.

-- edit --

Już wiem, że szukałem w dobrym miejscu tylko za słabo...:-(Dowiedziałem się tego od pierwszego znalazcy.

Ostatnio edytowany 2020-10-18 16:23:59 przez użytkownika KrystianT - w całości zmieniany 1 raz.

3514240 2020-10-18 08:10 tboniasty (user activity1254) - Znaleziona

Aj, tam zaraz nieczynny. Ta część od zachodu, gdzie jest początek multaka, powstała w ostatnich 5 latach. Pamiętam czasy gdy kamieniołom był o wiele mniejszy i stały w nim jeszcze wraki starych koparek.

Samo miejsce, jeszcze przed obecną ekspansją, miało przynajmniej dwie zewidencjonowane jaskinie - kiedyś szukaliśmy ich z KrystianemT. Tak samo schronu przeciwlotniczego w hałdzie nieopodal linii kolejowej Gliwice - Opole.

Istnieją pewne przekazy, o ukrytym w kamieniołomie depozycie hitlerowców. Na podstawie tych informacji pojawił się kiedyś w Nowej Trybunie Opolskiej artykuł pt. Skarb gauleitera Hanke. Podobną sensację zawiera powieść "Operacja Kustosz":

 

8 stycznia 1945 roku dwaj partyjni funkcjonariusze NSDAP podlegli Hankemu zjawili się na Wawelu. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami między gauleiterem a gubernatorem Hansem Frankiem mieli odebrać zdeponowany i przechowywany w kopalni w Wieliczce ładunek – dwanaście skrzyń dębowych i dwadzieścia metalowych kaset. Dwie ciężarówki, Opel Blitz i terenowy Kubelwagen, pod eskortą esesmanów wyjechały w drogę powrotną do Wrocławia jeszcze tego samego dnia. Podróż była niezwykle trudna - szosy zasypane śniegiem, zatłoczone uciekającymi cywilami, zablokowane transportami wojskowymi. Dwunastego stycznia konwój dotarł dopiero do Krapkowic. Tam otrzymali wiadomość, że w Kamieniu Śląskim czeka na nich samolot, ale do miasteczka dotarli dopiero szesnastego i samolotu już nie było. Esesmani podjęli decyzję o ukryciu ładunku w pobliskim kamieniołomie, gdyż Armia Czerwona dosłownie deptała im po piętach.

Na początku marca Hanke nakazał wydobycie tych skrzyń i kaset, wysyłając po nie śmigłowiec Flettner Koliber z porucznikiem SS Gerttnerem i dwójką tych samych funkcjonariuszy partyjnych, którzy ukryli w styczniu ładunek. Czwartego marca samolot wylądował na skrzyżowaniu dróg, nieopodal wsi Otmice. Mieszkańców zagoniono do wydobycia kaset, ale do samolotu zmieściło się ich tylko osiem. Pozostałe musiały pozostać w ukryciu. W samolocie zabrakło też miejsca dla jednego z funkcjonariuszy NASDAP. Podzielił los wieśniaków – został zastrzelony.

 

Bardzo przyjemnie mi się szuka Kolegi skrzynek - nie są przekombinowane. Początek poszedł sprawnie, natomiast docierając na finał przybyłem chyba od złej strony (koordy nie prowadzą bezpośrednio na obiekt) i parkując 2-3m od koordów nie zobaczyłem symbolu tam gdzie się on znajduje. Na szczęście zrobiłem mały rekonesans po okolicy i już wiedziałem gdzie się udać. Z porą mi się naprawdę udało, bo miejsce jest wyraźnie używane przez entuzjastów cross'ów, ale było za wcześnie na ich harce:-)Zabrałem tylko certa. TFTC!

3513023 2020-10-17 17:23 Centrum Obsługi Geocachera - Komentarz Centrum Obsługi Geocachera

Skrzynka została zaakceptowana przez OC-Team