Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Międzynarodowy Dzień Peruki - OP9SM5
A Ty jaki lubisz kolor włosów?
Właściciel: Lumen
Lista uczestników
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Wydarzenie
Wielkość: Bez pojemnika
Status: Zarchiwizowana
Czas: 2:00 h    Długość trasy: b.d.
Data rozpoczęcia wydarzenia: 10-03-2024
Data utworzenia: 21-02-2024
Data opublikowania: 21-02-2024
Ostatnio zmodyfikowano: 29-03-2024
12 Uczestniczyło
9 Będzie uczestniczyć
3 komentarze
watchers 2 obserwatorów
129 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Potrzebna latarka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Peruki, znane ludzkości od czasów starożytnych, odgrywają znaczącą rolę w historii i kulturze. Choć współcześnie często kojarzymy je z osobami, które straciły włosy na skutek leczenia onkologicznego lub zmagają się z alopecją, ich zastosowanie jest o wiele szersze. Obecnie peruki są częstym widokiem w kontekście rozmaitych wydarzeń kulturalnych, takich jak przedstawienia teatralne, opery, koncerty, pokazy mody, performance artystyczne oraz występy drag queen. 10 marca, obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Peruki, stanowi doskonałą okazję, by przypomnieć o bogatej tradycji i różnorodności zastosowań peruk w naszym społeczeństwie.

Definicja peruki, pochodząca od francuskiego słowa "perruque", opisuje ją jako rodzaj nakrycia głowy, które za pomocą włosów przymocowanych do podstawy naśladuje naturalną fryzurę. Noszenie peruk może mieć różne przyczyny - od pragnienia ukrycia braku włosów, po chęć zmiany wyglądu dla celów estetycznych.

Historia peruk sięga czasów starożytnego Egiptu, gdzie były one noszone dla ochrony przed gorącem, insektami i jako symbol statusu społecznego. Zarówno w starożytnej Grecji, jak i Rzymie, peruki były cenione i wykorzystywane, przy czym dostęp do nich różnił się w zależności od statusu materialnego. XVIII wiek przyniósł szczególny rozkwit perukarstwa, zwłaszcza we Francji za czasów Ludwika XIV, gdzie peruki stały się wyrazem bogactwa i prestiżu. W tym samym stuleciu w Wielkiej Brytanii były one nieodłącznym elementem strojów prawników i duchowieństwa.

W Polsce moda na peruki przyjęła się w czasach panowania Władysława IV i stały się one elementem stroju sędziowskiego, a tradycja ta jest kontynuowana w niektórych krajach do dziś wśród adwokatów, sędziów i niektórych urzędników.

W kontekście kobiecego piękna i samopoczucia, Międzynarodowy Dzień Peruki ma na celu podniesienie świadomości o trudnościach kobiet tracących włosy, oferując im rozwiązanie, które pozwala zachować poczucie godności i prywatności.

212070cd-ecfa-4a29-9d13-88ca5a88cccd.png

Zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych spędzeniem wolnego czasu przy ognisku i na świeżym powietrzu.

Gdzie się spotykamy? Na kordach, na prywatnym dobrze już Wam znanym ogródku działkowym. Stoi tam zadaszona wiata, jest miejsce na ognisko, zapewnione kije na kiełbaski, sztućce, talerze i kubeczki jednorazowe. Dostęp do prądu - czajnik z gorącą wodą na kawę, herbatę również. Miejsce parkingowe zaznaczam dodatkowym waypointem. Po zaparkowaniu auta należy zejść po schodkach na dół, otworzyć furtkę i kierować się ciepłem ogniska. Z pewnością nas nie przegapicie.
O której godzinie? Startujemy o 18:00, bawimy się do minimum 20:00
Czy będzie ciepło? Nie wiem, na pogodę wpływu nie mam, ale jeśli tylko deszcz nas oszczędzi - będzie rozpalone porządne ognicho. Zmarzluchy mogą liczyć na ciepłą herbatkę lub - jeśli ktoś woli - na ciepłe słowo!
Co ze sobą zabrać?  Weź coś na ognisko - co lubisz. Kiełbaskę, ziemniaczki, pianki... Mile widziane słodkie przysmaki i wszystkie inne produkty spożywcze lub wypieki, którymi chcesz się podzielić. Wejściówki zapewnione dla wszystkich form życia tych małych i tych dużych, tych mówiących, szczekających i miauczących również.

Co będziemy robić? Rozmawiać o keszach, objadać się, śmiać, dla odważnych - można skakać przez ognisko. Pojawi się też kilka zabaw integracyjnych, związanych z owłosieniem...:)

WAŻNE! Jaki będziemy świętować dzień?? No właśnie! Zabierz więc ze sobą PERUKĘ. Nie w reklamówce - załóż ją na głowę! Dodatkowe granty dla osób, których nikt w peruce nie rozpozna. Drugą konieczną sprawą będzie KOLOROWA WSTĄŻKA (ok 30 cm) - to będzie TWÓJ LOGBOOK. Na czym ją umieścisz? Dowiesz się na evencie! 

P.S. Jakieś tam peruki się pojawią, dla tych, co by chcieli a nie mają;)Tak że ten - no stress!

Zasady reaktywacji
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.