Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Straceni za Ojczyznę - OP9PB9
Pomnik straconych za Ojczyznę
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 28-05-2023
Date created: 27-05-2023
Date published: 28-05-2023
Last modification: 28-05-2023
3x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
19 visitors
1 x rated
Rated as: n/a
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/archive/3/33/20110823150930!POL_Wielu%C5%84_COA.svg/200px-POL_Wielu%C5%84_COA.svg.png

Skrzynka jest przywróceniem OP595A założonego przez Bilsabab

STRACENI ZA OJCZYZNĘ

* * *

W okresie Powstania Styczniowego wykonano w Wieluniu kilka egzekucji na uczestnikach Powstania. Oficerów i żołnierzy, zarówno Polaków jak też Rosjan i Ukraińców, którzy przyłączyli się do powstania, rozstrzeliwano, na pozostałych skazańcach wykonywano wyroki śmierci przez powieszenie. Egzekucje publiczne początkowo odbywały się na Rynku Staromiejskim, następnie poza miastem, na wysypisku śmieci i padliny, znajdującym się przy drodze z Wielunia do Turowa.
Na miejscu straceń powstańców styczniowych wzniesiono niewielki pomnik z piaskowca opatrzony stosowną inskrypcją: „Magistrat miasta Wielunia czcząc pamięć straconych na tym miejscu powstańców 1863 r. stawia ten skromny pomnik w 1925 r.”
Obok pomnika umieszczono tablicę z napisem:
„Śp. Bronisław Domański rodem z Wileńszczyzny, rozstrzelany dn. 5 marca 1864 r. Śp. Albert Szusterski obywatel ziemski z Wieluńskiego stracony 9 grudnia 1863 r. Straceni w 1863 r. Biczysko, Frankowski, Kober, Zarzycki".

Po upływie kilkudziesięciu lat od wydarzeń powstańczych dla władz miejskich było rzeczą trudną zebrać szczegółowe dane o straconych, ponieważ nie sporządzono ich aktów zgonów w księgach parafialnych, z wyjątkiem B. Domańskiego i A. Szusterskiego.
Pełny wykaz straconych uczestników Powstania przedstawia się następująco: Albert Szusterski powieszony 9 XII 1863 r.; Józef Frankowski, Antoni Kober, August Szubert, Marceli Zarzycki - powieszeni 4 I 1864 r.; Bronisław Domański - rozstrzelany 5 III 1864 r.; Jan Dąbrowski, Piotr Bartników i Józef Szczepański - powieszeni 16 III 1864 r.; Wincenty Wislawski - powieszony 17 IV 1864 r.; Antoni Sandomirski - powieszony 29 IV 1864 r. Oprócz wymienionych, Rosjanie rozstrzelali w Wieluniu byłych żołnierzy armii carskiej, którzy przyłączyli się do oddziałów powstańczych i walczyli o niepodległość Polski. 7 XII 1863 r. rozstrzelano - Iwana Siurdiukowa, Osipa Konkowa i Tarasa Safonowa.

W 1934 r. z inicjatywy Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny i starosty wieluńskiego Tadeusza Niżankowskiego zorganizowano zbiórkę pieniędzy i 11. listopada odsłonięto nowy pomnik. W czasie prac znaleziono szczątki 8 ofiar egzekucji. Pomnik ten został zburzony przez hitlerowców w 1940 r. Odbudowany w oparciu o zachowaną makietę i sfinansowany ze składek wielunian pomnik Bohaterów Powstania Styczniowego odsłonięto 6. lipca 1958 r.

Źródło: www.um.wielun.pl/index.php/przyroda/parki

* * *

Skrzynka znajduje się na terenie Lasku Miejskiego, który rozciąga się wzdłuż ul. Wojska Polskiego. Poszukiwania warto zacząć od zlokalizowania pomnika. Kesz znajduje się nieopodal, w kierunku północno-zachodnim (cztery brzozy wyznaczają obszar poszukiwań). Schowany został w liściach i runie. Koordynaty mogą być nieco niedokładne, gdyż pomiaru dokonano za pomocą smartfona.
Zdaje się, że park jest otwarty przez całą dobę, dlatego nie powinno być problemów z dostępnością skrzynki. Proszę zachować szczególną ostrożność przy podejmowaniu - w okolicy znajdują się ławki, zachęcające mugoli do odpoczynku i obserwacji ;-)

* * *

 

Skrzynka to 0,5l lunchbox, który zawiera:

logbook i ołówek

kilka fantów na wymianę ;-)

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 3x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions