Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Straceni za Ojczyznę - OP595A
Pomnik straconych za Ojczyznę
Właściciel: Bilsabab
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 181 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:20 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 09-09-2012
Data utworzenia: 09-09-2012
Data opublikowania: 09-09-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 25-03-2021
60x znaleziona
5x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 3 obserwatorów
44 odwiedzających
45 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Oto ona - kraj krzyżów,
Ojczyzna moja, skąd Anhelli leciał na przestwór szeroki...

Ernest Bryll

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/archive/3/33/20110823150930!POL_Wielu%C5%84_COA.svg/200px-POL_Wielu%C5%84_COA.svg.png

 

BILS@BABY

z dumą prezentują

skrzynkę GEOCACHE:

STRACENI ZA OJCZYZNĘ

* * *

W okresie Powstania Styczniowego wykonano w Wieluniu kilka egzekucji na uczestnikach Powstania. Oficerów i żołnierzy, zarówno Polaków jak też Rosjan i Ukraińców, którzy przyłączyli się do powstania, rozstrzeliwano, na pozostałych skazańcach wykonywano wyroki śmierci przez powieszenie. Egzekucje publiczne początkowo odbywały się na Rynku Staromiejskim, następnie poza miastem, na wysypisku śmieci i padliny, znajdującym się przy drodze z Wielunia do Turowa.
Na miejscu straceń powstańców styczniowych wzniesiono niewielki pomnik z piaskowca opatrzony stosowną inskrypcją: „Magistrat miasta Wielunia czcząc pamięć straconych na tym miejscu powstańców 1863 r. stawia ten skromny pomnik w 1925 r.”
Obok pomnika umieszczono tablicę z napisem:
„Śp. Bronisław Domański rodem z Wileńszczyzny, rozstrzelany dn. 5 marca 1864 r. Śp. Albert Szusterski obywatel ziemski z Wieluńskiego stracony 9 grudnia 1863 r. Straceni w 1863 r. Biczysko, Frankowski, Kober, Zarzycki".

Po upływie kilkudziesięciu lat od wydarzeń powstańczych dla władz miejskich było rzeczą trudną zebrać szczegółowe dane o straconych, ponieważ nie sporządzono ich aktów zgonów w księgach parafialnych, z wyjątkiem B. Domańskiego i A. Szusterskiego.
Pełny wykaz straconych uczestników Powstania przedstawia się następująco: Albert Szusterski powieszony 9 XII 1863 r.; Józef Frankowski, Antoni Kober, August Szubert, Marceli Zarzycki - powieszeni 4 I 1864 r.; Bronisław Domański - rozstrzelany 5 III 1864 r.; Jan Dąbrowski, Piotr Bartników i Józef Szczepański - powieszeni 16 III 1864 r.; Wincenty Wislawski - powieszony 17 IV 1864 r.; Antoni Sandomirski - powieszony 29 IV 1864 r. Oprócz wymienionych, Rosjanie rozstrzelali w Wieluniu byłych żołnierzy armii carskiej, którzy przyłączyli się do oddziałów powstańczych i walczyli o niepodległość Polski. 7 XII 1863 r. rozstrzelano - Iwana Siurdiukowa, Osipa Konkowa i Tarasa Safonowa.

W 1934 r. z inicjatywy Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny i starosty wieluńskiego Tadeusza Niżankowskiego zorganizowano zbiórkę pieniędzy i 11. listopada odsłonięto nowy pomnik. W czasie prac znaleziono szczątki 8 ofiar egzekucji. Pomnik ten został zburzony przez hitlerowców w 1940 r. Odbudowany w oparciu o zachowaną makietę i sfinansowany ze składek wielunian pomnik Bohaterów Powstania Styczniowego odsłonięto 6. lipca 1958 r.


Źródło:
www.um.wielun.pl/index.php/przyroda/parki

* * *

Skrzynka znajduje się na terenie Lasku Miejskiego, który rozciąga się wzdłuż ul. Wojska Polskiego. Poszukiwania warto zacząć od zlokalizowania pomnika. Kesz znajduje się nieopodal, w kierunku północno-zachodnim (cztery brzozy wyznaczają obszar poszukiwań). Schowany został w liściach i runie. Koordynaty mogą być nieco niedokładne, gdyż pomiaru dokonano za pomocą smartfona.
Zdaje się, że park jest otwarty przez całą dobę, dlatego nie powinno być problemów z dostępnością skrzynki. Proszę zachować szczególną ostrożność przy podejmowaniu - w okolicy znajdują się ławki, zachęcające mugoli do odpoczynku i obserwacji ;-)

* * *

 

Skrzynka to 0,5l lunchbox, który zawiera:

3 certyfikaty dla pierwszych znalazców 

logbook i ołówek

kilka fantów na wymianę ;-)

Współrzędne ukrycia skrzynki, poprawione przez COG w dniu 31.01.2014r

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik powstańców...
Tutaj SKRĘĆ w lewo!
Miejsce ukrycia skrzynki