Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[LT II] Ropucha - OP9N5Z
Właściciel: Sir Black
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-05-2023
Data utworzenia: 14-03-2023
Data opublikowania: 12-05-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 12-05-2023
22x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
27 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: areckis, Maniek, mg6maciej, rogatek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL


Ciekawostki:
- Ropucha szara może osiągać do 15 cm długości ciała.
- Samice są przeważnie grubsze i większe od samców.
-Są mięsożerne, żywią się dżdżownicami, pająkami, owadami, nagimi ślimakami, ćmami, chrząszczami, mrówkami, konikami polnymi, robakami, małymi płazami, gadami a nawet pisklętami czy niewielkimi gryzoniami.
- Ropuchy szare są bardzo odporne na jad niektórych insektów, ta zdolność pozwala im polować na pszczoły czy osy.
- Podczas okresu godowego na trzech pierwszych palcach przednich łap ropuch powstają modzele godowe, są to specjalne zgrubienia ułatwiające samcowi przytrzymanie samicy podczas kopulacji.
- Okres godowy rozpoczyna się po zakończeniu hibernacji, wiosną. Według badań, nawet do 80% samców kieruje się do zbiorników wodnych, w których się wykluły. W poszukiwaniu miejsca swoich narodzin kierują się polem magnetycznym, zapachem i wzrokiem. Nawet okazy przeniesione ponad 3 kilometry od swojego matecznika odnajdywały do niego drogę.
- Samiec wchodzi na samicę i przyczepia się do niej. Taki układ nazywamy ampleksusem. Samiec może pozostawać w tej pozycji kilka dni. Samica składa w wodzie długie żelowe nici jaj, które są zapładniane w trakcie składania. Nici takie mogą składać się z 3 do 6 tysięcy jaj i mieć od 3 do 4,5 metrów długości.
- Po złożeniu jaja absorbują wodę i pęcznieją. Po dwóch - trzech tygodniach wykluwają się z nich kijanki. Po wykluciu kijanki pozostają w pobliżu nici i odżywiają się nią, następnie przyczepiają się do spodniej części liści roślin wodnych by wreszcie po pewnym czasie zacząć swobodnie pływać.
- Zwierzęta te stale wymagają bardzo wysokiej wilgotności, ponieważ, muszą mieć wilgotną skórę, aby przez nią oddychać. Ich płuca są bardzo szczątkowe, więc uzyskują od 25 do 85% potrzebnego tlemu przez bierną dyfuzję skórną.
- Produkują toksyny, na grzbiecie i za oczami mają nerkowate “brodawki”, są to w rzeczywistości gruczoły przyuszne, odpowiedzialne za produkcję toksycznych związków. Kiedy zwierzę próbuje je zjeść, te płazy uwalniają swój płyn gruczołowy i podrażniają jamę ustną drapieżnika.
- Są ścisłymi drapieżnikami, które zwykle żywią się wyłącznie żywą zdobyczą. Ich strategia polowania jest typu „ sit and wait”: po prostu czekają, aż ich ofiara przejdzie obok i rzucą się na nią, używając swojego lepkiego języka jako pułapki.

Skrzynka
Można zaryzykować i spróbować pocałować, a nuż okaże się zaklętą księżniczką czy księciem, ale miej na uwadze, że ropuchy produkują toksyny i może to dla Ciebie skończyć się różnie ;)

*        *        *

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia jednego z FINAŁÓW PROJEKTU, jak również podpowiedź do skrzynki Hotel Uroczysko nie wchodzącej w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach i Nadleśnictwo Damnica oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
Spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 22x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy