Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[LT II] Ropucha - OP9N5Z
Owner: Sir Black
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 12-05-2023
Date created: 14-03-2023
Date published: 12-05-2023
Last modification: 12-05-2023
22x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
27 visitors
16 x rated
Rated as: Excellent
4 x recommended
This cache is recommended by: areckis, Maniek, mg6maciej, rogatek
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL


Ciekawostki:
- Ropucha szara może osiągać do 15 cm długości ciała.
- Samice są przeważnie grubsze i większe od samców.
-Są mięsożerne, żywią się dżdżownicami, pająkami, owadami, nagimi ślimakami, ćmami, chrząszczami, mrówkami, konikami polnymi, robakami, małymi płazami, gadami a nawet pisklętami czy niewielkimi gryzoniami.
- Ropuchy szare są bardzo odporne na jad niektórych insektów, ta zdolność pozwala im polować na pszczoły czy osy.
- Podczas okresu godowego na trzech pierwszych palcach przednich łap ropuch powstają modzele godowe, są to specjalne zgrubienia ułatwiające samcowi przytrzymanie samicy podczas kopulacji.
- Okres godowy rozpoczyna się po zakończeniu hibernacji, wiosną. Według badań, nawet do 80% samców kieruje się do zbiorników wodnych, w których się wykluły. W poszukiwaniu miejsca swoich narodzin kierują się polem magnetycznym, zapachem i wzrokiem. Nawet okazy przeniesione ponad 3 kilometry od swojego matecznika odnajdywały do niego drogę.
- Samiec wchodzi na samicę i przyczepia się do niej. Taki układ nazywamy ampleksusem. Samiec może pozostawać w tej pozycji kilka dni. Samica składa w wodzie długie żelowe nici jaj, które są zapładniane w trakcie składania. Nici takie mogą składać się z 3 do 6 tysięcy jaj i mieć od 3 do 4,5 metrów długości.
- Po złożeniu jaja absorbują wodę i pęcznieją. Po dwóch - trzech tygodniach wykluwają się z nich kijanki. Po wykluciu kijanki pozostają w pobliżu nici i odżywiają się nią, następnie przyczepiają się do spodniej części liści roślin wodnych by wreszcie po pewnym czasie zacząć swobodnie pływać.
- Zwierzęta te stale wymagają bardzo wysokiej wilgotności, ponieważ, muszą mieć wilgotną skórę, aby przez nią oddychać. Ich płuca są bardzo szczątkowe, więc uzyskują od 25 do 85% potrzebnego tlemu przez bierną dyfuzję skórną.
- Produkują toksyny, na grzbiecie i za oczami mają nerkowate “brodawki”, są to w rzeczywistości gruczoły przyuszne, odpowiedzialne za produkcję toksycznych związków. Kiedy zwierzę próbuje je zjeść, te płazy uwalniają swój płyn gruczołowy i podrażniają jamę ustną drapieżnika.
- Są ścisłymi drapieżnikami, które zwykle żywią się wyłącznie żywą zdobyczą. Ich strategia polowania jest typu „ sit and wait”: po prostu czekają, aż ich ofiara przejdzie obok i rzucą się na nią, używając swojego lepkiego języka jako pułapki.

Skrzynka
Można zaryzykować i spróbować pocałować, a nuż okaże się zaklętą księżniczką czy księciem, ale miej na uwadze, że ropuchy produkują toksyny i może to dla Ciebie skończyć się różnie ;)

*        *        *

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia jednego z FINAŁÓW PROJEKTU, jak również podpowiedź do skrzynki Hotel Uroczysko nie wchodzącej w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach i Nadleśnictwo Damnica oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Pictures
Spoiler
Log entries: Found 22x Not found 0x Note 0x All entries