Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Czarna Dama - OP9MT8
Czarna Dama
Właściciel: Angee
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:15 h    Długość trasy: 0.15 km
Data ukrycia: 03-03-2023
Data utworzenia: 12-02-2023
Data opublikowania: 03-03-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 31-03-2023
39x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
89 odwiedzających
26 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
12 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bamba, Bar i Lepsza Połówka, GFS, gura11, MaciekBDG, mateuszAZL, noorbi, Nosferatu, Pawel brasia, QbaPL, Serengeti, Smiechol
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

 

LEGENDY GRODZISKA WIELKOPOLSKIEGO

CZARNA DAMA

 

 

 

Niewielu już dziś pamięta stary most  przy ul. Rakoniewickiej. Kiedyś drewniany, a po drugiej wojnie światowej beto­nowy,  znajdował się na wysokości byłego Zakładu Komunalnego. Razem z głębokim rowem, miejscami na trzy metry, naturalnie odgradzał południową część miasta zwaną kiedyś Wyczółkowem.

  Stary most, pozostałość dawnej fosy,  był miejscem szczególnym w Grodzisku. Otaczały go zawsze przedziwne historie i opowieści. Jego tajemniczość potęgowała zapewne bliskość cmentarza i kościoła świętego Ducha,  skąd przez wiele lat wyruszały kondukty pogrzebowe na cmentarz parafialny w Grodzisku.
Jedną z najciekawszych historii związanych zaczyna się w 1848 roku, w czasie tak zwanej Wielkopolskiej Wiosny Ludów. To tam znajdowała się barykada, którą Prusacy przełamali dopiero po ostrzale artyleryjskim. Wszyscy polegli zostali pochowani we wspólnej mogile powstańczej przy kościele świętego Ducha.

Jak głosi legenda przez wiele lat  na cmentarz przy kościele św. Ducha przyjeżdżała młoda kobieta ubrana  w czarne żałobne szaty.  Mówiono o niej, że była  właścicielką niewielkiego majątku z okolic Buku. Mówiono również, iż we wspólnej mogile powstańczej leży jej ukochany, któremu ślubowała miłość do końca życia. Związana przysięgą i zapewne wielkim uczuciem pozostała samotna do końca swoich dni.  Nie trwało to długo, bo jak mówili ludzie umarła młodo z wielkiej tęsknoty.  Pochowana z dala od swojego ukochanego pozostała mu wierna nawet po śmierci. Podobno ich dusze błądzące w zaświatach mogły się jedynie spotykać nad mogiłą powstańczą. Dlatego już tylko nocami mieszkańcy Grodziska widywali tajemniczy czarny powóz, który przejeżdżał przez most i zatrzymywał się przy furcie cmentarza. Często we mgle słychać było jedynie niewidzialny terkot kół  i rżenie koni.   Widywano również czarną damę, która snując się miedzy grobami,  znikała zawsze przy mogile powstańczej.  Ciekawscy mieszkańcy Grodziska znajdowali wtedy białe kwiaty pozostawione na grobie. Wszystko to trwało przez wiele lat i podobno ucichło z chwilą, kiedy wzdłuż ulicy Rakoniewickiej zaczęły wyrastać domy, a cmentarz przy kościele świętego Ducha zaczęło pochłaniać miasto.  

0 Niektórzy twierdzili, że wi­dziano ją w 1927 roku, w przeddzień pożaru, który to doszczętnie strawił niemal całą drewnianą zabudowę ulicy Kramarskiej. Po raz kolejny ukazała się ponoć w lipcu 1939 roku, a zaraz po tym czerwona łuna rozświeciła niebo nad Grodziskiem zapowiadając nadchodzącą krwawą wojnę.  Mieszkańcy naszego miasta widzieli  podobno czarną damę  w przeddzień wkroczenia wojsk hitle­rowskich do Grodziska.   Wydarzyła się wtedy rzecz, która dla Grodziszczan mogła oznaczać pierwszy, a zarazem najkrwawszy dzień okupacji hitle­rowskiej. Do maszerujących z rejonu Piasków wojsk niemieckich ktoś  oddał strzał,  podobno właśnie z mostu. Niemcy sądząc, że napotkają zbrojny opór wycofali się pośpiesznie. Dopiero około południa, za osłoną kilku samochodów pancernych, ponowili próbę wejścia do miasta. Wchodząc nie napotkali żadnego oporu. Rozwścieczeni niepotrzebną zwłoką, zaczęli szukać uzbrojonych mieszkańców. Nie mogąc nikogo znaleźć, uwięzili 50 zakładników z zamiarem do rozstrzelania. Ich egzekucję wyznaczono na godz. 20.00. Tylko dzięki wstawiennictwu niektórych  miejscowych Niemców, nie doszło do tragedii.
W okresie okupacji hitlerowskiej jeszcze kilkakrotnie widywano tajemniczą postać na cmentarzu przy kościele św. Ducha, który był wówczas jedyną świątynią  udostępnioną dla Polaków.
Z nastaniem nowych czasów, jakby to wszystko ucichło. W zapomnienie poszła historia czarnej damy, tak samo jak most na ulicy Rakoniewickiej, który ostatecznie  rozebrano w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku i coraz szybciej ginący cmentarz przy kościele św. Ducha.

Co by jednak nie mówić, to już dawno nikt nie widział tajemniczego powozu i jeszcze bardziej tajemniczej czarnej damy.  Chociaż niektórzy powiadają, że nocami, gdy wieje wiatr i pada deszcz.....

 

Legendę możesz odsłuchać : https://www.youtube.com/watch?v=nuSBw263g6M

 

 

 

Kordy wskazują na miejsce ukrycia podpowiedzi. Kesz znajduje sie w promieniu 100m

Naturalne maskowanie.

Co Czarna Dama zostawiała przy mogile powstańczej??

 

 

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
7
tło legendy
Wpisy do logu: znaleziona 39x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy