Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Czarna Dama - OP9MT8
Czarna Dama
Eigenaar: Angee
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Groot
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:15 h    Lengte: 0.15 km
Geplaatst op: 03-03-2023
Gemaakt op: 12-02-2023
Gepubliceerd op: 03-03-2023
Laatste verandering: 31-03-2023
60x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
108 x Bekeken
40 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
14 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: bamba, Bar i Lepsza Połówka, GFS, gura, MaciekBDG, mateuszAZL, noorbi, Nosferatu, Pawel brasia, QbaPL, rubin, Serengeti, słabakinia, Smiechol
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

 

LEGENDY GRODZISKA WIELKOPOLSKIEGO

CZARNA DAMA

 

 

 

Niewielu już dziś pamięta stary most  przy ul. Rakoniewickiej. Kiedyś drewniany, a po drugiej wojnie światowej beto­nowy,  znajdował się na wysokości byłego Zakładu Komunalnego. Razem z głębokim rowem, miejscami na trzy metry, naturalnie odgradzał południową część miasta zwaną kiedyś Wyczółkowem.

  Stary most, pozostałość dawnej fosy,  był miejscem szczególnym w Grodzisku. Otaczały go zawsze przedziwne historie i opowieści. Jego tajemniczość potęgowała zapewne bliskość cmentarza i kościoła świętego Ducha,  skąd przez wiele lat wyruszały kondukty pogrzebowe na cmentarz parafialny w Grodzisku.
Jedną z najciekawszych historii związanych zaczyna się w 1848 roku, w czasie tak zwanej Wielkopolskiej Wiosny Ludów. To tam znajdowała się barykada, którą Prusacy przełamali dopiero po ostrzale artyleryjskim. Wszyscy polegli zostali pochowani we wspólnej mogile powstańczej przy kościele świętego Ducha.

Jak głosi legenda przez wiele lat  na cmentarz przy kościele św. Ducha przyjeżdżała młoda kobieta ubrana  w czarne żałobne szaty.  Mówiono o niej, że była  właścicielką niewielkiego majątku z okolic Buku. Mówiono również, iż we wspólnej mogile powstańczej leży jej ukochany, któremu ślubowała miłość do końca życia. Związana przysięgą i zapewne wielkim uczuciem pozostała samotna do końca swoich dni.  Nie trwało to długo, bo jak mówili ludzie umarła młodo z wielkiej tęsknoty.  Pochowana z dala od swojego ukochanego pozostała mu wierna nawet po śmierci. Podobno ich dusze błądzące w zaświatach mogły się jedynie spotykać nad mogiłą powstańczą. Dlatego już tylko nocami mieszkańcy Grodziska widywali tajemniczy czarny powóz, który przejeżdżał przez most i zatrzymywał się przy furcie cmentarza. Często we mgle słychać było jedynie niewidzialny terkot kół  i rżenie koni.   Widywano również czarną damę, która snując się miedzy grobami,  znikała zawsze przy mogile powstańczej.  Ciekawscy mieszkańcy Grodziska znajdowali wtedy białe kwiaty pozostawione na grobie. Wszystko to trwało przez wiele lat i podobno ucichło z chwilą, kiedy wzdłuż ulicy Rakoniewickiej zaczęły wyrastać domy, a cmentarz przy kościele świętego Ducha zaczęło pochłaniać miasto.  

0 Niektórzy twierdzili, że wi­dziano ją w 1927 roku, w przeddzień pożaru, który to doszczętnie strawił niemal całą drewnianą zabudowę ulicy Kramarskiej. Po raz kolejny ukazała się ponoć w lipcu 1939 roku, a zaraz po tym czerwona łuna rozświeciła niebo nad Grodziskiem zapowiadając nadchodzącą krwawą wojnę.  Mieszkańcy naszego miasta widzieli  podobno czarną damę  w przeddzień wkroczenia wojsk hitle­rowskich do Grodziska.   Wydarzyła się wtedy rzecz, która dla Grodziszczan mogła oznaczać pierwszy, a zarazem najkrwawszy dzień okupacji hitle­rowskiej. Do maszerujących z rejonu Piasków wojsk niemieckich ktoś  oddał strzał,  podobno właśnie z mostu. Niemcy sądząc, że napotkają zbrojny opór wycofali się pośpiesznie. Dopiero około południa, za osłoną kilku samochodów pancernych, ponowili próbę wejścia do miasta. Wchodząc nie napotkali żadnego oporu. Rozwścieczeni niepotrzebną zwłoką, zaczęli szukać uzbrojonych mieszkańców. Nie mogąc nikogo znaleźć, uwięzili 50 zakładników z zamiarem do rozstrzelania. Ich egzekucję wyznaczono na godz. 20.00. Tylko dzięki wstawiennictwu niektórych  miejscowych Niemców, nie doszło do tragedii.
W okresie okupacji hitlerowskiej jeszcze kilkakrotnie widywano tajemniczą postać na cmentarzu przy kościele św. Ducha, który był wówczas jedyną świątynią  udostępnioną dla Polaków.
Z nastaniem nowych czasów, jakby to wszystko ucichło. W zapomnienie poszła historia czarnej damy, tak samo jak most na ulicy Rakoniewickiej, który ostatecznie  rozebrano w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku i coraz szybciej ginący cmentarz przy kościele św. Ducha.

Co by jednak nie mówić, to już dawno nikt nie widział tajemniczego powozu i jeszcze bardziej tajemniczej czarnej damy.  Chociaż niektórzy powiadają, że nocami, gdy wieje wiatr i pada deszcz.....

 

Legendę możesz odsłuchać : https://www.youtube.com/watch?v=nuSBw263g6M

 

 

 

Kordy wskazują na miejsce ukrycia podpowiedzi. Kesz znajduje sie w promieniu 100m

Naturalne maskowanie.

Co Czarna Dama zostawiała przy mogile powstańczej??

 

 

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
7
tło legendy
Logs: Gevonden 60x Niet gevonden 0x Opmerking 1x Alle logs