Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
/DS/ Stawy Podobóz - OP9LQ0
Owner: edusilesia
Founder: uhuhu
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-11-2022
Date created: 26-10-2022
Date published: 06-11-2022
Last modification: 14-11-2022
17x Found
0x Not found
2 notes
watchers 1 watchers
44 visitors
11 x rated
Rated as: Excellent
4 x recommended
This cache is recommended by: Tris, unieski, unkas, Zyfika
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Na Ziemi Chełmeckiej znajduje się kompleks stawów, które powstały już w czasach średniowiecza. W latach 70. prężnie działał tu ośrodek rekreacyjny dla mieszkańców gminy. Na jego terenie utworzono kawiarnię, muszlę koncertową, wypożyczalnię kajaków i rowerów wodnych oraz boiska. Obecnie obszar ten jest rajem głównie dla wędkarzy i obserwatorów ptaków. Obok perkozów, kaczek oraz trzciniaków przy stawach można spotkać remiza lub rybołowa.

Jest to również miejsce pamięci, ponieważ w czasie II wojny światowej wydarzyła się tutaj tragiczna historia… Niemieccy naziści zmuszali więźniów komanda zewnętrznego (Aussenkommando) obozu koncentracyjnego KL Auschwitz do katorżniczej pracy przy oczyszczaniu tych akwenów. 

Więźniowie zostali umieszczeni na terenie Chełmka-Paprotnika w powstałym tu nie później niż w październiku 1942 r. podobozie „Chełmek”. Była to jedna z 45 filii obozu KL Auschwitz, które utworzono w miejscowościach położonych niedaleko Oświęcimia. Około 100 osób ulokowano w szopie, która była prawdopodobnie parowozownią lokomotywy kolejki wąskotorowej.  Byli to głównie Żydzi deportowani wczesną jesienią 1942 r. z Francji, Belgii i Holandii. Do szopy dobudowano kostnicę i latrynę, a teren wokół nich, liczący około 2000 m kw., ogrodzono drutem kolczastym - niepodłączonym do prądu – rozpiętym na drewnianych słupach. Na zewnątrz szopy zamontowano rynnę i krany z wodą z rowu, które pełniły funkcję umywalni. W podobozie nie było żadnych innych budynków ani urządzeń. Więźniowie spali na 3- piętrowych pryczach, ilość kocy była zawsze niewystarczająca. Dozór pełniło 8 esesmanów, którzy posiadali psy policyjne. Za poleceniem Joachima Schulz-Bundte, komisarycznego zarządcy miejscowego zakładu firmy Ota Schlesische Schuhwerke (czyli przejętej przez okupanta przedwojennej fabryki obuwia „Bata” w Chełmku) więźniowie trudzili się pracami przy pogłębianiu i oczyszczaniu stawów, z których pobierano wodę na potrzeby przemysłowe, oraz robotami w kamieniołomie „Jazdówka”. Podobóz istniał stosunkowo niedługo, bo około dwa miesiące. W tak krótkim czasie z powodu głodu, trudnej pracy ponad siły, tragicznych warunków życia oraz brutalnego traktowania przez esesmanów, zginęło tu aż 47 więźniów, zaś 64 w stanie ciężkim zostało odwiezionych do obozowego szpitala w Oświęcimiu. Zmarli lub zbyt chorzy byli na bieżąco zastępowani nowymi osobami, przywożonymi z obozu macierzystego. W grudniu ostatnich 34 więźniów przeniesiono do Auschwitz I, gdzie zostało odnotowane ich przyjęcie w dokumentacji szpitalnej. W ciągu miesiąca zmarło tam co najmniej 28 chorych przeniesionych z komanda z Chełmka, co oznacza, że zginęli niemal wszyscy więźniowie tego podobozu. W sumie przebywało w nim około 150 osób. Likwidacja komanda nastąpiła 9 grudnia 1942 r.

 

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Pictures
Blisko
Log entries: Found 17x Not found 0x Note 2x All entries Show deletions