Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
(N30) Potrzymaj mi piwo - OP9HUC
podróże własne
Owner: norbinorek
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Denmark > Hovedstaden
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 26-04-2022
Date created: 26-04-2022
Date published: 26-04-2022
Last modification: 04-05-2022
2x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
30 visitors
1 x rated
Rated as: n/a
1 x recommended
This cache is recommended by: mswiezy1
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Słynny slogan Prawdopodobnie najlepszy lager na świecie, wypowiadany głosem Orsona Wellesa, znany jest już od 1975 roku, jednakże historia samego producenta piwa Carlsberg sięga dużo dawniej. Założony przez J.C. Jacobsena browar powstał na przedmieściach Kopenhagi w 1847 roku. Dwadzieścia jeden lat później wyeksportowano pierwsze piwo do Edynburga, a już w 1939 roku. Carlsberg stanowił pięćdziesiąt pięć procent piwa importowanego do Wielkiej Brytanii. 
Do muzeum prowadzi jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc browaru, czyli Brama Słoni. Jej nazwa pochodzi od sylwetek czterech słoni naturalnej wielkości, wyrzeźbionych z bornholmskiego granitu, podtrzymujących wieżę na swoich grzbietach. Słonie są symbolem lojalności i siły. Nad przejściem wykuta została życiowa dewiza Carla Jacobsena, założyciela browaru, Laboremus pro patria, czyli Pracujemy dla ojczyzny. Na kocach okrywających grzbiety słoni umieszczono natomiast symbole swastyki i inicjały czwórki dzieci Carla Jacobsena: Theodora, Vagn, Helge i Paula.
Swastyka jest wynikiem nordyckiej fascynacji Jacobsena – dla plemion germańskich jest ona symbolem słońca, a założyciel koncernu wybrał ją jako znak przynoszący szczęście. Była też z resztą umieszczana na butelkach piwa. Natomiast od słoni pochodzi nazwa jednego z charakterystycznych produktów koncernu, czyli Elephant Beer.
Przechodzimy przez bramę, kierujemy się do wejścia do muzeum i zagłębiamy się w świat piwa. Zaczynamy od salki na piętrze nad recepcją, gdzie wyeksponowana jest kolekcja butelek. Historia kolekcji nie jest wcale związana z Carlsbergiem. W 1968 roku duński inżynier Leif Sonne ze Svedenborg postanowił zbierać zamknięte butelki z piwem. Trochę trudno wyobrazić sobie, ile miejsca musiało mu zajmować dziesięć tysięcy trzysta siedemdziesiąt sześć butelek, którą to liczbę osiągnął w 1993 roku.
Kolekcję wpisano do Księgi Rekordów Guinessa, a pan Sonne znalazł nowy dom dla butelek w browarze Carlsberg. Ostatnie wielkie liczenie butelek odbyło się 13 października 2006 roku i naliczono wówczas szesnaście tysięcy trzysta osiemdziesiąt cztery sztuki, przy czym w kolekcji znajdują się jedynie piwa produkowane na dużą skalę – nie ma tam butelek z błędami na etykietach czy też z niewielkich, domowych browarów. Oczywiście Carlsberg także ma swoje miejsce na półkach.
Z sali butelkowej wracamy na dół i za recepcją przechodzimy do części, w której można dowiedzieć się kilku rzeczy na temat historii browaru Carlsberg i piwa w ogóle. Po zapoznaniu się z historią browaru, przechodzimy do kolejnych sal, gdzie można po kolei obejrzeć wszystkie etapy produkcji piwa, począwszy od słodu, poprzez warzenie, fermentację, dojrzewanie, filtrację, aż po butelkowanie. Oglądamy też ekspozycję dotyczącą wytwarzania beczek do piwa i stajnie. Na koniec można jeszcze rzucić okiem na współczesną taśmę produkcyjną. Po tej części pobuszowałabym z wielką chęcią, jednak tutaj zaglądać można jedynie przez szklany strop.
Wizyta w muzeum pozwala jednak nie tylko poznać historię produkcji jednego z najlepiej znanych piw na świecie, ale też skosztować zarówno tego popularnego trunku, jak i mniej znanych produktów Browaru Carlsberg. W cenie biletu wliczone są bowiem dwa karnety na piwo: jeden zwykły Carlsberg lub Tuborg i jedno spośród piw specjalnych. Korzystając z okazji próbujemy kilku różnych rodzajów tego złocistego napoju.
Obecnie Carlsberg zatrudnia ponad czterdzieści pięć tysięcy osób a jego produkty dostarczane są na ponad sto pięćdziesiąt rynków. W 2008 roku firma sprzedała ponad sto dwadzieścia milionów hektolitrów piwa, co przeliczone na butelki daje około stu milionów butelek piwa dziennie!

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
calcbeerg
calsberg słon
calsberg2
calsberg2
spojler4
Log entries: Found 2x Not found 0x Note 0x Picture 1x All entries Gallery