Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
IKSAiP - OP9GTY
Instytut Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów
Właściciel: MSB_20
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-02-2022
Data utworzenia: 10-02-2022
Data opublikowania: 18-02-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 18-02-2022
47x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
108 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
21 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: 1001trawników, ajmdebest, atris, borek99, CarCam, Esi4, gura, Iksnigo, illie, Lumen, lupi, Miki., mrwp, Pozieduwac, PtakDziubDziub, rubin, sebastianj, Slimaki39, Szpaczka, Wesker, xlud
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Oto kolejny kesz o tajemniczej nazwie, związany z historią elektroniki we Wrocławiu. Historią, której świadectwa giną ostatnio jedno po drugim, ustępując miejsca ciasno upakowanym, drogim mikroapartamentowcom.

OBR KSAiP MERA-ELWRO (Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów MERA-ELWRO), bo to jego czas właśnie dobiega końca, został utworzony w marcu 1976 roku. Powstał wskutek scalenia dwóch innych ośrodków: OBR MC (Maszyn Cyfrowych) MERA-ELWRO oraz OBR PiAE (Pomiarów i Automatyki Elektronicznej) MERA-ELMAT. Rok później zmieniono nazwę na obowiązującą aż do końca, tj. na Instytut Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów (IKSAiP). Stanowił on zaplecze rozwojowe Elwro w obszarach techniki komputerowej, automatyki i aparatury kontrolno-pomiarowej.

źródło: Barbara Maćkowiak, Andrzej Myszkier, Bogdan Safader, "Polskie komputery rodziły się w ELWRO we Wrocławiu", Wrocław 2017

Interesujące wspomnienie autorstwa użytkownika "wrocławianin", zapewne dawnego pracownika Instytutu, można znaleźć w komentarzu pod artykułem "Spacer z architektem. Zrozumieć architekturę PRL-u: IKSAiP" na stronie Radia Wrocław. Oto jego fragment:

"Ci najmłodsi [specjaliści] świeżo po studiach, z niezatkanymi jeszcze żyłkami i tętnicami w mózgu byli siłą napędową rozwoju konstrukcji systemów komputerowych. Byli też na tyle już doświadczeni, że ich konstrukcje były najlepsze i najnowocześniejsze w demoludach. Automatyzowały polski przemysł i były wykorzystywane przez wojsko. [...] W IKSAiP powstały patenty o nowości w skali światowej. Opatentowane były pamięci bębnowe, półsumator, układy elektroniczne używane w ferrytowej pamięci operacyjnej. W tych i innych pomysłach byli pierwsi nie tylko w demoludach ale i na całym świecie, o czym świadczą ich patenty. Potem przyszedł Balcerowicz i rozgonił Elwro i IKSAiP na cztery wiatry."

No właśnie... To już ostatnie chwile, w których można spojrzeć na zaniedbany budynek i pomyśleć o dawnej świetności tego miejsca. Budynek najlepiej widać z parku po drugiej stronie ulicy i torów. Wkrótce wyrośnie tu coś nowego, a po IKSAiP zostaną tylko zdjęcia, wspomnienia i wyprodukowane w nim urządzenia. Niektóre z nich, głównie nieduże urządzenia przemysłowe, dzielnie służą w różnych miejscach do dziś!

O keszu: mała skrytka z logbookiem i ołówkiem, która może pomieścić jakieś drobne fanty. Aby ją otworzyć, wystarczy chwycić za brzegi panelu i wysunąć go z maskowania. Wychodzi z niewielkim oporem, bez konieczności podważania dodatkowymi narzędziami. Na pierwszych trzech znalazców czekają nietypowe certyfikaty w formie breloczków do kluczy :)

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.