Klimat Świąt Bożego Narodzenia tworzą również dania świąteczne, a wśród nich potrawy z maku. Święta to okazja, aby przypomnieć sobie o tym tradycyjnym składniku polskiej kuchni i poznać lepiej jego właściwości - nie tylko smakowe.
Mak jest symbolem Świąt, a wigilijne desery z makiem to tradycja. Mak jest bowiem symbolem płodności i pomyślności. Zgodnie z dawnymi wierzeniami ziarna maku mają magiczną moc. Serwowany w świąteczny wieczór ma przynieść domownikom szczęście i dostatek.
W różnych regionach kraju spożywane są różnego rodzaju potrawy świąteczno-wiligijne z makiem.
Kutia - wywodząca się ze wschodu Polski potrawa, której podstawowymi składnikami są zmielony mak, gotowane do miękkości ziarna pszenicy, kaszą pęczak z dodatkiem bakalii i miodu. Według kresowych wierzeń Matka Boska jadła w dniu narodzin Jezusa właśnie kutię :)
Kluski z makiem - jedzone w innych częściach kraju niż kutia. To makaron krojony w różne kształty, najczęściej romby lub kwadraty z dodatkiem bakalii i maku z cukrem.
Łamańce - słodkawe, kruche ciasto, pieczone w fomie placków i łamane na kawałki, podawane z makiem i bakaliami.
Makówki - mak z orzechami i bakaliami przekładany namoczną w mleku chałką z migdałami.
Strucla z makiem - kiedyś przypominała formę kołacza pszennego. Dzisiaj ma formę podłużnego, zwijanego spiralnie ciasta w kształcie wałka z ciasta zazwyczaj drożdżowego.
O keszu: ciastkowa puszka, zawierająca certyfikaty, logbook i świąteczne fanty.
Warunkiem zaliczenia zdobycia kesza jest "zawieszenie" bombki na choince - wszystko na miejscui oczywiście wpis do logbooka.
Powodzenia !