Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Huta Aleksandra - OP9G83
Białogon
Właściciel: dzejbi
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-11-2021
Data utworzenia: 25-11-2021
Data opublikowania: 25-11-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 25-11-2021
17x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
62 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
12 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Aki., atena.pl, Chrząszcze2, Gacekk, gagu, GFS, Hr. Jan Usz, karwdo, palinq, Psikiszek, Remol19, Szemkel74
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

  Zakłady Białogońskie były jednym z najważniejszych ośrodków produkcyjnych Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Polityka gospodarcza Stanisława Staszica – dyrektora przemysłu i kunsztów Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych opierała się głównie na jego wiedzy naukowej szczególnie geologicznej. Ówczesne ekspertyzy geologiczne były podstawą przekonania, że rejon Gór Świętokrzyskich obfituje w kruszce, takie jak miedź, ołów, srebro oraz żelazo. W 1815 r. do Białogonu przybył pierwszy niemiecki specjalista Franz Moritz, któremu Staszic powierzył zaprojektowanie wielkiej huty. Zbudowano w krótkim czasie 15 pieców hutniczych do wytopu miedzi i ołowiu, dostarczanych głównie z kopalni zlokalizowanych wokół Miedzianej Góry. Przy samej hucie wzniesiono walcownię blach ołowianych, miedzianych i cynkowych, kotlarnię, młotownie, pobielarnię, odlewnię wyrobów mosiężnych. Do 1820 roku zbudowano osiedle robotnicze składające się z domków dwu- i czterorodzinnych, szkoły i zajazdu dla gości przyjezdnych. Produkcję w hucie nazwanej imieniem ówczesnego cara i króla Polski Aleksandra uruchomiono w 1816 roku. W latach 1818 – 1826 w hucie „Aleksandra” produkowano rocznie zaledwie 200800 cetnarów (832 ton) miedzi i 800 cetnarów ołowiu, a w całym okresie 747 cetnarów srebra. Straty skarbu z tytułu niewystarczającej produkcji wyniosły około 1 mln zł. Powodem był niedostatek surowców, co miało związek z przeszacowaniem miejscowych rud kruszcowych i trudnościami eksploatacyjnymi. 28 marca 1824 roku Staszic złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska zarządcy przemysłu polskiego. Zmarł dwa lata później. Rządy nad polskim przemysłem państwowym objął ówczesny minister skarbu książę Ksawery Drucki-Lubecki.

  W 1826 roku przeniesiono Dyrekcję Górniczą i Szkołę Akademiczno-Górniczą z Kielc do Warszawy. Lubecki oparł modernizację polskiego górnictwa i hutnictwa na brytyjskiej technologii i specjalistach. Strategiczną częścią planu miała być przebudowa od 1827 roku zakładów w Białogonie w fabrykę kierowaną przez specjalistów brytyjskich i produkującą nowoczesne maszyny dla modernizującego się przemysłu. Przebudową kierował William Preacher, którego uznaje się za głównego autora przebudowy huty Aleksandra na zakłady mechaniczne. W miejscu nierentownej huty powstała „fabryka machin”. Zakłady wyprodukowały części dla zakładów starachowickich oraz maszynerię dla wielkiego pieca w Parszowie. W czasie powstania listopadowego zakłady produkowały broń sieczną i palną oraz amunicję. Po powstaniu fabryka w Białogonie (podobnie jak inne zakłady górniczo-hutnicze) decyzją Rady Administracyjnej z 22 stycznia 1833r przeszła pod zarząd Banku Polskiego.

  Z tablicy poświęconej osobie związanej z Białogońskim zakładem i Staropolskim Okręgiem Przemysłowym (na prawo od  szyldu ze zdjęcia 1), odczytaj i zaznacz 8 cyfr z piątego wersu ABCD-EFGH.

  Skrzynka na współrzędnych                          N 50 51.(G)(C-E-H)(G-C-A)   E 20 33.(C)(H)(F-C)

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
szyld przy bramie wjazdowej
jeden z obiektów byłej huty
tablica informacyjna
metalowe tablice - historia zakładów
metalowe tablice - historia zakładów
Wpisy do logu: znaleziona 17x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy