Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Skrzynka nie ma jeszcze statystyki
Bitwa pod Sarnową Górą - OP9G32
Pole bitwy 1920 r.
Właściciel: PeCha
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-11-2021
Data utworzenia: 12-11-2021
Data opublikowania: 12-11-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 12-11-2021
0x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
14 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Wracałem z pracy w Ciechanowie i oczom moim ukazał się znak. Miałem trochę czasu, więc niewiele myśląc skręciłem i pojechałem. Nie wierzyłem, że nie ma tu skrzynki, ale c:geo pokazywało, że nie ma. A przecież jeżeli jest znak, to o miejsce, ktoś musi dbać. I rzeczywiście z daleka widać powiewającą na maszcie flagę, jest krzyż, kamienie z nazwiskami, tabliczka pamiątkowa i tablica informacyjna.

Wykorzystałem co miałem w aucie i zrobiłem mikrusa. Przeszedłem się po okolicy, zszedłem w dół skarpy, ale śmietnisko trochę mnie odrzuciło i stwierdziłem, że na dole nie ma co zakładać kesza.

Teraz, jak siedzę przy komputerze i zakładam skrzynkę okazuje się, że była tutaj kiedyś inna, w sumie całkiem niedaleko, ale (niedawno) została zarchiwizowana. No cóż... teraz jest nowa, więc zapraszam!

 

TROCHĘ HISTORII:

Niewiele wiedziałem o tej bitwie, a przez przypadek, szukając miejsca zobaczyłem na tyłach tablicy z planem bitwy jej opis, który jest w kiepskim stanie, więc przytaczam go poniżej. Zawsze przyjemniej czyta się w fotelu niż na stojąco na zimnie, gdyby ktoś wybierał się w najbliższym czasie ;)

 

W pierwszych dniach sierpnia 1920 roku wojska bolszewickie podeszły pod Warszawę i podjęły atak od północnego wschodu. 8 sierpnia Rosjanie zaatakowali Ciechanów siłą trzech dywizji. Trzy dni później 8 Brygada Kawalerii dowodzona przez gen. Aleksandra Karnickiego odzyskała przedmieścia miasta. Od 15 sierpnia na linii Sochocin – Nowe Miasto – Nasielsk – Radzymin, operowała III Armia rosyjska. Ze strony polskiej dostępu do Warszawy broniła od Płońska i Zegrza V Armia.

Wobec przeważających sił wroga zadaniem V Armii było prowadzenie działań zaczepnych. Polegało ono przede wszystkim na atakowaniu poszczególnych jednostek taktycznych nieprzyjaciela m.in. 18 dywizja piechoty miała zabezpieczać lewe skrzydło armii uderzając na Ciechanów, który w tamtych dniach przechodził z rąk do rąk. Wycofujący się z miasta Rosjanie zniszczyli radiostację, jak czas pokazał miało to dla nich tragiczne konsekwencje.

Krwawe wali w trójkącie Płońsk – Pułtusk – Ciechanów rozgorzały 16 sierpnia. 18 dywizja obsadziła odcinek Ślubowo – Soboklęszcz – Łopacin – Bądkowo w następującym porządku:

49 pułk piechoty (pp) operował w okolicach Ślubowa, 144 pp obsadził Soboklęszcz, 145 pp odcinek Łopacin – Bądkowo. Na wschód od Bądkowa znajdowały się I i II batalion (baon) 42 pp, które wcześniej zmuszone zostały do opuszczenia Sońska. III baon kierujący się na Sarnową Górę został odrzucony przez Rosjan od Kraszewa. Tymczasem 145 pp odparł atak rosyjski i odepchnął nieprzyjaciela od Sarnowej Góry. Stało się tak gdyż Rosjanie w przerwę między swoje 54 a 4 dywizję wprowadzili 33 dywizje i skierowali ją zaraz w stronę Ciechanowa. W godzinach wieczornych udało się na krótko zająć Sarnową Górę, ale piechota sowiecka wtargnęła do Ciechanowa, a pod Łopacinem trwały ostre walki. W tych walkach 18 dywizja poniosła straty w postaci zabitych i rannych 30 oficerów i 775 żołnierzy. Liczbę zabitych i rannych żołnierzy rosyjskich trudno oszacować, wiadomo jednak, że do niewoli wzięto ok. 1000 jeńców, kilkaset wozów i 20 karabinów maszynowych.

17 sierpnia nastąpiło niewielkie przegrupowanie polskiej 18 dywizji w rejon Sochocin – Żochy – Sarnowa Góra – Łopacin – Gąsocin. Manewr ten wynikał z odrzucenia nieprzyjaciela poprzedniego dnia znad Narwi i wbicie klina między ich 3 a 15 Armię, która poszła w stronę Ciechanowa. W Sochocinie stał bardzo osłabiony 42 pp, jedna bateria i część grupy generała Karnickiego, w Żochach operował 144 pp, który miał rozkaz uderzyć na południowy zachód, w Sarnowej Górze i Łopacinie 145 pp, a w Gąsocinie 49 pp. Pułk ten otrzymał rozkaz uderzenia na Sarnową Górę. Szturm rozpoczęto z wyniesienia między wsią, a folwarkiem. Atak nie powiódł się. Wieczorem siłami 144 pp zaczął się atak na wieś Kępę, gdyż w okolicach Płońska zaczęła operować nieprzyjacielska 33 dywizja strzelców. Rozpoczęły tez długie walki o odzyskanie Ciechanowa, co miało bardzo duże znaczenie psychologiczne. Był to przełomowy dzień dla całej Bitwy Warszawskiej.

Do rozstrzygających walk doszło w nocy z 17 na 18 sierpnia. 49 pp posadowiony w Sarnowej Górze, w centrum 18 dywizji, uderzył z powodzeniem w kierunku Sońska. Znalazł się tym samym w środku 33 dywizji rosyjskiej. Polacy wzięli do niewoli kilkunastu oficerów sztabowych, kilkudziesięciu jeńców i tajną kancelarię dywizji.

Po wycofaniu się Rosjan III baon 42 pp otoczył Sarnową Górę. 16 dywizja dowodzona przez gen. Krajowskiego wzięła Ciechanów i uderzyła w kierunku Mławy. Siły 15 Armii i część armii sowieckiej zostały w ten sposób pobite i odrzucone w kierunku północno-wschodnim.

Szczególnie trudnią sytuacja zarysowała się 18 sierpnia, gdy 18 i 54 dywizje sowieckie zaczęły atakować linię Smardzewo – Sarblewo – Kacice. Od północy na oddziały gen. Franciszka Krajowskiego w składzie: 8 Brygada kawalerii, 42, 144 i 145 pułki piechoty uderzyły 33 i 4 dywizje rosyjskie, a od północnego wschodu 16 i 11 dywizje strzelców. Przegrupowane oddziały polskie jednak z pełnym powodzeniem odparły nieprzyjaciela. Nowy dowódca na czele I brygady Dywizji Ochotniczej mjr B. M. Mond na czele brygady ochotniczej wkroczył do Ciechanowa. W następnych dniach oddziały polskie konsekwentnie rozbijały oddziały nieprzyjacielskie.

Pamięć o krwawej bitwie pod Sarnową Górą jest wciąż żywa. Nazwa tej miejscowości jest wyryta na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. A stojący na miejscu bitwy pomnik jest hołdem miejscowego społeczeństwa złożonym bohaterskim obrońcom Ojczyzny w 1920 r.

 

O KESZU:

Kesz to mikrus na obrzeżach miejsca pamięci, po lewej stronie stojąc twarzą do pomnika. Weźcie pisadełko.

 

 

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik
Sosenka
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 0x