Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Legendy Góry i okolic – przeklęte drzewo z Karowa - OP9FKW
Owner: corcia2
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 16-11-2021
Date created: 11-10-2021
Date published: 16-11-2021
Last modification: 16-11-2021
15x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
26 visitors
10 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kesz to PET ukryty w sąsiedztwie drzewa. Zawiera logbook, w którym - szanowni keszerzy - własnoręcznym podpisem potwierdzacie, iż na własne uszy i oczy zapoznaliście się z legendą tego miejsca.  


„Legendy z Góry i okolic” to seria keszy poświęconych podaniom, opowieściom i miejscom legendarnym związanym z miejscowościami powiatu górowskiego. Do tej pory zarówno Góra jak i jej okolica pozostawała białą plamą na geokeszerskiej mapie ale okazuje się, że ma się czym pochwalić - również przed geokeszerską bracią. „Legendy” wraz z inną serią („Zapomniane Perły”), postarają się tą białą plamę wypełnić. W zebranych podaniach pochodzących z okolicznych miejscowości przeplatają się nietypowe i tragiczne życiorysy, paniczne lęki, siły tajemne, nienawiść czy wielka miłość. I nie ważne ile w danej opowieści jest z prawdy a ile z fikcji, czy to, że niektóre z nich trącają „myszką” lub trzeba je traktować z przymrużeniem oka. Istotne jest, że przetrwały w pamięci potomnych do dziś i choćby z tego względu warto je przytoczyć jako integralną cześć historii regionu. Niech przyciągają i „straszą” małych, może też pobudzą do refleksji, a starszych niech zapraszają do zapoznania się z wybranymi, zapomnianymi niejednokrotnie już miejscami. Tak więc znacie? Nie? To przeczytajcie…

 


 

Nieopodal Karowa, blisko tamtejszego pałacu, przy polnej drodze, stoi bardzo stary dąb. Imponujący pomnik przyrody. Wygląda na uschnięty. Na wiosnę nie wydaje liści, ale przeprowadzone nań badania dendrologiczne dowiodły czego innego. Drzewo w środku żyje!

Co z nim nie tak? Chyba diabeł jeden wie… Dosłownie i w przenośni. Dawniej miejscowi mówili o nim nie inaczej jak o „przeklętym drzewie”. Miało ono przynosić na ludzi różne choroby, które - zdarzało się - kończyły się również śmiercią. Wszystko zaczęło się całe lata temu od zbierania na opał przez miejscowych opadłych z drzewa gałęzi. Zabierano je by palić nimi w piecu podobnie jak i drewnem pozyskanym z wielu innych okolicznych drzew. Jednakże nieszczęśnicy, którzy palili tą właśnie dębinę w niedługim czasie chorowali lub umierali. Nim się zorientowano z czym „związana” jest fala chorób i zgonów drzewo zebrało swoje żniwo... Widać wystarczająco obfite, bo do dzisiaj miejscowi odnoszą się do tego drzewa z rezerwą, opowiadając o jego niezwykłych „możliwościach”. Dąb zwykle otoczony jest niskim ogrodzeniem, ale ostatnio teren wokół niego był oczyszczany i płotek zdjęto. Ma ponownie powrócić na swoje miejsce. Obecnie nadal drzewo otaczają gęste chaszcze.

Legenda musi być przekonująca, gdyż nadal nikt nie kwapi się, aby zabierać ze sobą jego gałęzie. Mało tego, zrzucane przez wiatr konary ludzie podnoszą i odrzucają z powrotem w stronę drzewa, tak jak czyniono to przed laty. Nie wierzycie, zapytajcie miejscowych. Nikt nie kusi losu. Jak mówi przysłowie: „Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek”. Mimo wszystko odwiedźcie drzewo, nie tylko z powodu kesza. Naprawdę warto je zobaczyć.  

 

Źródło:

Przeszłość w legendach zaklęta, Góra 2011, s. 55.  

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 15x Not found 0x Note 0x Picture 1x All entries Gallery