Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ganz egal - OP9FCX
Remontowa Stocznia Rzeczna
Owner: railman
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Puzzle
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 26-09-2021
Date created: 25-09-2021
Date published: 26-09-2021
Last modification: 25-11-2021
3x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
33 visitors
3 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Take something to write  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skoro to czytasz to jednak nie jest Ci wszystko jedno, więc posłuchaj dalej.

Ganz stoi w stoczni rzecznej, której historia jest całkiem burzliwa (o tym poniżej) - miejmy nadzieję, nie stanowi jeszcze zamkniętego rozdziału. I nie podzieli losu Portu Miejskiego, który kupiła firma drobiarska (wszak kaczki to ptactwo pływające), ale bynajmniej nie to po, aby w basenach portowych zrobić kaczy staw. Teraz każdy biznes idzie w developerkę (i nie chodzi o programistów). Ale ad rem.

Początek stoczni to lata dziewięćdziesiąte XIX wieku. Impulsem do powstania całej infrastruktury stoczniowej nad brzegiem Odry były trzy warsztaty szkutnicze, które w dobie rozwoju przemysłowego przełomu wieków przekształciły się z czasem w niewielkie stocznie. Pierwszą była stocznia Śląskiego Towarzystwa Żeglugi Parowej (niem. Schlesische Dampfer Compagnie), inna należała do Bertholda Friege. Obie zostały rozbudowane w latach 20 i 30 ubiegłego wieku. Posiadały już wtedy profesjonalne wyposażenie, w skład którego wchodziły pochylnie, warsztaty i zaplecze.

Po zdobyciu Festung Breslau stocznie zajęły oddziały radzieckie, które opuściły teren dopiero rok później czyli w 1946 roku. Władze polskie przystąpiły wtedy do odbudowy zniszczonych urządzeń i przywracania porządku na zdewastowanym terenie. Wszystkie stocznie zgrupowano pod jednym szyldem i nadano im nazwę "Grupa Stoczni'. Właścicielem zostało Zjednoczenie Przemysłu Kotlarskiego z siedziba w .....Krakowie! W stoczniach prowadzono odbudowę i remonty poniemieckich barek, także tych, które podniesiono z dna Odry. Do 1949 roku a więc przez 3 lata funkcjonowania odbudowano tam 160 jednostek. W 1949 roku "Grupa Stoczni" zmienia nazwę na Przedsiębiorstwo Stocznie Odrzańskie i w tym samym roku zbudowano całkiem nową barkę tzw. "wielką wrocławkę" o nośności 560 ton. W 1950 nastepuje kolejna zmiana nazwy na Zjednoczenie Państwowe Stocznie Rzeczne, łącząc stocznię "Odra" przy ul. Długiej ze stocznią "Zacisze" oraz warsztatami na Osobowicach i stocznią w Urazie.

W 1958 roku zaczęto produkcję barek motorowych BM-500 i do 1969 roku zbudowano ich ponad 160 sztuk. Kadłuby pochodziły z "Odry" , wyposażenie zaś z "Zacisza". Po kolejnej reorganizacji 1 stycznia 1965 roku powstała samodzielna Remontowa Stocznia Rzeczna we Wrocławiu. W jej skład weszły także Bazy Remontowe na Osobowicach, w Nowej Soli i Malczycach. W latach 70 tych ubiegłego stulecia stocznie produkowały także wózki kopalniane oraz podwozia pod kutry desantowe. Zbudowano nową halę i pięć nowych suwnic oraz maszty oświetleniowe. Rok 1995 to powolny koniec działalności stoczni. Oddano ją pod zarząd komisaryczny by w 1996 ogłosić upadłość. Tereny stoczniowe  wydzierżawiono róznym podmiotom gospodarczym. Od 2005 r. właścicielem jednej stoczni jest firma Malbo z Wrocławia.

Info za polska-org.pl.

 

Kesz: to taki przemysłowy quasi-urbex. Kordy początkowe wskazują jedynie bramę wejściową do stoczni. Reszta w Twoich rękach i głowie. Dla bezpieczeństwa dodam, że podjęcie kesza nie wymaga wejścia na teren stoczni. Powodzenia!

Szczegółowa instrukcja podejmowania:

1. Znajdź GANZ-a

2. Przejedź nim do końca

3. Szukaj po lewej stronie w jego zasięgu

4. Wrażenia z podejmowania zanotuj w logbooku

5. Odłóż kesza w to samo miejsce i spływaj :)

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
wejście do stoczni
to widzi kesz
Log entries: Found 3x Not found 0x Note 0x Picture 3x All entries Gallery