Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Sezam PSS Społem - OP9DPW
Gmach w którym PRL pozostał na zawsze
Właściciel: thomas_anderson4
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-06-2021
Data utworzenia: 08-06-2021
Data opublikowania: 09-06-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 09-06-2021
15x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
63 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Zalecane szukanie nocą  Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia całej spółdzielni „Społem”.

W roku 1899 grupa pracowników fabryki włókienniczej Peltzer i Synowie w Częstochowie postanowiło założyć spółdzielnię. Pierwsze Ogólne Zebranie Członków Założycieli odbyło się 18 stycznia 1899r., podjęto uchwałę o powołaniu spółdzielni pod nazwą Towarzystwo Spożywcze "Pomoc" przy Fabryce Peltzer i Synowie w Częstochowie oraz przyjęto statut Towarzystwa. Od tego też dnia przyjmuje się formalne powołanie pierwszej spółdzielni spożywców w Częstochowie. Statut ten został zatwierdzony przez władze carskie w Petersburgu w dniu 11 listopada 1899r.
Po roku 1905 ruch spółdzielczy zaczął się rozwijać na większą skalę. Działało kilkanaście stowarzyszeń spożywczych. Były to jednak jednostki małe, słabe gospodarczo. Działając w pojedynkę miały małe szanse rozwoju.
W tej sytuacji miejscowi działacze spółdzielczy z księdzem Józefem Mężnickim na czele, który był promotorem i opiekunem ruchu spółdzielczości spożywców w Częstochowie, postanowili doprowadzić do połączenia istniejących spółdzielni.
Zwołana 14 lutego 1909 r. w Częstochowie Konferencja Stowarzyszeń spożywczych z Częstochowy i okolic powołała do życia Okręgową Komisję Wspólnych Zakupów, w skład której weszło 12 stowarzyszeń. Komisja we wrześniu 1911 roku podjęła uchwałę o uruchomieniu piekarni na zasadach spółdzielczych, która zaopatrywała w pieczywo wszystkie własne sklepy.

Powołano nową spółdzielnię, która przyjęła nazwę "Nasza Piekarnia". W czerwcu 1912r. nowa spółdzielnia nabyła na własność nieruchomości przy ul. 1 Maja 6.

W wyniku wspólnych zabiegów wielu działaczy w czerwcu 1913 r. na Konferencji Komisji Wspólnych Zakupów podjęto uchwałę o likwidacji odrębnych działalności stowarzyszeń. Po połączeniu "Nasza piekarnia" zrzeszała łącznie 760 członków. W 1916 r. "Nasza Piekarnia" zmieniła nazwę na Stowarzyszenie Spożywcze "Jedność" w Częstochowie i okolicy.
Tragiczne lata I i II wojny światowej nie ominęły również "Jedności". W okresie II wojny światowej pomimo trudnych warunków okupacji działalność handlowa była prowadzona, stan Spółdzielni nie został uszczuplony. Udało się nawet uruchomić wytwórnię wód gazowanych i 4 nowe placówki.
W okresie powojennym Spółdzielnia dalej się rozwija. Uruchamiane są nowe zakłady produkcyjne, sklepy i zakłady gastronomiczne.
Na przestrzeni lat 1952-1956 w wyniku wprowadzenia przez władze państwowe specjalizacji branżowej następuje reorganizacja handlu i pierwsze zawłaszczenie majątku Spółdzielni. Pomimo tego od roku 1957 rozpoczęła się w Spółdzielni wielka akcja rozbudowy i modernizacji sieci detalicznej np.: SDH "Centrum" przy ul. Wolności 4/6, "Feniks" przy ul. Piastowskiej, pawilon przy ul. Myśliwskiej oraz zakład masarski przy ul. Gazowej 8. Na podstawie uchwały Zjazdu Delegatów "Społem" ZSS z dnia 1 kwietnia 1968r. Spółdzielnia zostaje włączona do "Społem" Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców w Katowicach i prowadzi swoją działalność jako oddział "Jedność" Spółdzielni Wojewódzkiej.
W związku z nowym podziałem administracyjnym kraju od 1 lipca 1975r. Częstochowa stała się miastem wojewódzkim. Pociąga to za sobą powołanie Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców "Społem" w Częstochowie z oddziałami w Myszkowie, Lublińcu i Oleśnie. Z dniem 1 stycznia 1984r. wyodrębnił się z PWSS w Częstochowie Oddział w Lublińcu - powstaje samodzielna spółdzielnia, a z dniem 1 stycznia 1987r. usamodzielnia się oddział w Myszkowie. Oddział w Oleśnie odłącza się z dniem 1 stycznia 1991r.
W roku 1985 w budynku administracyjno - biurowym Spółdzielni przy ul. Wolności 83/85 zostaje otwarta Izba Tradycji i Pamięci. Zgromadzono tu dokumenty, materiały, zdjęcia i pamiątki obrazujące historię spółdzielczości spożywców w Częstochowie od początku jej istnienia - od roku 1899r do dnia dzisiejszego.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej Izby Tradycji i Pamięci "Społem" PSS "Jedność" w Częstochowie. Do dnia dzisiejszego w księdze gości Izby Tradycji i Pamięci znajduje się ponad 2600 pamiątkowych wpisów. Zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm w dniu 20 stycznia 1990 r. po zmianach w organizacjach
i działalnościach spółdzielczości zlikwidowane zostały wszystkie związki spółdzielcze, w tym również "Społem" Centralny Związek Spółdzielczości Spożywców w Warszawie, w który zrzeszona była Spółdzielnia. Zakończyło się centralne sterowanie i zarządzanie spółdzielniami w kraju. W oparciu o ww. ustawę w dniu 28 marca 1990 r. Zgromadzenie Przedstawicieli "Społem" PWSS w Częstochowie uchwaliło nowy statut oraz zmieniło nazwę na "Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Jedność" w Częstochowie. Spółdzielnia stała się samorządną i samodzielną, której majątek stanowi prywatną własność członków.
Spółdzielnia istnieje do dnia dzisiejszego mimo zmieniających się ustrojów politycznych i form gospodarczych, co daje Spółdzielni znaczącą pozycję na rynku Częstochowskim i jej okolic. Spółdzielnia prowadzi działalność w zakresie handlu detalicznego, produkcji i usług. Aktualnie posiadamy 44 sklepy, 4 zakłady produkcyjne.

 

Jak to wygląda dzisiaj? Otóż możemy się przekonać przychodząc tam. Osoby znające ten stary klimat Sezamu, kupujące świeże bułeczki czy stojąc w kolejce po mięso patrząc jak pan dzieli mięso za szybą. Niestety to już jest przeszłość, lecz sklep. Przynajmniej w moim odczuciu dalej zachował tą swoją nutę PRL-u którą przeżywał.

Niestety jako młody rocznik mogę opowiedzieć niewiele na temat historii, a jedynie cofnąć się do dzieciństwa. Obwieszone reklamy, niedaleko wielki gmach PZU oraz budy w których sprzedawali różne cuda. Nawet znalazło się tam miejsce na bar.

Jak wchodziłeś do Sezamu od razu po prawej znajdował się bank PKO B.P., a po lewej cały sklep. Na podłogach lastryko wypełniające tą przestrzeń. Wszelaka szarość.

Przechodząc przez bramki półki po prawej wypełniały różne kosze i akcesoria domowe. Miski, doniczki czy lepy na muchy. Nic co by małego mnie zainteresowało. W końcu dziecko nie myśli o talerzach do domu.

Idąc centralnie na wprost ściana z pieczywem, a zaraz obok lodówki z jajkami oraz rybami. Idąc kawałek w bok dział mięsny. Rzeźnik ubijał świeże mięso, kroił i porcjował jakby tam mieszkał. Po odwróceniu się plecami wszelakie sosy, majonezy, musztardy.

Idąc dalej w prawo warzywa, owoce. Wszystko co dusza zapragnęła jak na polskie standardy. Niedaleko też znajdowała się kolebka procentowa. Od taniego piwa po drogie szampany. Zawsze mnie to interesowało, dlaczego kolejka na alkohol jest osobna. Bliżej alkoholi stały też półki z napojami. Idąc dalej między nimi znajdowaliśmy różne przekąski oraz słodycze.

Zaraz za słodyczami wszystkie dodatki do ciastek, ciast, placków i różnych wypieków. Stojąc przy kasie zawsze leżała tam moja ulubiona rzecz. Zegarek pudrowy który nosiło się przez 10 minut, a później bez opamiętania zjadało, bo był taki dobry!

Jako ciekawostkę też mogę powiedzieć, że Sezam miał nawet szatnie, gdzie można było odwiesić ubrania. Jeżeli dla niektórych szatnia znajdująca się w galerii handlowej to coś dziwnego to nie jest to dziwne. Nawet za czasów PRL-u to było. Znajdowała się przy tylnym wyjściu (naprzeciwko dzisiejszej apteki).

Skrzynka pierwotnie miała być minimalnie dalej, lecz ze względu na bezpieczeństwo wielki brat was nie zobaczy (jest kamera).
Zalecam podejść sobie późnym wieczorem lub w nocy. Zalecany zwierzak, zmniejsza ryzyko :)

Zgadzam się na reaktywację skrzynki.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Sezam który pamiętam jako dziecko
Sezam i okolica dziś
Sezam, dawna ul. Janikowskiego