Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
11. Karol Ferdynand Eichler - OP9DG1
Właściciel: Baton123
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-06-2021
Data utworzenia: 01-06-2021
Data opublikowania: 16-06-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 16-06-2021
30x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
42 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Błękitna Team, Inikara, Minior&son
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

"Międzyrzec wczoraj i dziś" to specjalna geościeżka, mająca na celu zaprezentowanie zwiedzającym, różnych ciekawostek z naszego miasta, związanych zarówno z historią, jak i teraźniejszością oraz oczywiście spacer po naszym mieście. 

Zalecane jest przemierzanie ścieżki od początku do końca, według numeracji kolejnych keszy. Trasa została tak opracowana, że dobrze zorganizowane osoby, przy okazji będą mogły znaleźć także kesze z innej geościeżki, którą oczywiście też polecamy. 

Koniecznie weź ze sobą coś do pisania oraz może przydać się mała pęseta. 

 

Karol Ferdynand Eichler (ur. 1792 w Bydgoszczy, zm. 1855 w Międzyrzecu Podlaskim) – aptekarz, żołnierz kampanii napoleońskiej w 1812 r., autor pierwszego polskiego podręcznika aptekarskiego.

Praktykował w różnych aptekach w Bydgoszczy. Dowodził furgonem aptecznym w wyprawie na Moskwę. Po 1812 r. pracował w Warszawie. W 1819 roku przybył do Międzyrzeca Podlaskiego. Rok później żeni się z Fany Matyldą z Hoeftów. Mieli jedenaścioro dzieci. Ich wnukami byli Eugeniusz i Józef Pankiewicz.

Karol Ferdynand Eichler był znanym w Królestwie Polskim aptekarzem. Sam uprawiał zioła, potrzebne mu do wyrobu medykamentów. Walczył z cholerą, która trzykrotnie nawiedzała Międzyrzec. Jego sposobem kuracji było szorowanie ciała chorego w gorącej kąpieli ryżową szczotką, potem podawanie mikstury ziołowej do picia. Te zabiegi miały podnieść siły odpornościowe organizmu. Eichler uratował życie nie tylko wielu Polakom, ale i carskim żołnierzom, którzy przywlekli do Polski tę chorobę w czasie powstania listopadowego. Za walkę z epidemią otrzymał od cara szlachectwo.

W 1847 roku napisał "Instrukcję dla mojej apteki" – pierwszy polski kodeks dla aptekarza i jego rodziny. Zawarł w niej wskazówki dotyczące organizacji apteki, obsługi klientów, wyboru lekarstw, etyki aptekarza itp. Opublikował w Tygodniku Lekarskim w 1852 roku serię artykułów z pobytów na kuracjach w wodach zdrojowych. Rękopis Pamiętnika oraz inne pamiątki rodzinne Eichlerów są w zbiorach Muzeum Farmacji w Warszawie. Korespondencja naukowa Bogumira Eichlera z Marianem Raciborskim znajduje się w Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rok 2005 został w Międzyrzecu ogłoszony rokiem rodziny Eichlerów. Na ten rok przypadła bowiem 150 rocznica śmierci Karola Ferdynanda i 100 jego syna Bogumira Eichlera - badacza przyrody okolic Międzyrzeca.

 

Zadanie 11

Kesz nie jest umieszczony na kordach podanych na mapie. Aby go odnaleźć rozwiąż następujące zadanie:

Udaj się na ulicę wskazaną w spoilerze, a następnie przeczytaj zaszyfrowaną wskazówkę.

 

UWAGA

W każdym logbooku znajdziecie zapisane cyfry oraz litery, które tworzą hasło. Spisujcie je dokładnie, będzie to potrzebne do odnalezienia skrzynki finałowej.

 

P.S. Jeśli doceniasz pracę przy ścieżce, podoba Ci się, coś Cię zaskoczyło, urzekło to podejmij trochę wysiłku zostawiając trochę dłuższy komentarz niż TFTC lub znalezione.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
zdjęcie 1
Wpisy do logu: znaleziona 30x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy