Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny - OP9D61
Budowla drewniana. Najstarszy?
Eigenaar: Equilibrium_prime
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:10 h    Lengte: 0.10 km
Geplaatst op: 21-05-2021
Gemaakt op: 21-05-2021
Gepubliceerd op: 04-06-2021
Laatste verandering: 29-10-2022
17x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
44 x Bekeken
10 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Bike  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Ahoj.

przedstawia:


Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

 

O Kościele:

Kościół św. Józefa pierwotnie nosił tytuł Wniebowzięcia NMP. Budowa pierwszego, drewnianego kościoła miała miejsce ok. 1370r. Ufundował go właściciel Łodzi biskup Zbylut Gołańczewski i ulokowano w okolicy dzisiejszego skrzyżowania ulic Zachodniej i Lutomierskiej. W tym samym czasie arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki eryguje tu parafię. Różne klęski, pożary, najazdy spadające na miasto przyczyniły się do upadku i zaniedbania tej świątyni.Z fundacji biskupa kujawskiego Antoniego Ostrowskiego wybudowano w latach 1765 – 1768 nowy kościół na solidnym, murowanym fundamencie. Usytuowano go w pobliżu na tzw.Górkach Plebańskich (dziś Plac Kościelny.) Łódź do XVIII w. była niewielką osadą rolniczą, toteż mały kościółek zaradzał potrzebom duszpasterskim. Od roku 1835 do 1837 rozbudowano go. Został wydłużony i oszalowany.

W 1880 r. parafia liczyła już 6 tys. wiernych. Łódź stawała się ruchliwym ośrodkiem przemysłowym. Wobec tych wyzwań postanowiono w 1881 r. znowu rozbudować kościół. Prace jednak okazały się niewystarczające. Podjęto decyzję o postawieniu nowego okazałego kościoła murowanego. Władze carskie nakazały starą świątynię wyburzyć. Wówczas proboszcz ks.Jan Siemiec wpadł na pomysł, by kościół przenieść na nowe miejsce.

Wybrano cmentarz przy ul. Ogrodowej, na którym od 1856 r nie chowano zmarłych. Władze carskie poinformowano, że po przeniesieniu w głównym ołtarzu umieści się obraz św. Mikołaja, przed którym będzie można zanosić modlitwy za cara Mikołaja I. Pomysł się powiódł. I tak po 123 latach drewniany kościół zmienił miejsce swej lokalizacji.
Istnieje podanie, że kościół przeniesiono w ciągu jednego dnia. Uczynili to pracownicy pobliskiej fabryki Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Prace miały miejsce od 10 kwietnia 1888 r.


Po złożeniu całości 21 maja 1888 r. został poświęcony przez arcybiskupa warszawskiego Wincentego Teofila Chościak Popiela i nadano mu tytuł św. Józefa. Odtąd był kościołem filialnym parafii Wniebowzięcia NMP.
Ten status świątyni trwał do końca 1909 r. Na mocy dekretu arcybiskupa Chościak Popiela od 1 stycznia 1910 r. powstała tu parafia p.w. św. Józefa. Za pierwszego proboszcza dokonano rozbudowy kościoła, poszerzając go o nawy boczne, kaplice boczne i modernizując prezbiterium.
W latach 20-tych XX w. firma św. Wojciecha w Poznaniu wykonała pięć nowych ołtarzy do kościoła. Ich fundatorem był Żyd I. K. Poznański – współwłaściciel pobliskich zakładów.
Kolejna rozbudowa miała miejsce w 1957 r. Rozpoczęto ją bez zgody władz. Poszerzono m. in. kaplice boczne i wstawiono w nich drzwi. Następne lata związane są z remontami, malowaniem kościoła, wykonaniem polichromii itp. Te różne pace spowodowały, że kościółek zatracił swój pierwotny charakter. Mimo tego przyciąga swą niepowtarzalnością, urokiem, wyglądem nie pasującym do architektury wielkiego miasta. Jest niemym świadkiem historii Łodzi, pamięta rozbiory Polski i powstania narodowe. Jest jedną z najstarszych budowli naszego miasta.

 

Najstarszy Łódzki kościół?

Czy kościół św. Józefa (pierwotnie pw. Wniebowstąpienia NMP) jest najstarszym łódzkim kościołem?

Został ów wzniesiony w latach 1765-1768 w najwyższym punkcie dawnej Łodzi, na tzw. Górkach Plebańskich (dzisiejszy Plac Kościelny). W związku z rosnącą liczbą parafian kościół szybko stał się za mały, dwukrotnie był przebudowywany, aż w 1888 roku postanowiono w jego miejscu wybudować zdecydowanie większą świątynię murowaną (dzisiejszy kościół Wniebowzięcia NMP na pl. Kościelnym). Dzięki staraniom ówczesnego proboszcza drewniany kościół udało się ocalić – został przeniesiony na teren zamkniętego w 1856 roku cmentarza przy ulicy Ogrodowej. Ponoć świątynię przenieśli pracownicy fabryki Izraela Poznańskiego w jeden... dzień! W 1910 roku kościół stał się siedzibą nowej parafii p.w. św. Józefa. Dodatkowo nabyto od gminy ewangelickiej plac i na jego terenie urządzono park św. Józefa. W środku postawiono figurkę patrona, która stoi do dziś.

Obecnie za najstarszy kościół Łodzi można uznać również kościół św. Antoniego w Łagiewnikach (1701-1723), jednak osiedle Łagiewniki przyłączono do Łodzi dopiero w 1945 r.

 

Od Autora:

Według mnie miejsce jest bardzo interesujące, tworzy malutką enklawę. Jeśli nie pójdziecie tam w czasie mszy lub zajęć to powinniście być na terenie zupełnie sami, co sprzyja przyjemnemu poszukiwaniu. Polecam.
Na terenie znajduje się skrzynka innego serwisu, więc proszę upewnić się w dzienniku wpisów czy znaleźliście tą którą chcieliście.

GLHF.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien