Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kamieniołom Mikołów Mokre - OP9CRL
Właściciel: Zyfika
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-05-2021
Data utworzenia: 05-05-2021
Data opublikowania: 05-05-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 13-05-2021
45x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
72 odwiedzających
36 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bamba, Belkaa, Chochlik., karwdo, Serengeti
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Mało kto wie, jak niezwykłym i ważnym miejscem są stare, nieczynne już kamieniołomy wapienia w Mokrem. Są one miejscem, w którym obserwować możemy świadectwo geologicznej historii nie tylko okolic, ale i całej Ziemi. Stopniowo stają się też ostoją ciekawej roślinności.

Na dnie i w szczelinach ścian tego kamieniołomu rośnie ponad 100 gatunków roślin naczyniowych. Skałą macierzystą jest wapień, i dlatego podłoże ma odczyn zasadowy. Stwarza to warunki idealne dla roślin kalcyfilnych. W tutejszych murawach i ziołoroślach są wśród nich zarówno gatunki chronione w Polsce, takie jak: goryczuszka orzęsiona, orlik pospolity, dziewięćsił bezłodygowy, jak i pospolite: aster gawędka, blekot pospolity, chaber driakiewnik, goździk wczesny, nostrzyk biały, nostrzyk żółty, marchew zwyczajna, świerzbnica polna i inne.

Na suchych zboczach rosną także gatunki roślin typowe dla suchych łąk, przydroży, rowów, jak na przykład babka lancetowata, babka zwyczajna, bluszczyk kurdybanek, bniec biały, bylica pospolita, brodawnik, centuria zwyczajna, chaber łąkowy, cykoria podróżnik, dziewanna, dziurawiec, glistnik jaskółcze ziele, jastrun właściwy, jaskier ostry, jaskier rozłogowy, komonica zwyczajna, komosa biała, koniczyna biała, koniczyna łąkowa, kostrzewa owcza, krwawnik pospolity, macierzanka, mlecz zwyczajny, mniszek pospolity, ostrożeń polny, pasternak zwyczajny, pięciornik gęsi, podbiał pospolity, przetacznik ożankowy, przytulia pospolita, podagrycznik pospolity, poziomka pospolita, rogownica pospolita, rumianek pospolity, szczeć pospolita, świetlik łąkowy, tasznik pospolity, trzcinnik piaskowy, wyka ptasia, żmijowiec zwyczajny. Na obrzeża kamieniołomu wkraczają także głogi, tarnina, jeżyna popielica i dzikie róże.

Powolnemu kształtowaniu się muraw naskalnych i ziołorośli zagraża ekspansja drzew, zwłaszcza brzóz, osik i wierzb. Proces spontanicznego zalesiania można jednak łatwo powstrzymać; nagrodą będzie możliwość podziwiania wielobarwnych kobierców i kęp niskiej roślinności, a przede wszystkim malowniczych, urwistych zboczy utworzonych z warstwowo ułożonych skał wapiennych liczących sobie ponad 200 milionów lat.

Wapień muszlowy, obecny w podłożu, a wydobywany niegdyś w kamieniołomach, pochodzi z okresu triasu, gdy na obecnym terenie Polski i Niemiec powstało rozległe, płaskie morze. W wapieniu można znaleźć wiele skamieniałości, między innymi liliowców, skorupy małży, zęby ryb. Szczęśliwcy odkryć tu mogą nawet niewielkie kości gadów.

źródło : obmikolow.robia.pl

Kesza należy szukać w miejscu ze spojlera:)Zapraszam:).

Ponieważ widzę, że są trudności z dostaniem się do kamieniołomu podaję kilka wskazówek - najlepiej dojść do niego od wapiennika 9 i 10, prowadzi stąd w miarę dogodna dróżka. Od numeru 11 nie ma przejścia, jest przepaść. Z kamieniołomu do 11 też się nie dojdzie na azymut, trzeba się wycofać i go obejść. Nie są to jakieś kosmiczne odległości, więc parę metrów do spaceru można dołożyć:)Powodzenia!:).

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
gdzieś tu :)
dokładnie tu :)
Wpisy do logu: znaleziona 45x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy