Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Skały Teściowej - boulder - OP9CN8
do góry brzuchem
Właściciel: A walon
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-04-2021
Data utworzenia: 29-04-2021
Data opublikowania: 02-05-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 08-05-2022
8x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
47 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: atris, Pawel brasia, RoDaJJ
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

SKAŁY TEŚCIOWEJ
Grupa skał na północno-wschodnim stoku Czarnej Góry, we wschodniej części Grzbietu Wysokiego Gór Izerskich, położona ok. 1 km za Zakrętem Śmierci, tuż przy drodze ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju; górują nad Kopalnianą Drogą.


HISTORIA NAZWY
Próżno szukać Skał Teściowej na niemieckich mapach Messtischblatt. Również nie opisane zostały w Słowniku geografii turystycznej Sudetów, t. 1 Góry Izerskie, pod red. M. Staffy, z 1989 r., a to jest fundamentalne opracowanie w literaturze krajoznawczej Sudetów. Brak jest tych skał na mapach turystycznych T. Stecia, najważniejszego twórcy turystycznych map regionalnych w latach powojennych aż do k. lat 80-tych. Jako bezimienne skałki widnieją na mapie PPWK Góry i Pogórze Izerskie z 1991 r. Nazwa “Skałka Teściowej” jest na mapie firmy PLAN Góry Izerskie z 1997 r., natomiast na mapie “Izery” tej samej firmy, z 2014 r. - “Skałki Teściowej”. I jeszcze... na mapie OSM portalu OC jest nazwa “Skała Teściowej”. Wniosek jest oczywisty. Te skałki były bezimienne aż do k. lat 90-tych XX w. Wówczas rozpoczęła się ich eksploracja przez środowisko wspinaczkowe, które nadało im nazwę, a w wydawnictwach krajoznawczych pojawiły się trzy wersje nazwy: “Skała Teściowej”, “Skałka Teściowej” i “Skałki Teściowej”. Tym razem przyjmę dla kesza nazwę Skały Teściowej, co stanie się zrozumiałe dla każdego, kto stanie obok okapu-bouldera i spojrzy w górę na wiszące nad głową pionowe urwiska, i wystęka: Łoo ludzie, chyba nie tędy droga do kesza :).


WSPINACZKA - Wikipedia
N
a “Skałach Teściowej” (także i “Synowej”, ponad drogą do Świeradowa) jest wiele dróg wspinaczkowych ubezpieczonych, innych dróg i boulderów (portal ludzi górWałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy).

Bouldering (ang. boulder „głaz”) – wspinaczka po wolnostojących blokach skalnych bez użycia asekuracji liną.

Bouldering (i prowadzenie oraz wspinaczka na szybkość) to konkurencja dyscypliny sportu wspinaczki sportowej. Zawodnicy w trakcie zawodów sportowych wspinają się na szczyt ściany, której wysokość wynosi około 4,0 m. Sportowy charakter boulderingu wiąże się z częstymi, zazwyczaj niekontrolowanymi odpadnięciami od skały, stąd też podstawową metodą asekuracji jest stosowanie tzw. crashpadów, czyli przenośnych materaców oraz pomoc tzw. spottera, czyli partnera, który pomaga w kontrolowaniu lotu, zabezpieczając górną część ciała przed bezpośrednim uderzeniem o ziemię.Bouldering to forma wspinaczki składającej się z niewielkiej liczby trudnych ruchów. Zgodnie z ogólnie przyjętą przez środowiska wspinaczy normą za boulder uznać można nawet jednoruchowe przejście danego problemu skalnego. Wspinaczka boulderowa (spolszczone formy: bulderowa, balderowa) wymaga dużej siły maksymalnej, czyli takiej, która swój najwyższy poziom wytwarza w jak najkrótszym czasie.

[1] wspinacz: Laurent Darlot ©: Stéphan Denys 

Chyba najbardziej spektakularnym obiektem wspinaczkowym jest tutaj Okap Teściowej, który tworzy niszę podskalną. Jego wysokość - ok. 3 m, powierzchnia - ok. 32 m 2, pod okapem, przygotowane przez wspinaczy, sztuczne lądowisko. Dojście do okapu: od drogi Szklarska Poręba-Świeradów - z mini-parkingu, zejście ścieżką w dół z okrążeniem całej skały od prawej albo od Drogi Kopalnianej - przez bardzo stromą skarpę. Trafić jest łatwo - nawet ślepy rozpozna okap z daleka.

A jak pokonać okap: Czech Star 8B - Poland - Martin Stráník, Polish Star - 8B - Jędrek Kowal - ten okap-sufit i nisza rozmiarami to jakby pokój, w którym leżysz sobie na łóżku-lądowisku, brzuchem do góry, i teraz wyobraź sobie, że zaraz przejdziesz po suficie pokoju w pozycji ciągle brzuchem do góry - surrealne. Jedna ze wspinaczek (czy: wspinaczkiń? - ratunku!!!) powiedziała, że w Polsce jest ok. 10 osób, które mogą pokonać ten okap!!!


DEWASTACJA BOULDERA - wspinanie.pl
8 maja 2020 13:21 - Wandalizm na Skałkach Teściowej. Zniszczony m.in. „Polish Star”: Jak raportuje serwis Lower Silesia Climbing, na jednym z efektowniejszych kamieni okolic Szklarskiej Poręby miał miejsce akt wandalizmu. Podpalono lądowisko znajdujące się pod okapem na Skałkach Teściowej. Pod wpływem wysokiej temperatury zniszczeniu uległa duża powierzchnia tego świetnego boulderu. W wyniku pożaru zmieniła się zdecydowana większość chwytów i ruchów. Aktualnie skałka nie przyciąga wyglądem, jednak ruchy są super - [Spalony Polish Star 8A? Krzysiek Piechota]. Zatem boulder przetrwał, tylko trzeba go chyba jeszcze, no nie wiem, może wyszorować, odświeżyć?!


Dedykuję kesza... blackdeath122 - tym razem to nie easy-going „Krokusy w Górzyńcu”; teraz trzeba zacisnąć zęby albo wręcz gryźć kamienie FTF-a, choć przy intuicji sterowanej, trafnej interpretacji podpowiedzi i spostrzegawczości ukierunkowanej można kesza znaleźć migusiem :).

problem: GiPS tu można odłożyć na bok - wskazania bardzo niepewne
współrzędne: teoretycznie wskazują miejsce ukrycia kesza; w praktyce mogą kierować na punkt widokowy - pamiętaj, że kesz jest na dole, i nie na ścianie skalnej!
o keszu: pojemnik - prawdziwe mikro, epe-rka • zawartość - logbook i wykałaczka do jego wyciągania • certy: FTF, STF, TTF - te, po zmianie patentu na ukrycie, pozostały w keszbazie (sposób przekazania do uzgodnienia)
jak szukać: odnaleźć Okap Teściowej;  po chwili koncentracji, ruszasz - tu masz wybór - albo w lewo, albo w prawo - a kesz jest w odległości maksimum 10 m w poziomie i 1,5 m w pionie - zatem nie wspinasz się na żadne ściany wspinaczkowe 
atrybuty (wybrane):

danger.png

teren ogólnie dość trudny - stromo, kamieniście; dojście i podjęcie do kesza po opadach śniegu - stanowczo odradzam!!!
z dziećmi wybrałbym ścieżkę od góry, z obejściem skał od prawej strony

equip.png

jeśli wykałaczkę wetnie, a nie masz żadnej pincety, wystarczy cienki patyczek świerkowy, chropowaty, który wkręcasz w „rurkę” logbooka zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a potem, ciągle kręcąc, wyciągasz logbooka

mile widziane w logu: info, jak powstała nazwa Skałka Teściowej, oraz krytyczna ocena kesza: coś na "+", coś na "-"
zdjęcia w opisie kesza: [1] bouldering; pozostałe - własne

Zasady reaktywacji Spokojnie możesz reaktywować kesza, pod warunkiem, że odnotujesz to we wpisie serwisowym i (koniecznie) opiszesz ewentualne zmiany.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Okap Teściowej od Drogi Kopalnianej
... i od drogi Szklarska-Świeradów
Wpisy do logu: znaleziona 8x nieznaleziona 0x komentarz 2x Wszystkie wpisy