Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Marzena - OP9BRG
wiosenna Marzanna pragnie staropolskim zwyczajem popłynąć w świat
Właściciel: NaPaBeLi
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Mobilna
Wielkość: Bardzo duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-03-2021
Data utworzenia: 20-03-2021
Data opublikowania: 10-04-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 06-09-2023
46x znaleziona
8x przeniesiona   634.44 km
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
129 odwiedzających
35 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
8 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Błękitna Team, mangus i 27@, Meksha, MSB_20, railman, Szpaczka, Wesker, ygrek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Topienie marzanny to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, który do dziś jest kultywowany, choć w zależności od regionu – w różny sposób. Marzanna to według ludowych podań słowiańska bogini, która symbolizowała śmierć. Niektórzy uważali ją wręcz za demona.

Gdy po jesieni obumierała natura, wierzono, że to przez Marzannę – stąd utożsamianie jej z zimą. Śmierć Marzanny zgodnie z ludowymi wierzeniami oznaczała budzenie się przyrody do życia, a więc początek wiosny. W tym dniu boginię zastępowało inne słowiańskie bóstwo – Jaryła, które symbolizowało zieloną porę roku.

Zgodnie z podaniami, by nastała wiosna, należało uśmiercić Marzannę. Symbolem marzanny była kukła, którą starosłowiańskim zwyczajem palono lub topiono. Wierzono, że obrzęd ten to pewnego rodzaju ofiara mająca zapewnić przyszły urodzaj.

 

Ale to jest Marzena... nie palcie jej i nie topcie... ;) 

 

Marzena jest młodą kobietą, która jest bardzo ciekawa świata. Chciałaby być zabierana na wycieczki, spotkania oraz inne wydarzenia keszerskie.... nie tylko keszerskie... Jest małomówna ale lubi słuchać opowieści. Możecie powierzyć jej największe najemnice i bądźcie pewni że nikomu ich nie zdradzi. Lubi sport i dobrą muzykę. Umie słuchać i nie musi być słuchana. Uwielbia keszowanie i poznawanie keszerów.  Nie przyjeżdżaj po nią autobusem lub rowerem. Nie przychodź pieszo. Zdecydowanie lepiej i wygodniej będzie wam w samochodzie ale jak bardzo chcesz to "na barana" czy na bagażniku też dacie radę. Nie mów tylko, że nie ostrzegałem :)

Zastanawiałem się jaką formę ma mieć Marzena bo jest skrzynką mobilną ale boi się zostawać sama mimo, że jest już dużą dziewczynką. Dlatego zezwalam na traktowanie jej jako skrzynki typu OWN.Generalnie zgadzam się na wszelkie kreatywne sposoby na "zaliczenie" Marzeny. Tutaj jest dowolność. Jedynie nie przetrzymujmy bez potrzeby i sprawnie odznaczajmy przeniesienia...

Marzena ma ze sobą wszystko co trzeba czyli logbook i kilka gadżetów.

Pokażcie Marzenie jak najwięcej naszego pięknego świata.. a gdy wam się spodoba możecie zostawić rekomendację i fajny opis:). Powodzenia

Aby zdobyć FTF proszę o kontakt ze mną poprzez wiadomość w profilu opencaching. Później każdy keszer wymyśli sobie własny sposób na dalsze przygody Marzeny :)