Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Tropem Wilczym-Bruzda - OP9BDY
Żołnierze wyklęci - żyli prawem wilka
Eigenaar: WK_PTTK_HERKUS
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > warmińsko-mazurskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 22-02-2021
Gemaakt op: 26-02-2021
Gepubliceerd op: 26-02-2021
Laatste verandering: 11-07-2022
20x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
32 x Bekeken
15 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
3 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: NGTgoleniow, PippiLotka, Volt71
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Seria poświęcona ludziom oddziałom walczącym z komunizmem, ich sylwetki i dokonania w czasie tzw „Powstaniu Antykomunistycznym”  które do dzisiaj wzbudza wiele kontrowersji. Chcemy przedstawić i przypomnieć tych którzy nie złożyli broni ich akcje a także miejsca z nimi związane.

Jan TABORTOWSKI (1906-1954), „Kusy”, „Rot”, „Bruzda”, „Sikora”, „Tabor”; nazwiska konspiracyjne: Jan Kownacki, Jan Zawadzki, Jan Żochowski; oficer Wojska Polskiego i Armii Krajowej, żołnierz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”

Urodził się 16 października 1906 r. w Nowogródku, jako syn Jana i Wacławy z domu Wojno-Sidorowicz. Po ukończeniu Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Nowogródku uczył się w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej i Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu, którą ukończył w 1930 r. w stopniu podporucznika. Służył w 19 pułku artylerii polowej w Nowej Wilejce, a następnie w 19 pułku artylerii lekkiej w Lidzie. Od 1 stycznia 1933 r. awansowany na porucznika. We wrześniu 1935 r. został przeniesiony do Centrum Wyszkolenia Broni Pancernej w Modlinie, a po roku rozpoczął służbę w 1 Dywizjonie Pociągów Pancernych w Legionowie.

W wojnie obronnej 1939 r. walczył jako zastępca dowódcy pociągu pancernego „Danuta”, który stanowił wsparcie Armii Poznań, m.in. osłaniając odwrót wojsk polskich w rejonie Toruń-Inowrocław. Następnie dotarł do Kutna i brał udział w bitwie nad Bzurą. Podczas walk kilkakrotnie ranny, dostał się do niewoli niemieckiej. Po trzymiesięcznym pobycie w szpitalu w Warszawie udało mu się zbiec.  W styczniu 1940 r. wyruszył jako emisariusz na Białostocczyznę, na tereny okupowane przez Sowietów. W lipcu 1940 r. wstąpił w szeregi Związku Walki Zbrojnej i mianowano go komendantem Obwodu Bielsk Podlaski ZWZ. W maju 1942 r. awansowany do stopnia kapitana, został dowódcą Inspektoratu Łomża AK, obejmującego obwody Łomża i Grajewo. Zaczął używać ps. „Bruzda”. 22 listopada aresztowany przez gestapo w Łomży i osadzony w tamtejszym więzieniu, z którego uciekł wraz z grupą akowców w nocy z 12 na 13 stycznia 1943 r.   30 stycznia 1944 r. został mianowany szefem motoryzacji Okręgu AK Białystok,   10 lipca 1944 r. został awansowany do stopnia majora. Po wkroczeniu Armii Czerwonej Tabortowski i jego żołnierze zostali w połowie sierpnia rozbrojeni i internowani. On sam był przekonywany przez oficerów sowieckiego wywiadu „Smiersz” do wstąpienia do armii Berlinga. Po pewnym czasie udało mu się zbiec i przez kolejne miesiące ukrywał się przed NKWD.  Na początku 1945 r. zaczął organizować opór przeciwko Sowietom. Konspirację kontynuował w myśl wytycznych komendanta Okręgu, ppłk. Władysława Liniarskiego „Mścisława”, który odmówił wykonania rozkazu gen. Leopolda Okulickiego i 15 lutego 1945 r. utworzył Armię Krajową Obywatelską. W jej strukturach mjr „Bruzda” zorganizował kilka brawurowych akcji, m.in. odbicie łączniczki, Franciszki Ramotowskiej „Iskry” ze Szpitala Garnizonowego w Białymstoku, czy też opanowanie w nocy z 8 na 9 maja 1945 r. Grajewa. W czasie tej akcji uwolniono 60 więźniów przetrzymywanych w areszcie UB.

Po włączeniu AKO do Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” kontynuował działalność na wcześniej zajmowanym stanowisku, posługując się ps. „Tabor”. Po sfałszowanych wyborach do sejmu ze stycznia 1947 r. działacze Okręgu Białystok WiN podjęli rozmowy w sprawie ujawnienia. Wystosowano specjalną odezwę „Obywatele członkowie WiN”, podpisaną również przez Tabortowskiego, który ujawnił się 25 marca 1947 r. w PUBP w Łomży.                                                    

W sierpniu 1952 r., po intensywnych działaniach UB, wraz z Tabortowskim pozostał jedynie Tadeusz Wysocki. Miejsce przebywania zostało zmienione na dobrze zamaskowany bunkier poniemiecki w okolicach wsi Sulewo w powiecie grajewskim. Wiosną 1953 r. dołączyli do nich Jan Rogiński „Lis”, Stanisław Marchewka „Ryba” i Wacław Dąbrowski „Tygrys”.   23 sierpnia 1954 r. została przeprowadzona kolejna akcja ekspropriacyjna w miejscowości Przytuły, powiat łomżyński. Podczas strzelaniny z funkcjonariuszami MO „Bruzda” został poważnie ranny, a następnie dobity strzałami z pistoletu przez Stanisława Marchewkę „Rybę”. Miejsce pochówku mjr. Tabortowskiego nie jest znane. Symboliczna mogiła znajduje się na cmentarzu w Przytułach. Za działalność konspiracyjną podczas drugiej wojny światowej został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Virtuti Militari V klasy i złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

 

Odpowiedź podstaw do wzoru :

N 54°  00. X

E 20°  29. Y

Pytanie: W którym roku por Jan TABORTOWSKI rozpoczął służbę w 1 Dywizjonie Pociągów Pancernych?

A – 1936      – X 772    Y- 350

B – 1935      – X-333    Y- 556

C – 1938      – X-353    Y- 566

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 7 keer, Hits: 7 keer.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Jan Tabortowski
Logs: Gevonden 20x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs