Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Tropem Wilczym-Bruzda - OP9BDY
Żołnierze wyklęci - żyli prawem wilka
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Puzzle
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 22-02-2021
Date created: 26-02-2021
Date published: 26-02-2021
Last modification: 11-07-2022
20x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
32 visitors
15 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: NGTgoleniow, PippiLotka, Volt71
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Seria poświęcona ludziom oddziałom walczącym z komunizmem, ich sylwetki i dokonania w czasie tzw „Powstaniu Antykomunistycznym”  które do dzisiaj wzbudza wiele kontrowersji. Chcemy przedstawić i przypomnieć tych którzy nie złożyli broni ich akcje a także miejsca z nimi związane.

Jan TABORTOWSKI (1906-1954), „Kusy”, „Rot”, „Bruzda”, „Sikora”, „Tabor”; nazwiska konspiracyjne: Jan Kownacki, Jan Zawadzki, Jan Żochowski; oficer Wojska Polskiego i Armii Krajowej, żołnierz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”

Urodził się 16 października 1906 r. w Nowogródku, jako syn Jana i Wacławy z domu Wojno-Sidorowicz. Po ukończeniu Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Nowogródku uczył się w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej i Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu, którą ukończył w 1930 r. w stopniu podporucznika. Służył w 19 pułku artylerii polowej w Nowej Wilejce, a następnie w 19 pułku artylerii lekkiej w Lidzie. Od 1 stycznia 1933 r. awansowany na porucznika. We wrześniu 1935 r. został przeniesiony do Centrum Wyszkolenia Broni Pancernej w Modlinie, a po roku rozpoczął służbę w 1 Dywizjonie Pociągów Pancernych w Legionowie.

W wojnie obronnej 1939 r. walczył jako zastępca dowódcy pociągu pancernego „Danuta”, który stanowił wsparcie Armii Poznań, m.in. osłaniając odwrót wojsk polskich w rejonie Toruń-Inowrocław. Następnie dotarł do Kutna i brał udział w bitwie nad Bzurą. Podczas walk kilkakrotnie ranny, dostał się do niewoli niemieckiej. Po trzymiesięcznym pobycie w szpitalu w Warszawie udało mu się zbiec.  W styczniu 1940 r. wyruszył jako emisariusz na Białostocczyznę, na tereny okupowane przez Sowietów. W lipcu 1940 r. wstąpił w szeregi Związku Walki Zbrojnej i mianowano go komendantem Obwodu Bielsk Podlaski ZWZ. W maju 1942 r. awansowany do stopnia kapitana, został dowódcą Inspektoratu Łomża AK, obejmującego obwody Łomża i Grajewo. Zaczął używać ps. „Bruzda”. 22 listopada aresztowany przez gestapo w Łomży i osadzony w tamtejszym więzieniu, z którego uciekł wraz z grupą akowców w nocy z 12 na 13 stycznia 1943 r.   30 stycznia 1944 r. został mianowany szefem motoryzacji Okręgu AK Białystok,   10 lipca 1944 r. został awansowany do stopnia majora. Po wkroczeniu Armii Czerwonej Tabortowski i jego żołnierze zostali w połowie sierpnia rozbrojeni i internowani. On sam był przekonywany przez oficerów sowieckiego wywiadu „Smiersz” do wstąpienia do armii Berlinga. Po pewnym czasie udało mu się zbiec i przez kolejne miesiące ukrywał się przed NKWD.  Na początku 1945 r. zaczął organizować opór przeciwko Sowietom. Konspirację kontynuował w myśl wytycznych komendanta Okręgu, ppłk. Władysława Liniarskiego „Mścisława”, który odmówił wykonania rozkazu gen. Leopolda Okulickiego i 15 lutego 1945 r. utworzył Armię Krajową Obywatelską. W jej strukturach mjr „Bruzda” zorganizował kilka brawurowych akcji, m.in. odbicie łączniczki, Franciszki Ramotowskiej „Iskry” ze Szpitala Garnizonowego w Białymstoku, czy też opanowanie w nocy z 8 na 9 maja 1945 r. Grajewa. W czasie tej akcji uwolniono 60 więźniów przetrzymywanych w areszcie UB.

Po włączeniu AKO do Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” kontynuował działalność na wcześniej zajmowanym stanowisku, posługując się ps. „Tabor”. Po sfałszowanych wyborach do sejmu ze stycznia 1947 r. działacze Okręgu Białystok WiN podjęli rozmowy w sprawie ujawnienia. Wystosowano specjalną odezwę „Obywatele członkowie WiN”, podpisaną również przez Tabortowskiego, który ujawnił się 25 marca 1947 r. w PUBP w Łomży.                                                    

W sierpniu 1952 r., po intensywnych działaniach UB, wraz z Tabortowskim pozostał jedynie Tadeusz Wysocki. Miejsce przebywania zostało zmienione na dobrze zamaskowany bunkier poniemiecki w okolicach wsi Sulewo w powiecie grajewskim. Wiosną 1953 r. dołączyli do nich Jan Rogiński „Lis”, Stanisław Marchewka „Ryba” i Wacław Dąbrowski „Tygrys”.   23 sierpnia 1954 r. została przeprowadzona kolejna akcja ekspropriacyjna w miejscowości Przytuły, powiat łomżyński. Podczas strzelaniny z funkcjonariuszami MO „Bruzda” został poważnie ranny, a następnie dobity strzałami z pistoletu przez Stanisława Marchewkę „Rybę”. Miejsce pochówku mjr. Tabortowskiego nie jest znane. Symboliczna mogiła znajduje się na cmentarzu w Przytułach. Za działalność konspiracyjną podczas drugiej wojny światowej został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Virtuti Militari V klasy i złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

 

Odpowiedź podstaw do wzoru :

N 54°  00. X

E 20°  29. Y

Pytanie: W którym roku por Jan TABORTOWSKI rozpoczął służbę w 1 Dywizjonie Pociągów Pancernych?

A – 1936      – X 772    Y- 350

B – 1935      – X-333    Y- 556

C – 1938      – X-353    Y- 566

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 7 times, Hits: 7 times.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Jan Tabortowski
Log entries: Found 20x Not found 0x Note 0x All entries