Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Pałace i dwory Wielkopolski #208 - Żelazków - OP9B8D
Żelazków - dwór
Owner: mlodek
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 30-12-2020
Date created: 06-02-2021
Date published: 06-02-2021
Last modification: 12-02-2021
14x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
26 visitors
8 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Pierwsze pisane wzmianki Żelazkowa pochodzą z 1348 roku. Później wieś wielokrotnie zmieniała właścicieli, ostatnimi była rodzina Radońskich.

Założenie dworskie znajduje się na płaskim terenie, w centrum obecnej wsi. Część rezydencjonalna rozdziela majątek na dwie części, po obu stronach centralnej osi z drogą wjazdową i dworem znajdują się dwa podwórza folwarczne.

Dwór w stylu późnobarokowym został zbudowany w 2 połowie XVIII wieku dla Kajetana Radolińskiego, później przebudowany w stylu klasycystycznym oraz dobudowane zostały arkady oraz połączone z nimi oficyny. Na początku XX wieku utworzono lukarny oraz zmodyfikowano portyk wejściowy. Jest to budynek murowany, niepodpiwniczony, parterowy z użytkowym poddaszem, pokryty mansardowym dachem dwuspadowym z facjatami. Wzniesiony na planie prostokąta z dwoma portykami kolumnowymi od strony wschodniej i zachodniej. Elewacja jest otynkowana z nielicznymi detalami w postaci grzymsów. Do dworu prowadzi reprezentacyjna aleja wjazdowa, rozpoczynająca się bramą i ogrodzeniem z końca XIX wieku.

Do dworu przylegają arkady, w kształcie ćwiartki koła. Murowane z cegły, wykończone boniowaniem, zwieńczone gładkim murkiem. Pierwotnie łączyły się z dwiema oficynami, obecnie istnieje tylko północna.

Oficyna z końca XVIII wieku służyła za kuchnię, spiżarkę i magazyny. Jest to budynek murowany na planie prostokąta, nakryty dachem dwuspadowym.

Zachowało się kilka budynków folwarcznych, m in. dwa spichlerze w stylu klasycystycznym, obecnie zatraciły oryginalne elewacje a środek jest mocno zmodyfikowany, stajnia, wozownia. Budynki te rozplanowane są przy dwóch podwórzach położonych po obu stronach alei wjazdowej do dworu. Na północ od północnego podwórza folwarcznego znajduje się kolonia domów pracowników folwarcznych. Składa się z 3 budynków mieszkalnych oraz szkoły.

Od strony zachodniej dworu znajduje się ponad 5 hektarowy park, w którym znajdują się 2 stawy z mostkiem, fontanną. Znajduje się w nim ponad 200 starych drzew. Obecnie park jest zrewitalizowany, alejki są odnowione, pojawiły się rzeźby antyczne, oświetlenie. W krańcu zachodnim mała ptasiarnia z bażantami, pawiami i innymi ptakami.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Aleja wjazdowa
Od strony parku
Park
Ptaki
To drzewo
Log entries: Found 14x Not found 0x Note 0x All entries