Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Cewków - ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Na Laszce” - OP9A3S
Owner: geokuba
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-11-2020
Date created: 20-11-2020
Date published: 21-11-2020
Last modification: 03-01-2021
11x Found
0x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
27 visitors
8 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: Badzia Gadzia - (BG)
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Strona www gminy Stary dzików podaje m.in.:

Celem utworzenia ścieżki było ukazanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych wybranych terenów Nadleśnictwa Oleszyce a równocześnie przedstawienie lasu jako gospodarstwa leśnego.

Nazwę dla ścieżki zaczerpnięto z określenia uroczyska, w którym jest ona położona. Na mapach topograficznych znajduje się również nazwa wyniesienia położonego w tym rejonie, która brzmi "Góra Laszka". (…)

Trasa ścieżki zlokalizowana jest wewnątrz dużego kompleksu leśnego określanego mianem Lasów Sieniawskich

W niewielkiej odległości od projektowanej ścieżki przebiegała w czasie drugiej wojny światowej granica niemiecko-sowiecka. W jej pobliżu umiejscowiony jest swoisty świadek historii - sowieckie stanowisko strzeleckie (rodzaj bunkra), usytuowane obok drogi Wola Mołodycka - Cewków.

Przebieg ścieżki ilustruje w terenie mapka. Początek zlokalizowany jest w pobliżu dwóch potężnych i rozłożystych buków (…). Pod bukami zorganizowano punkt początkowy, pełniący również rolę punktu końcowego oraz odpoczynkowego. Znajdują się tutaj między innymi: miejsce na ognisko, zadaszone stoły i ławki oraz parking.

 Trasa ścieżki tworzy pętlę, której punkt początkowy i końcowy zbiegają się w tym samym miejscu. Zwiedzający mają do wyboru dwa warianty trasy, różniące się długością oraz ilością prezentowanych elementów przyrodniczych i krajobrazowych. Długość trasy krótszej wynosi 3,6 km, dłuższej zaś 6,2 km. Użytkownicy ścieżki mają również możliwość skrócenia trasy przebiegu obu ścieżek, dzięki któremu długość dużej pętli ścieżki wyniesie 5,1 km, zaś krótkiej - 2,5 km. Obie trasy podzielone są na etapy prowadzące do 9 przystanków w przypadku wariantu dłuższego oraz do 4 przystanków w wariancie krótszym. Pokonanie całej trasy i zapoznanie się z elementami na niej prezentowanymi zajmie, w zależności od wyboru trasy i sprawności ruchowej zwiedzających, od 1 do 5 godzin.

 Wytyczona trasa przebiega przez tereny Leśnictw: Czerniakowa Buda i Miłków. Przeznaczona jest wyłącznie dla ruchu pieszego. Kierunek marszu na ścieżce wyznaczają ciemnoniebieskie strzałki kierunkowe, a także niebiesko-białe znaki malowane na drzewach, wskazujące kierunek poruszania się.

Warto wiedzieć, iż w połowie dłuższej trasy ścieżki, w otoczeniu malowniczych, śródleśnych stawów znajduje się miejsce odpoczynkowe wyposażone w stół i ławy. Można tu skonsumować zabrany prowiant i napoje, istnieje również możliwość rozpalenia ogniska.(…)

Ścieżka powstała w 1999 r.

Całość opisu ścieżki znajdziecie na http://www.starydzikow.pl/pl/25003/0/TURYSTYKA.html

 

Skrzynka znajduje się początku/końca ścieżki, gdzie znajduje się wiata, zadaszenie i miejsce na ognisko (jest przygotowane również drewno). Ukryta jest w okolicy wiaty.

Istniejące tutaj asfaltowe drogi są drogami leśnymi, więc teoretycznie dla szarego obywatela obowiązuje zakaz poruszania się po nich pojazdami mechanicznymi. Przy wjazdach na takie drogi leśne stoją zakazy wjazdu. Takie zakazy stoją od strony północnej i południowej. Nie wiem, czy taki znak stoi od strony wschodniej, czyli od strony Oleszyc.  

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
początek/koniec ścieżki
Log entries: Found 11x Not found 0x Note 1x All entries