Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[SPK] Grodzisko "Barbara" - OP99J1
Właściciel: Nataszka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 11-10-2020
Data utworzenia: 11-10-2020
Data opublikowania: 11-10-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 15-12-2023
35x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
48 odwiedzających
25 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: areckis, hobbbysta, Miki.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Grodzisko "Barbara"

 

 

O MIEJSCU:

Grodzisko na „Barbarze” w Kłecku – to cenny, wczesnośredniowieczny obiekt zabytkowy wpisany do rejestru zabytków archeologicznych, pochodzący z czasów formowania się państwa polskiego (X wiek). Jest to tzw. grodzisko pierścieniowe, dolinne, znajdujące się przy szosie Kłecko-Wągrowiec, pomiędzy Jeziorami Gorzuchowskim i Kłeckim, na wysokości łączącej je rzeczki Wełenki.

Obiekt obecnie jest silnie zniszczony i porośnięty krzewami, kształtu owalnego, o zachowanych wymiarach około 40 x 35 m. Dobrze widoczne są jeszcze wyraźne pozostałości nasypu wału obronnego, dochodzące do 3 m wysokości. Grodzisko przeżywało swój rozkwit w 2 poł. X w. za czasów Mieszka I, stanowiąc jeden z istotnych punktów w systemie obronnym i administracyjnym państwa wczesnopiastowskiego. Powstał on w ważnym strategicznie miejscu, przy trakcie wiodącym na Pomorze, a jednocześnie w centrum znacznego skupiska osadniczego z okresu wczesnego średniowiecza.

W XIII w. wybudowano na nim niewielki zamek, zniszczony w XIV w. podczas najazdu krzyżaków. Do degradacji grodziska przyczyniało się wielowiekowe użytkowanie tego terenu, m.in. podczas stawiania tu przed 1616 rokiem drewnianego kościółka pw. św. Barbary i funkcjonującego przy nim do XIX w. cmentarza katolickiego a także budowa szosy do Wągrowca oraz w okresie międzywojennym i powojennym stadionu sportowego. Dużych celowych zniszczeń obiektu dokonali także hitlerowcy w 1941 r.

Badania wykopaliskowe na grodzisku w Kłecku przeprowadził w 1937 r. z ramienia Uniwersytetu Poznańskiego Witold Hensel pod ogólnym kier. naukowym prof. Józefa Kostrzewskiego. Dzięki jego badaniom wiadomo, ze omawiany obiekt składał się z grodu i podgrodzia. Gród obwiedziony był wałem o konstrukcji rusztowej a wewnątrz znajdowała się gęsta zabudowa mieszkalna oraz drogi moszczone drewnem.

Po 75 latach przeprowadzono nowe, sondażowe, ograniczone powierzchniowo badania archeologiczne grodziska pod kierunkiem Tomasza Janiaka z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Nadzór naukowy sprawowali: prof. dr hab. Zofia Kurnatowska i dr hab. Michał Kara z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu. Badania te mają duże znaczenie dla prowadzonych aktualnie studiów nad formowaniem się państwa polskiego. Grodzisko w Kłecku było bowiem jedynym w Wielkopolsce centralnej sztandarowym tego typu obiektem, nie posiadającym datowań bezwzględnych: dendrochronologicznych i radiowęglowych. Stąd też wykopaliska w 2012 r. miały – oprócz celu konserwatorsko-rozpoznawczego, polegającego na ustaleniu lokalizacji wykopów archeologicznych z 1937 roku a także stwierdzeniu stopnia niwelacji warstw historycznych – przede wszystkim cel naukowy: pobranie próbek drewna do datowania dendrochronologicznego i radiowęglowych; – ustalenie sekwencji stratygraficznej obiektu; – określenie podstawowych pierwotnych parametrów grodziska a więc jego wielkości. Znaczenie miał także cel społeczno-kulturalny badań – przygotowanie grodziska do szerszego udostępnienia dla celów turystyczno-edukacyjnych, związanych z problematyką początków państwa polskiego, promocji regionu i wygenerowanie miejsc pracy.Cele powyższe udało się w dużym stopniu zrealizować.

Dzięki badaniom w 2012 r. wiadomo, że grodzisko miało wyraźną, starszą fazę, o której dotąd nie wiedziano, datowaną wstępnie na przełom IX i X w. Pozyskano liczne próbki do badań, które po analizach pozwolą przybliżyć chronologię początków całego obiektu. Z okresu funkcjonowania grodziska w czasach Mieszka I odsłonięto na poziomie użytkowym interesujący bruk wewnątrz pierwotnego grodu, którego funkcja jest w dalszym ciągu analizowana. Udało się poza tym nawiązać współczesny wykop z przedwojenną siatką arową i zweryfikować publikowane, stare plany ze stanem faktycznym, dzięki czemu archiwalna dokumentacja będzie mogła być wykorzystana do obecnych studiów.Kłeckie grodzisko zostało częściowo uszkodzone w toku wielowiekowego użytkowania tego terenu:1308 r. Biberstein oblega kłecki zamek,

  • 1313 r. kłeckie grodzisko zostaje złupione i spalone przez wojska krzyżackie,
  • W 1616 r. na grodzisku zostaje wzniesiony drewniany kościółek p.w. św. Barbary,
  • Do 1852 r. w obrębie grodziska funkcjonuje cmentarz katolicki,
  • W XIX w. powstaje szosa w kierunku Wągrowca przecinając część grodziska,
  • 1937 r. Budowa boiska miejskiego częściowa niwelacja terenu, odkrycie grodziska,
  • 1939 – 1941 r. Częściowe zniszczenie grodziska przez okupanta niemieckiego.

 

 

(źródło: grodklecko.pl)

 

KESZ:

- Skrzynkę odłóż tak jak zastałe(a)ś, czyli aby maskowanie i pojemnik nie dotykał gruntu.

- Skrzynki szukaj pomiędzy drzewem, a betonem. 

 

Życzę udanej zabawy :)

 

Obrazki/zdjęcia
Grodzisko
Tutaj
Wpisy do logu: znaleziona 35x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy