Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[SPK] Grodzisko "Barbara" - OP99J1
Owner: Nataszka
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 11-10-2020
Date created: 11-10-2020
Date published: 11-10-2020
Last modification: 15-12-2023
35x Found
1x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
48 visitors
25 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: areckis, hobbbysta, Miki.
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

Grodzisko "Barbara"

 

 

O MIEJSCU:

Grodzisko na „Barbarze” w Kłecku – to cenny, wczesnośredniowieczny obiekt zabytkowy wpisany do rejestru zabytków archeologicznych, pochodzący z czasów formowania się państwa polskiego (X wiek). Jest to tzw. grodzisko pierścieniowe, dolinne, znajdujące się przy szosie Kłecko-Wągrowiec, pomiędzy Jeziorami Gorzuchowskim i Kłeckim, na wysokości łączącej je rzeczki Wełenki.

Obiekt obecnie jest silnie zniszczony i porośnięty krzewami, kształtu owalnego, o zachowanych wymiarach około 40 x 35 m. Dobrze widoczne są jeszcze wyraźne pozostałości nasypu wału obronnego, dochodzące do 3 m wysokości. Grodzisko przeżywało swój rozkwit w 2 poł. X w. za czasów Mieszka I, stanowiąc jeden z istotnych punktów w systemie obronnym i administracyjnym państwa wczesnopiastowskiego. Powstał on w ważnym strategicznie miejscu, przy trakcie wiodącym na Pomorze, a jednocześnie w centrum znacznego skupiska osadniczego z okresu wczesnego średniowiecza.

W XIII w. wybudowano na nim niewielki zamek, zniszczony w XIV w. podczas najazdu krzyżaków. Do degradacji grodziska przyczyniało się wielowiekowe użytkowanie tego terenu, m.in. podczas stawiania tu przed 1616 rokiem drewnianego kościółka pw. św. Barbary i funkcjonującego przy nim do XIX w. cmentarza katolickiego a także budowa szosy do Wągrowca oraz w okresie międzywojennym i powojennym stadionu sportowego. Dużych celowych zniszczeń obiektu dokonali także hitlerowcy w 1941 r.

Badania wykopaliskowe na grodzisku w Kłecku przeprowadził w 1937 r. z ramienia Uniwersytetu Poznańskiego Witold Hensel pod ogólnym kier. naukowym prof. Józefa Kostrzewskiego. Dzięki jego badaniom wiadomo, ze omawiany obiekt składał się z grodu i podgrodzia. Gród obwiedziony był wałem o konstrukcji rusztowej a wewnątrz znajdowała się gęsta zabudowa mieszkalna oraz drogi moszczone drewnem.

Po 75 latach przeprowadzono nowe, sondażowe, ograniczone powierzchniowo badania archeologiczne grodziska pod kierunkiem Tomasza Janiaka z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Nadzór naukowy sprawowali: prof. dr hab. Zofia Kurnatowska i dr hab. Michał Kara z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu. Badania te mają duże znaczenie dla prowadzonych aktualnie studiów nad formowaniem się państwa polskiego. Grodzisko w Kłecku było bowiem jedynym w Wielkopolsce centralnej sztandarowym tego typu obiektem, nie posiadającym datowań bezwzględnych: dendrochronologicznych i radiowęglowych. Stąd też wykopaliska w 2012 r. miały – oprócz celu konserwatorsko-rozpoznawczego, polegającego na ustaleniu lokalizacji wykopów archeologicznych z 1937 roku a także stwierdzeniu stopnia niwelacji warstw historycznych – przede wszystkim cel naukowy: pobranie próbek drewna do datowania dendrochronologicznego i radiowęglowych; – ustalenie sekwencji stratygraficznej obiektu; – określenie podstawowych pierwotnych parametrów grodziska a więc jego wielkości. Znaczenie miał także cel społeczno-kulturalny badań – przygotowanie grodziska do szerszego udostępnienia dla celów turystyczno-edukacyjnych, związanych z problematyką początków państwa polskiego, promocji regionu i wygenerowanie miejsc pracy.Cele powyższe udało się w dużym stopniu zrealizować.

Dzięki badaniom w 2012 r. wiadomo, że grodzisko miało wyraźną, starszą fazę, o której dotąd nie wiedziano, datowaną wstępnie na przełom IX i X w. Pozyskano liczne próbki do badań, które po analizach pozwolą przybliżyć chronologię początków całego obiektu. Z okresu funkcjonowania grodziska w czasach Mieszka I odsłonięto na poziomie użytkowym interesujący bruk wewnątrz pierwotnego grodu, którego funkcja jest w dalszym ciągu analizowana. Udało się poza tym nawiązać współczesny wykop z przedwojenną siatką arową i zweryfikować publikowane, stare plany ze stanem faktycznym, dzięki czemu archiwalna dokumentacja będzie mogła być wykorzystana do obecnych studiów.Kłeckie grodzisko zostało częściowo uszkodzone w toku wielowiekowego użytkowania tego terenu:1308 r. Biberstein oblega kłecki zamek,

  • 1313 r. kłeckie grodzisko zostaje złupione i spalone przez wojska krzyżackie,
  • W 1616 r. na grodzisku zostaje wzniesiony drewniany kościółek p.w. św. Barbary,
  • Do 1852 r. w obrębie grodziska funkcjonuje cmentarz katolicki,
  • W XIX w. powstaje szosa w kierunku Wągrowca przecinając część grodziska,
  • 1937 r. Budowa boiska miejskiego częściowa niwelacja terenu, odkrycie grodziska,
  • 1939 – 1941 r. Częściowe zniszczenie grodziska przez okupanta niemieckiego.

 

 

(źródło: grodklecko.pl)

 

KESZ:

- Skrzynkę odłóż tak jak zastałe(a)ś, czyli aby maskowanie i pojemnik nie dotykał gruntu.

- Skrzynki szukaj pomiędzy drzewem, a betonem. 

 

Życzę udanej zabawy :)

 

Pictures
Grodzisko
Tutaj
Log entries: Found 35x Not found 1x Note 0x All entries