Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Krzyż Chrystusowy - OP9922
Mikrusik w niekonwencjonalnej formie.
Właściciel: Podróżnik Szwejk
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-09-2020
Data utworzenia: 13-09-2020
Data opublikowania: 14-09-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 12-12-2021
16x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
40 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kiedyś postanowiłem przejeżdżając po raz kolejny przez Jelcz skręcić w boczną ulicę koło parku. Jechałem wzdłuż muru i odkryłem ten piękny krzyż na końcu drogi. Postanowiłem wtedy, że kiedyś tutaj założę swojego pierwszego kesza. Co prawda jest on de facto drugim ( pierwszego założyłem niedaleko), ale jest.

Miłego pobytu w parku i zwiedzania okolic po znalezieniu kesza.:)

P.S. 

Dwie wskazówki: Na miejscu można swobodnie zaparkować samochód. Weż jednak coś do pisania.

 

Kilka słów o krzyżu:

Sam krzyż pochodzi z roku 1866. Widnieje na nim napis w języku niemieckim: "Mein Gott auf Dich vertraue ich lass mich nicht zu schanden werden. Ps 24.2".

Jest to wers z biblijnej Księgi Psalmów, który Biblia Tysiąclecia (piąte wydanie) tłumaczy tak: Mój Boże, Tobie ufam, niech nie doznam zawodu.( Psalm 25, 2).Rozbieżność w numeracji Psalmów wynika z tego, że na przestrzeni wieków niektóre Psalmy łączono, niektóre rozdzielano, dlatego tutaj na kamieniu wyryto numer Psalmu 24, który w dzisiejszych tłumaczeniach jest Psalmem 25.

W internecie znalazłem ciekawy komentarz pod zdjęciem: "Według miejscowej tradycji krzyż ustawiono w miejscu, gdzie zginął spadając z konia syn właścicieli pałacu w Laskowicach (krzyż rzeczywiście stoi nietypowo, zasłania światło bramy)".

 

Kilka słów o mieście i parku:

Województwo: dolnośląskie

Powiat: oławski

Miasto i gmina Jelcz-Laskowice położone są we wschodniej części województwa dolnośląskiego na pograniczu z województwem opolskim. Graniczy z gminami: Oława, Czernica, Oleśnica, Bierutów. Gmina składa się z 15 wsi i miasta Jelcz - Laskowice, które otrzymało prawa miejskie w 1987 roku. Park położony jest przy ulicy Witosa 24. Teren parku jest własnością Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice, która sprawuje nad nim zarząd. Powierzchnia parku wynosi: 5,2466 ha.

Pierwsze wzmianki dotyczące ówczesnych miejscowości wchodzących w skład obecnego miasta Jelcz-Laskowice sięgają początków XIII wieku. Nazwa Jelcz pochodzi najprawdopodobniej od nazwy ryby Jelec, która zamieszkiwała kiedyś obficie okoliczne wody, a ze względu na zanieczyszczenia jest dziś prawie nieobecna. Natomiast nazwa Laskowice wywodzi się prawdopodobnie od laski opolnej – dawnego symbolu władzy pierwszych Słowian zamieszkujących te tereny, a także może się wywodzić od lasów, które kiedyś obficie porastały te tereny. Od XIV wieku dobrami laskowickimi zawiadywał ród Pretficzów, który za długi w wieku XVII odsprzedaje swoje posiadłości bogatym sąsiadom z Jelcza, Sauermanom, którzy po pewnym czasie noszą już bardziej arystokratyczne nazwisko von Saurma - Jeltsch.
Pałac i park pochodzą z lat 1869-1885. Pałac, będący aktualnie siedzibą Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice wybudowano w stylu niderlandzkiego neoromantyzmu. Park otaczający pałac urządzono w stylu angielskim, w którym znajdowała się oranżeria z egotycznymi gatunkami roślin.
Po drugiej wojnie światowej, pałac był siedzibą szkoły zawodowej z internatem, a od 1956 roku filią Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa z siedzibą w Puławach.
Obecnie jest, jak już było wspomniane, siedzibą Urzędu Miasta i Gminy oraz Oddziału Banku Śląskiego.
Pałac otoczony jest parkiem z bogatym, kilkusetletnim drzewostanem, którego powierzchnia wynosi ok. 6 hektarów.
W 1737 roku posadzona tu kilkanaście gatunków egzotycznych drzew i krzewów (tulipanowce amerykańskie, platany klonolistne, cyprysik Lawsona, magnolia) a także rodzime gatunki (graby, buki, lipy drobnolistne, dęby, cisy, wiązy i jawory). Obecnie planuje się odrestaurowanie i przywrócenie świetności parku sprzed XVIII wieku. ( źródło:
http://www.parki.org.pl/parki-dworskie-i-przypalacowe/zespol-palacowo-parkowy-w-jelczu-laskowicach )

Zasady reaktywacji kontakt z właścicielem
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.