Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Las w Żerominie - na zakręcie - OP96XB
Eigenaar: Szemojż 99
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 25-10-2019
Gemaakt op: 29-05-2020
Gepubliceerd op: 02-06-2020
Laatste verandering: 14-11-2021
6x Gevonden
2x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
30 x Bekeken
6 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: hobbbysta, poop
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

LAS W ŻEROMINIE

 

W sierpniu 2015 r. palił się las w Żerominie. Strażacy walczyły z żywiołem ponad trzy godziny. W akcji brało udział 30 strażaków. Sytuacja była niebezpieczna, gdyż w pobliżu znajdowały się budynki mieszkalne. Na szczęście w porę udało się opanować ogień. Blisko hektar lasu spłonął.

 

POMNIKI PRZYRODY

 

3 dęby szypułkowe (obwód 350 cm, 585 cm, 800 cm) i 2 topole kanadyjskie (obwód 340 cm, 350 cm).

 

STAWY RYBNE W ŻEROMINIE

 

Kilka kilometrów na wschód od Tuszyna – tuż za wsią Żeromin znajduje się kompleks stawów rybnych, leżący w otoczeniu lasów o łącznej powierzchni 100 ha. Porośnięty jest bogatą roślinnością szuwarową, będącą siedliskiem wielu gatunków ptactwa wodnego.             

 

DWÓR W ŻEROMINIE

 

Piękny, położony wśród łąk, pól i stawów dwór w Żerominie pod Tuszynem spłonął podczas wiejskiej zabawy (był w nim klub rolnika) u schyłku PRL-u.

Dwór Mazarakich słynął z tego, że przed wojną często bywała w nim znana pisarka Maria Rodziewiczówna, która przyjeżdżała tu ze swego dworu i majątku w Hruszowej na Polesiu. Właściciele wybudowali dla niej nad stawem domek drewniany, z którego mogła podziwiać przyrodę. Być może napisała tu znaną powieść "Lato leśnych ludzi".

Na początku drugiej wojny światowej pisarka - po wygnaniu przez bolszewików z Hruszowej - znalazła się w obozie dla przesiedleńców przy ul. Łąkowej w Łodzi. Warunki były ciężkie, a srogie mrozy dawały się we znaki. Rodzina Mazarakich nie opuściła jej w biedzie. Wydostała ją z obozu, po czym ugościła w Żerominie, a później w Żelaznej koło Skierniewic, swoim głównym majątku, gdzie autorka "Dewajtisa" zmarła w 1944 roku.

Dwór w Żerominie - z gankiem kolumnowym zwieńczonym tarasem, na który wychodziło się z facjatki na poddaszu- zbudowano w pierwszej połowie XIX wieku. Właściciele zmieniali się do 1876 roku, gdy dwór - w wyniku darowizny- trafił do Mazarakich. Ostatnim właścicielem był mający wykształcenie rolnicze i ekonomiczne Aleksander Mazaraki, który dwór i liczący wtedy 900 ha majątek przejął w 1912 roku po chorym ojcu Kazimierzu. Dbał o majątek i pracowników, dla których wybudował dwa stylowe, murowane, istniejące do dziś czworaki zwane "belwederkami" z podcieniami i kolumnami na narożnikach. Podczas inwazji Armii Czerwonej w 1920 roku pan Aleksander walczył z bolszewikami w szeregach słynnego 1. Pułku Ułanów Krechowieckich.

Po ostatniej wojnie władza ludowa wypędziła go - podobnie jak innych ziemian - z majątków w Żerominie i Żelaznej. Trafił do spółdzielni Sprzęt Rybacki, w której pracował do emerytury. Zmarł w 1986 roku mając prawie sto lat.

Jeśli zaś chodzi o dwór i folwark w Żerominie, to najpierw były w gestii Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego, a później PGR. I tak było do przemian w 1989 roku. Jeszcze kilka lat temu resztki dworu - ze ścianami i portykiem - były zarośnięte pokrzywami i krzakami. Na szczęście to już przeszłość.

Logs: Gevonden 6x Niet gevonden 2x Opmerking 1x Alle logs