Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Las w Żerominie - na zakręcie - OP96XB
Właściciel: Szemojż 99
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 25-10-2019
Data utworzenia: 29-05-2020
Data opublikowania: 02-06-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 14-11-2021
6x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
30 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: hobbbysta, poop
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

LAS W ŻEROMINIE

 

W sierpniu 2015 r. palił się las w Żerominie. Strażacy walczyły z żywiołem ponad trzy godziny. W akcji brało udział 30 strażaków. Sytuacja była niebezpieczna, gdyż w pobliżu znajdowały się budynki mieszkalne. Na szczęście w porę udało się opanować ogień. Blisko hektar lasu spłonął.

 

POMNIKI PRZYRODY

 

3 dęby szypułkowe (obwód 350 cm, 585 cm, 800 cm) i 2 topole kanadyjskie (obwód 340 cm, 350 cm).

 

STAWY RYBNE W ŻEROMINIE

 

Kilka kilometrów na wschód od Tuszyna – tuż za wsią Żeromin znajduje się kompleks stawów rybnych, leżący w otoczeniu lasów o łącznej powierzchni 100 ha. Porośnięty jest bogatą roślinnością szuwarową, będącą siedliskiem wielu gatunków ptactwa wodnego.             

 

DWÓR W ŻEROMINIE

 

Piękny, położony wśród łąk, pól i stawów dwór w Żerominie pod Tuszynem spłonął podczas wiejskiej zabawy (był w nim klub rolnika) u schyłku PRL-u.

Dwór Mazarakich słynął z tego, że przed wojną często bywała w nim znana pisarka Maria Rodziewiczówna, która przyjeżdżała tu ze swego dworu i majątku w Hruszowej na Polesiu. Właściciele wybudowali dla niej nad stawem domek drewniany, z którego mogła podziwiać przyrodę. Być może napisała tu znaną powieść "Lato leśnych ludzi".

Na początku drugiej wojny światowej pisarka - po wygnaniu przez bolszewików z Hruszowej - znalazła się w obozie dla przesiedleńców przy ul. Łąkowej w Łodzi. Warunki były ciężkie, a srogie mrozy dawały się we znaki. Rodzina Mazarakich nie opuściła jej w biedzie. Wydostała ją z obozu, po czym ugościła w Żerominie, a później w Żelaznej koło Skierniewic, swoim głównym majątku, gdzie autorka "Dewajtisa" zmarła w 1944 roku.

Dwór w Żerominie - z gankiem kolumnowym zwieńczonym tarasem, na który wychodziło się z facjatki na poddaszu- zbudowano w pierwszej połowie XIX wieku. Właściciele zmieniali się do 1876 roku, gdy dwór - w wyniku darowizny- trafił do Mazarakich. Ostatnim właścicielem był mający wykształcenie rolnicze i ekonomiczne Aleksander Mazaraki, który dwór i liczący wtedy 900 ha majątek przejął w 1912 roku po chorym ojcu Kazimierzu. Dbał o majątek i pracowników, dla których wybudował dwa stylowe, murowane, istniejące do dziś czworaki zwane "belwederkami" z podcieniami i kolumnami na narożnikach. Podczas inwazji Armii Czerwonej w 1920 roku pan Aleksander walczył z bolszewikami w szeregach słynnego 1. Pułku Ułanów Krechowieckich.

Po ostatniej wojnie władza ludowa wypędziła go - podobnie jak innych ziemian - z majątków w Żerominie i Żelaznej. Trafił do spółdzielni Sprzęt Rybacki, w której pracował do emerytury. Zmarł w 1986 roku mając prawie sto lat.

Jeśli zaś chodzi o dwór i folwark w Żerominie, to najpierw były w gestii Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego, a później PGR. I tak było do przemian w 1989 roku. Jeszcze kilka lat temu resztki dworu - ze ścianami i portykiem - były zarośnięte pokrzywami i krzakami. Na szczęście to już przeszłość.

Wpisy do logu: znaleziona 6x nieznaleziona 2x komentarz 1x Wszystkie wpisy