Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
#050 Szlak Husarii Polskiej-Husarskie Konie - OP96TF
Właściciel: BRAVOORKA
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-05-2020
Data utworzenia: 24-05-2020
Data opublikowania: 01-06-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 20-05-2023
52x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
74 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Szlak Husarii Polskiej ( dł. 158 km. znaki czerwone ) nawiązuje do przemarszu wojsk polskich pod wodzą Jana III Sobieskiego w drodze pod Wiedeń w sierpniu 1683 r. Wydarzenie to było dla ziemi śląskiej nie tylko niezwykłym w swoim rodzaju ale miało również swoja wymowę z racji przynależności tych ziem do Habsburgów .Szlak Husarii Polskiej prowadzi zasadniczo tą drogą , którą szedł Jan III Sobieski z wojskiem.Został wytyczony w terenie w 1959 r. 

 

ODCINEK KOLEJNYCH SKRZYNEK BĘDZIE NAWIĄZYWAŁ DO KRÓTKICH ALE DOŚĆ INTERESUJĄCYCH ZAGADNIEŃ NA TEMAT HUSARII. Z AUTOPSJI WIEM, ŻE TO CO WSTRZĄSAJĄCE  ZOSTAJE W GŁOWIE NA DŁUŻEJ TAK WIĘC ZAPRASZAM DO ZAPOZNANIA SIĘ Z SZEŚCIOMA CIEKAWOSTKAMI O KTÓRYCH NIEKONIECZNIE USŁYSZELIŚCIE W SZKOLE.

 

CIEKAWOSTKA NR 2 HUSARSKIE KONIE

 

„Siedzi ta jazda na najlepszych koniach w kraju” Francois Paul d’Alerac

 

Husarskie konie były mieszankami dzikich tarpanów, koni sprowadzanych z odległych stepów na wschodzie i koni z zachodniej Europy – posiadały niezwykłe cechy: były szybkie, lekkie a także dobrze radziły sobie z dużym obciążeniem jakie stanowił husarz wraz z rynsztunkiem.

 

Zanim husarski koń wziął udział w bitwie przechodził długoletnie szkolenie. Tresura wyglądała tak, że zwierzę wpuszczano na wąski tor, na którego każdym końcu znajdował się niewielki okrąg. Konie przyuczano całymi latami, by biegały po tej ścieżce z maksymalną prędkością, wykonując obrót wokół własnej osi na jej zakończeniu. Dzięki temu podczas bitwy potrafiły zawrócić natychmiast, niemal stojąc w miejscu. Huk i błysk z pewnością stanowiły poważny problem dla zwierząt. W celu uniknięcia popłochu do walk wybierano konie doświadczone lub specjalnie zajeżdżone i przyzwyczajone do huku broni palnej. Po takim treningu konie słuchały jeźdźców i prowadziły walkę nawet w sytuacji gdy zostały śmiertelnie ranione.

Konie obejmował zakaz eksportu za złamanie którego groziła kara śmierci. Podczas działań husarii koni ginęło znacznie więcej niż jeźdźców, np. w bitwie pod Kłuszynem wg relacji samego Żółkiewskiego zginęło 100 husarzy, a pod nimi ponad 400 koni !

Mimo powszechnie panującej opinii o ich dużej odporności, nieodpowiednie warunki powodowały, że konie  padały ze zmęczenia, chorób pokarmowych i przeziębień w trakcie obozowania pod gołym niebem. Ogromnym problemem były zakażenia od ran zadanych w boju. Pisze o tym Jan Chryzostom Pasek, gdy jego umiłowanego Gniadosza postrzelono w pierś, cięto berdyszem w głowę i dwa razy w kolano. Te liczne straty w koniach, jak podaje Pasek, powodowały bardzo duży problem finansowy dla husarzy.

 

O skrzynce

Mikrus w leśnym maskowaniu-nisko.Tolerancja współrzędnych +/- 2 metry. Wyjmij za zielone.

 

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ