Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół w Szczodrowie - OP96BA
Kto by pomyślał, że jeden z najstarszych kościołów na Pomorzu znajduje się w Szczodrowie ;)
Właściciel: Baran.36
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 08-05-2020
Data utworzenia: 02-05-2020
Data opublikowania: 12-05-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 15-04-2023
2x znaleziona
4x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
46 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza jest jedynym zachowanym na Kociewiu późnośredniowiecznym drewnianym kościołem.

 

Polska historiografia nie jest zgodna jeśli chodzi o genezę sieci parafialnej w tym miejscu. Pierwsza wersja, autorstwa Stanisława Kujota, mówi o powstaniu parafii w Szczodrowie w okolicach 1198 roku, kiedy to książę świecki Grzymisław (najprawdopodobniej) sprowadził na Pomorze Gdańskie zakon joannitów. Druga wersja, autorstwa Józefa Sporsa, stwierdza że szczodrowska parafia powstała w czasach krzyżackich. Dowodem poświadczającym tę tezę jest akt lokacji wsi z 1428 roku.

Najstarsza zachowana wzmianka na temat szczodrowskiego kościoła pochodzi dopiero z końca XVI w. W 1583 r. wizytujący parafię ks. Sebastian Liwierski na temat świątyni pisał:

„Kościół drewniany potrzebuje pokrycia dachem, pod wezwaniem Szymona i Tadeusza Judy: Poświęcony cmentarz dobrze ogrodzony, ma cztery łany”

Z notatki tej wynika, że dach świątyni wymagał generalnego remontu, co dowodzi, że w tym czasie obiekt ten musiał być już dość starą budowlą. Co za tym idzie, z pewnością można stwierdzić, że kościół powstał przed rokiem 1583.

Do drugiej połowy XVII w. w Szczodrowie funkcjonowała samodzielna parafia obejmująca przez kilka stuleci wsie: Szczodrowo, Stary Wiec, Nowy Wiec, Szczodrowski Młyn oraz 6 hut ( Barhutta, Sucha Huta, Czashutta, Górne Piekło, Świniebudy, Sztrukhutta). W wizytacji z 1703 r. w obrębie parafii nie występuje już Stary Wiec, który włączono w administrację wysińskiego proboszcza.

Do  1927 r. parafia należała do dekanatu tczewskiego. Od 1927 roku roku Szczodrowo włączono do dekanatu kościerskiego. W związku z reorganizacją diecezji chełmińskiej w 1982 r. powstał m.in. dekanat skarszewski, którego integralną część stanowi parafia w Szczodrowie. Od 1992 r. Szczodrowo należy do diecezji pelplińskiej.

Kościół był wielokrotnie przebudowywany. W roku 1687 rozbudowano wieżę, w roku 1735 znacznie wydłużono prezbiterium, w latach 1885-89 dokonano zmiany wystroju wnętrza, w roku 1897 zastąpiono leżące na głazach przyciesia podmurówką z czerwonej cegły, a w 1903 wytynkowano od środka ściany kościoła, niszcząc stare polichromie. Pokrywająca obecnie świątynię dachówka zastąpiła w roku 1928 stosowane wcześniej gonty. Ogołocony z wyposażenia i zbezczeszczony przez hitlerowców kościół przeszedł gruntowną renowację poprzedzoną skrupulatnymi badaniami w roku 1960. Szczególnie dotkliwą stratą było zniszczenie przez Niemców w roku 1940 obu zabytkowych dzwonów – gotyckiego z roku około 1300 i renesansowego, gdańskiej roboty, z 1641 roku.

Ołtarz główny kościoła datuje się na początek XVIII wieku. Natomiast znajdująca się na ołtarzu figura Madonny pochodzi z XV wieku. Pierwotnie w centrum ołtarza znajdował się obraz patronów kościoła -Szymona i Judy Tadeusza. Najstarszym zabytkiem jest granitowa kropielnica pamiętająca jeszcze XIV wiek. Warto zwrócić również uwagę na umieszczony w jednym z południowych okien herbowy witrażyk z rakiem, inicjałami T.K. oraz datą 1603.

Ciekawostki:

 

Skrzynka

Skrzynka typu multicache, która składa się z dwóch etapów (podpowiedź i finał). Ze względu na bliskość domów  oraz nadmierną ciekawość mieszkańców, finał jest w znacznej odległości od samego kościoła - należy przygotować się na krótki spacer ;)

Podpowiedź do I etapu w załączniku. Potrzebny będzie śrubokręt! :)

Prosiłbym o delikatne obchodzenie się ze skrytkami :)

Obrazki/zdjęcia
Kościół w Szczodrowie
Etap I podpowiedź