Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół w Szczodrowie - OP96BA
Kto by pomyślał, że jeden z najstarszych kościołów na Pomorzu znajduje się w Szczodrowie ;)
Eigenaar: Baran.36
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:30 h    Lengte: 1.00 km
Geplaatst op: 08-05-2020
Gemaakt op: 02-05-2020
Gepubliceerd op: 12-05-2020
Laatste verandering: 15-04-2023
2x Gevonden
4x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
46 x Bekeken
0 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: n/b
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take special equipment  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza jest jedynym zachowanym na Kociewiu późnośredniowiecznym drewnianym kościołem.

 

Polska historiografia nie jest zgodna jeśli chodzi o genezę sieci parafialnej w tym miejscu. Pierwsza wersja, autorstwa Stanisława Kujota, mówi o powstaniu parafii w Szczodrowie w okolicach 1198 roku, kiedy to książę świecki Grzymisław (najprawdopodobniej) sprowadził na Pomorze Gdańskie zakon joannitów. Druga wersja, autorstwa Józefa Sporsa, stwierdza że szczodrowska parafia powstała w czasach krzyżackich. Dowodem poświadczającym tę tezę jest akt lokacji wsi z 1428 roku.

Najstarsza zachowana wzmianka na temat szczodrowskiego kościoła pochodzi dopiero z końca XVI w. W 1583 r. wizytujący parafię ks. Sebastian Liwierski na temat świątyni pisał:

„Kościół drewniany potrzebuje pokrycia dachem, pod wezwaniem Szymona i Tadeusza Judy: Poświęcony cmentarz dobrze ogrodzony, ma cztery łany”

Z notatki tej wynika, że dach świątyni wymagał generalnego remontu, co dowodzi, że w tym czasie obiekt ten musiał być już dość starą budowlą. Co za tym idzie, z pewnością można stwierdzić, że kościół powstał przed rokiem 1583.

Do drugiej połowy XVII w. w Szczodrowie funkcjonowała samodzielna parafia obejmująca przez kilka stuleci wsie: Szczodrowo, Stary Wiec, Nowy Wiec, Szczodrowski Młyn oraz 6 hut ( Barhutta, Sucha Huta, Czashutta, Górne Piekło, Świniebudy, Sztrukhutta). W wizytacji z 1703 r. w obrębie parafii nie występuje już Stary Wiec, który włączono w administrację wysińskiego proboszcza.

Do  1927 r. parafia należała do dekanatu tczewskiego. Od 1927 roku roku Szczodrowo włączono do dekanatu kościerskiego. W związku z reorganizacją diecezji chełmińskiej w 1982 r. powstał m.in. dekanat skarszewski, którego integralną część stanowi parafia w Szczodrowie. Od 1992 r. Szczodrowo należy do diecezji pelplińskiej.

Kościół był wielokrotnie przebudowywany. W roku 1687 rozbudowano wieżę, w roku 1735 znacznie wydłużono prezbiterium, w latach 1885-89 dokonano zmiany wystroju wnętrza, w roku 1897 zastąpiono leżące na głazach przyciesia podmurówką z czerwonej cegły, a w 1903 wytynkowano od środka ściany kościoła, niszcząc stare polichromie. Pokrywająca obecnie świątynię dachówka zastąpiła w roku 1928 stosowane wcześniej gonty. Ogołocony z wyposażenia i zbezczeszczony przez hitlerowców kościół przeszedł gruntowną renowację poprzedzoną skrupulatnymi badaniami w roku 1960. Szczególnie dotkliwą stratą było zniszczenie przez Niemców w roku 1940 obu zabytkowych dzwonów – gotyckiego z roku około 1300 i renesansowego, gdańskiej roboty, z 1641 roku.

Ołtarz główny kościoła datuje się na początek XVIII wieku. Natomiast znajdująca się na ołtarzu figura Madonny pochodzi z XV wieku. Pierwotnie w centrum ołtarza znajdował się obraz patronów kościoła -Szymona i Judy Tadeusza. Najstarszym zabytkiem jest granitowa kropielnica pamiętająca jeszcze XIV wiek. Warto zwrócić również uwagę na umieszczony w jednym z południowych okien herbowy witrażyk z rakiem, inicjałami T.K. oraz datą 1603.

Ciekawostki:

 

Skrzynka

Skrzynka typu multicache, która składa się z dwóch etapów (podpowiedź i finał). Ze względu na bliskość domów  oraz nadmierną ciekawość mieszkańców, finał jest w znacznej odległości od samego kościoła - należy przygotować się na krótki spacer ;)

Podpowiedź do I etapu w załączniku. Potrzebny będzie śrubokręt! :)

Prosiłbym o delikatne obchodzenie się ze skrytkami :)

Afbeeldingen
Kościół w Szczodrowie
Etap I podpowiedź