Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
FINAŁ - 28 dywizjon rakietowy - OP9650
Owner: Layio
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 01-05-2020
Date created: 29-04-2020
Date published: 02-05-2020
Last modification: 21-01-2022
39x Found
0x Not found
2 notes
watchers 5 watchers
87 visitors
29 x rated
Rated as: Excellent
26 x recommended
This cache is recommended by: Antosiu, Asek19, bamba, Bar i Lepsza Połówka, buniaczek, Ciachol, Dawid2003, eve_liv, GFS, Hr. Jan Usz, komarokot, Maniulek, mateuszAZL, naruu, nieska, night_time, noorbi, Pawel brasia, robert2891, RoDaJJ, ronja, Serengeti, shashlyk, Slimaki39, Vilku, Witas86
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Description PL

28 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej m. Trzcielin

 Zapraszamy na poszukiwania paru skrzynek na terenie byłej jednostki wojskowej. Teren raczej bezpieczny, aczykolwiek trzeba zabrać latarkę oraz coś do pisania. Parking rowerowy - każde drzewo, parking dla aut przed wjazdem na teren dps, oczywiście nie wjeżdzamy ani nie wchodzimy na teren za bramą.

 


 

Zadaniem głównym dywizjonu była obrona aglomeracji Poznań i jej węzła kolejowego od strony zachodniej. Jednostka wyposażona była w zestaw rakietowy średniego zasięgu SA-75. 

 

 

W strefie “A” znajdowały się następujące obiekty: budynek sztabu, budynek koszarowy, biuro przepustek, budynek MPS i stacja paliw, remiza wojskowej straży pożarnej, stanowisko radiostacji, izba chorych, park sprzętu technicznego. Dodatkowo w 28. dywizjonie na terenie strefy koszarowej znajdowała się strzelnica pistoletowa i plac musztry.

 

strefa_b28dr.jpg

 

Centralną płaszczyzną strefy bojowej dywizjonu było stanowisko dowodzenia rozmieszczone w zagłębionym betonowym schronie, który podzielony był na szereg pomieszczeń w których znajdowały się poszczególne kabiny stacji naprowadzania rakiet (SNR). Pozostałymi elementami ugrupowania bojowego było: 6 wyrzutni typu SM-63 rozmieszczonych promieniście w odległości ok. 100 m od płaszczyzny SNR, stanowiska (wiaty) samochodów transportowo-załadowczych (STZ) PR-11B, po jednej wiacie dla każdego plutonu baterii startowej, stanowisko bojowe radiolokacyjnej stacji wstępnego wykrywania i poszukiwania (RSWP) P-12 (28.do nie posiadał na swoim wyposażeniu wysokościomierza), płaszczyzny elaboracji rakiet paliwem rakietowym i utleniaczem, ukrycia dla obsług startowych którymi były schrony typu “U” dla każdej obsługi wyrzutni rakietowej oraz stanowiska polowych stojaków rakietowych (RSP-1). Wydzieloną częścią strefy bojowej był rejon magazynu rakietowego nr 7.

Całość strefy bojowej ogrodzona była podwójnym płotem z drutu kolczastego. Wewnątrz ogrodzenia rozmieszczone były posterunki wartownicze na wieżach strażniczych i posterunki blokowe psów wartowniczych. W 28. dywizjonie poza terenem jednostki, znajdowała się 100 metrowa strzelnica karabinowa. Praktycznie wszystkie dywizjony OPK położone były daleko od większych aglomeracji miejskich. Podyktowane to było zachowaniem tajemnicy wojskowej w czasie powstawania wojsk rakietowych OPK. Ale nie tylko. W związku z pełnionymi dyżurami bojowymi i istniejącą możliwością startu rakiet dyżurnych w czasie pokoju, koniecznością było zachowanie bezpiecznej odległości oddzielenia się silników startowych rakiet i ich upadkiem poza terenami zurbanizowanymi. (x)

Więcej informacji można przeczytać na stronie.

 

 


 

21.01.2022 - skrzynka finałowa stała się skrzynką tradycyjną na współrzędnych. 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 39x Not found 0x Note 2x All entries