Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[LGP] Zły Panicz z Nieborowic - OP95P8
Właściciel: ofen95
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-05-2020
Data utworzenia: 29-03-2020
Data opublikowania: 12-07-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 12-07-2020
43x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
50 odwiedzających
33 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
26 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: anka221, atena.pl, Aynsley, Bartek111, basienieczka, Belkaa, descarado&kolorteczy, gagu, GFS, hobbbysta, Holka, Hr. Jan Usz, jemiolka, karwdo, kross, Mario&Monia, Mhonar, Nannette, norbinorek, Oni_no_Pejot, palinq, R-Sol, słabakinia, Tisia, Whatever, WRÓBEL.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

Zły panicz z Nieborowic

(udostępnione przez Aleksandrę Czechowską-Gąbkę)

 

Dawno, dawno temu, tam gdzie teraz jest składowisko kopalnianego mułu (przy drodze z Leboszowic do Nieborowic przez las na ,,przepompownię’’), stał duży, piękny zamek. Był on taki wielki i taki piękny, że nie da się go opisać. Mieszkała w nim piękna, młoda wdo- wa. Miała ona kruczoczarne, długie włosy i czarne jak węgle oczy. Nie miała dziecka, bo mąż krótko po ślubie zmarł. Wdowę martwiło, kto się nią zaopiekuje, kiedy będzie stara i komu przekaże majątek. Raz na balu poznała przystojnego mężczyznę. Zakochała się od pierwszego wejrzenia. Mężczyzna uwiódł ją i zniknął. Po dziewięciu miesiącach, urodził się śliczny chłopczyk, wypisz – wymaluj, mężczyzna z balu. Był dobrym i grzecznym dzieckiem, ale kiedy podrósł, zmienił się - jakby diabeł w niego wstąpił. Pił, hulał całymi dniami i nocami, panoszył się w zamku, źle traktował ludzi, przepuszczał pieniądze, narobił strasznych długów, ze wszystkimi w okolicy pokłócił się. Kiedy wdowa umarła, wygonił służbę i został sam. Pewnego razu przyszła do niego śliczna, mała dziewczynka. Powiedziała mu, że ma naprawić całe zło, które wszystkim dookoła wyrządził, bo jeszcze ma szansę na dobre i godne życie. Wtedy panicz strasznie zdenerwował się, zaczął kląć, rzucać wszystkim, co wpadło mu w ręce. Dziewczynka zniknęła, a w zamku wszystkimi, możliwymi otworami, zaczęła się lać woda. Zamek rozleciał się, i zamienił w piasek, panicz nie uratował się. Piękny pan z balu był diabłem, jego syn przejął po nim wszystkie złe cechy i źle skończył, bo nie wykorzystał szansy, jaką dał mu anioł – mała dziewczynka.

Przez długie lata w tym miejscu, gdzie stał zamek wydobywano piasek, a dzisiaj jest składowisko mułu kopalnianego.

 

Łoszkliwe panisko ze Niyborowic

Downi i jeszcze downi na mułach (przi drôdze ze Leboszowic do Niyborowic) wele przepompowni stoł srogi, pykny zomek. Był taki wielki i taki piykny, że niy do sie łopisać. Miyszkała w nim piykno i młodo gdowa. Miała czorne i dugie wosy, a łoczy jak wôngle. Niy miała bajtla, bo chop zarozki po ślubie zemrzył. Starała sie gdowa, wto bydzie na starość ło nia dboł i jôm flegowoł, no i kômu do swôj majôntek. Roz na wielki muzyce poznała gryfnego chopa. Rozmiyłowała sie w niym, jak yno go uwidziała. Chop wykorzystoł jôm i sie straciôł. Po dziewiyńciu miesiôncach urodziôł sie piykny syneczek, podany na tamtego chopa, keby skôra śniego zdar. Bôł dobry i grzeczny za bajtla, ale jak podrôs, to keby dioboł w niego wloz. Piôł, chacharzył w dziyń i w nocy, robiôł wieczne breweryje na cołki zômek, bôł łoszkliwy do ludzi, przehuśtoł cołki majôntek, narobiôł dugôw, ze kożdym bôł powadzôny. Jak gdowa pomarła, wyciep sużba i łostoł som.

Jedyn roz prziszła do niego tako piykno mało dziołszka. Pedziała mu, coby sie poprawiôł i nadgrodziôł ludziôm, to co zrobiôł źle. Nie je jeszcze za niyskoro, coby sie ustatkować. Wtedy panisko sie fest znerwowało, zaczło pierônić i ciepać wszyskim, co prziszło pod rynka. Dziołszka – a bôł to anioł – straciła sie, a do zomku wszyskimi dziurami zaczła loć sie woda. Zomek sie rozlecioł i łobrôciôł sie we piosek. Panicz sie niy uratowoł. Piykny chop ze muzyki to bôł dioboł, a jego syn wziôn po nim wszysko, co złe i tyż źle skończôł, bo niy ustatkowoł sie, jak mu przikazywała dziołszka - anioł. Bez dugie lata tam, kaj bôł zomek, ludzie brali piosek na budowa, a dzisiej je tam dukla z mułym.

..............................................................................................................................................................................................................................

O keszu:

Twój pierwszy wybór jest znaczący. Masz taki sam wybór jak Panicz z legendy. Przed otwarciem koniecznie zastanów się, czy najpierw otworzyć lewe drzwiczki czy prawe? I te najpierw otwórz.

Los wskazał Ci właśnie Twoją drogę. Piekło czy Niebo? Logbook jest dwustronny i też będzie dowodem Twojego przeznaczenia. Ponadto napisz w logu, którą drogę los Ci wyznaczył;)

...............................................................................................................................................................................................................................

Uwaga!

W pudełku znajdziesz naklejkę z liczbą potrzebną do wyliczenia finału. Naklej ją w odpowiednim miejscu na mapie pobranej z kesza [LGP] Szwedownik. Naklejki powtarzają się w różnych keszach, dlatego jeżeli masz już naklejkę dla danej miejscowości to resztę pozostaw dla następnych znalazców.

............................................................................................................................................................................................................................

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.